Euroopa Keskpank tõstab tõenäoliselt neljapäeval taas intressimäärasid

Euroopa Keskpanga juht Christine Lagarde, taustal suur euromärk
Euroopa Keskpanga juht Christine Lagarde, taustal suur euromärk Autor/allikas: SCANPIX/Arne Dedert/dpa/picture-alliance

Kuigi eurotsooni riike ähvardab majanduslangus, kavatseb Euroopa Keskpank siiski võitluses inflatsiooniga jätkata intressimäärade tõstmise poliitikaga.

Poliitikud on hakanud Euroopa Keskpanka survestama, et nad liiga palju eurotsooni intressimäärasid ei tõstaks.

Keskpank samas kavatseb siiski tõenäoliselt intressimäärasid tõsta inflatsiooni kontrolli alla saamiseks, vahendas Politico.

Tõenäoliselt võib keskpanga juht Christine Lagarde teatada neljapäeval lisaks uutest plaanidest seoses keskpanga varadega, mis on kasvanud 8,8 triljoni euroni.

Veel aastal 2010 oli keskpangal varasid ainult kaks triljonit eurot.

Euroopa Keskpanga inflatsiooni sihttasemeks on võetud kaks protsenti, kuid viimastel andmetel on Euroopa keskmine inflatsioon 9,9 protsenti.

Septembris tõstis keskpank intressimäärasid 0,75 protsenti.

Nii investorid kui ka ökonomistid pakuvad, et neljapäeval tehakse otsus tõsta intressimäärasid 0,75 protsenti.

Kõik Euroopa Liidu liikmesriikide valitsused ei ole selle ettepanekuga tõenäoliselt päri, kuna see võib nende hinnangul kahjustada majanduskasvu.

Viimati väljendas intressimäärade tõstmise suhtes skepsist näiteks Prantsusmaa president Emmanuel Macron, kes kritiseeris poliitikameetmeid, millega vähendatakse nõudlust inflatsiooniga võitlemiseks.

Keskpanga juht Lagarde on samas olnud nende seas, kelle sõnul tuleb intressimäärasid tõsta ka siis, kui see kahjustab majanduskasvu.

Ka Euroopa Keskpanga asepresidendi Luis de Guindose sõnul on eurotsooni majandusolukord halvenenud kiiremini, kui keskpank veel septembris eeldas.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: