Fotod ja helilõik: Anton Aleksejev raketirünnaku alla jäänud Kiievist

{{1665385200000 | amCalendar}}

Ukraina pealinna Kiievit tabas esmaspäeva hommikul Venemaa raketirünnak. Kiievis viibivad praegu ka "Aktuaalse kaamera" operaator Kristjan Svirgsden ja korrespondent Anton Aleksejev, kes kirjeldas ERR-i raadiouudistele kohapealset olukorda, taustal kõlamas uued plahvatused.

Aleksejev andis kella 9.30 paiku ERR-i raadiouudistele kommentaari, kui toimus plahvatus. Seda oli eetris ka kuulda. Minut hiljem kõlas teine plahvatus.

Aleksejevi sõnul oli ta Kiievi kesklinnas Ševtšenko pargis, kui plahvatused toimusid. Kokku on neid tema sõnul toimunud vähemalt kuus, mitte neli, nagu on teatanud rahvusvahelised meediaagentuurid.

"See plahvatus oli kuskil meie kõrval. Praegu näeme surnukeha, mis on kaetud kilega. Töötavad päästjad, politsei. Venelased tabavad kohti, kus käivad päästetööd eelmistest rünnakutest," rääkis Aleksejev.

Keskpäevane ülevaade

Keskpäevastele raadiouudistele rääkis Aleksejev, et nii palju, kui neil endil õnnestus näha, on pihta saanud Tarass Ševtšenko nimeline ülikool ja üks ärikeskus. Viimase asemel oli sihtmärk ilmselt selle kõrval asuv soojuselektrijaam, mis jäi tabamata. Kiievi raudteejaama aknad on küll kildudeks, ent vaksal töötab, rongid sõidavad, kuigi hilinevad.
 
Vene pool on öelnud, et rünnak pole veel lõppenud. Ennelõunal oli Kiievi kesklinnas kuulda Ukraina õhutõrje helisid. "Ilmselt rünnak ei ole lõppenud, aga Ukraina õhutõrje teeb kõik võimaliku, et meid ja kiievlasi kaitsta," ütles Aleksejev.
 
Igapäevaelu Kiievis käib Aleksejevi sõnul põhimõtteliselt edasi: inimesi on linnas liikumas, poed töötavad, aga näiteks üks metrooliin ei tööta ja osa metroojaamu kasutatakse pommivarjendina.  

Õhtul oli Kiievis kõik rahulik

Kella 18.30 "Aktuaalses kaameras" ütles Aleksejev otselülituses, et Kiievis on kõik rahulik ning kuigi hommikul olid pealinlased šokis, siis õhtul võis näha kesklinna pargis juba tervisejooksjaid.

Aleksejevi sõnul lubas Ukraina peaminister Denõs Šmõhal, et teisipäevaks on kogu löögi saanud taristu Kiievis taastatud. Peamiselt said tabamuse elektrialajaamad ning soojusjaamad.

Raketirünnak Kiievile

Esmaspäeva hommikul ründasid venelased üle pika aja Kiievit.

Kiievi linnapea Vitali Klõtško ütles The Kyiv Independenti teatel, et plahvatustes on linna erinevates osades hukkunud ja vigastada saanud mitu inimest. Kui palju täpselt, ei ole veel teada.

Üks rakett langes vaid kilomeetri kaugusele Eesti saatkonnast Kiievis, teatas suursaadik Kaimo Kuusk Twitteris.

Sotsiaalmeedias ja Telegrami kanalites on Kiievi kõrval teiste venelaste esmaspäevahommikuste raketirünnakute sihtmärkidena mainitud Kiievit, Žitomõri, Hmelnitskit, Dniprot ja Ternopili. 

Ukrainlased olid valmistunud Venemaa karmiks kättemaksuks pärast plahvatust, mis kukutas laupäeva varahommikul alla osa okupeeritud Krimmi poolsaart Venemaa mandriosaga ühendavast Kertši sillast.

Kuula Anton Aleksejevi raadioreportaaži Kiievist

Kristjan Svirgsdeni videoklipp tabamuse saanud ärihoonest

Toimetaja: Urmet Kook, Mirjam Mäekivi, Kadri Põlendik, Mall Mälberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: