Marko Mihkelson astub väliskomisjoni juhi kohalt tagasi
Pildiskandaali sattunud riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (Reformierakond) teatas, et astub ise väliskomisjoni juhi kohalt tagasi.
"Kuigi minu ja mu pere vastane avalik rünnak on ebaõiglane ja alatu, otsustasin väliskomisjoni töörahu huvides esimehe kohalt tagasi astuda. Eesti vajab praegu sisepoliitiliselt kokkuhoidvat ja julgeolekule keskenduvat välispoliitikat," kirjutas Mihkelson.
Ta lisas, et ei kavatse loobuda Eesti välis- ja julgeolekupoliitikas osalemisest ning kandideerib kevadistel riigikogu valimistel Harju- ja Raplamaal.
Mihkelsoni taandumine aitas ka Reformierakonna lõpuks tule alt välja tuua. Reformierakonna riigikogu fraktsiooni juht Mart Võrklaev tunnustaski Mihkelsoni, et see astus riigimeheliku sammu.
"Mõistan Marko otsust mitte poliitilises sopaloopimises osaleda ja oma pere kaitsta. See on riigimehelik samm. Marko Mihkelson on aastate jooksul Eesti välis- ja kaitsepoliitika arengusse panustanud ja teeb seda kindlasti ka tulevikus," teatas Võrklaev.
Väliskomisjoni keskerakondlasest aseesimees Enn Eesmaa jäi Mihkelsoniga seonduvas neutraalseks ning avaldas lootust, et nüüd skandaal vaibub.
"See on Marko Mihkelsoni otsus, tegelikult ka tema fraktsiooni ja laiemalt kogu koalitsiooni otsus. Ilmselt on nad leidnud neid põhjuseid kümneid, võib-olla isegi sadu, miks see on tehtud. Aga ma arvan, et see on samm, mis võtab selle teema nüüd suhteliselt kiiresti ühiskonnast maha. Kuid hetkeks me võime siiski arvata seda, et mis siis, kui Marko Mihkelson on tegelikult rääkinud tõtt. Nii et neid asju tuleb alati kaaluda, kui sa teed väga olulisi otsuseid," kommenteeris Eesmaa.
Et ka koalitsioonipartnerid olid Mihkelsoni väliskomisjoni esimehena jätkamise osas kriitilised, peab poliitikavaatleja Erik Moora üsna loomulikuks.
"Esiteks on valimisteni jäänud tänase seisuga neli kuud, isegi natuke vähem juba. See tähendab seda, et ühtegi harmoonilist ja rahumeelset koalitsiooni ei saaks olla, ükskõik milline see oleks. Sest kõik otsivad võimalusi, kuidas teistele hoope anda. Antud juhul seda nõudmist – Marko Mihkelson tagasi astuda – tuleb eelkõige vaadata just poliitilises kontekstis ja selle võtmeks on see, et Reformierakonna usutavus kaitse- ja julgeolekuteemadel on väga suur," rääkis Moora.
Tema hinnangul on pildiskandaal Reformierakonna valijate silmis partei julgeolekupoliitikale pleki külge jätnud.
Riigikogu väliskomisjoni esimehe koht on praeguses koalitsioonis Reformierakonna oma. Uus väliskomisjoni juht valitakse hiljemalt nädala pärast.
Postimees ja Delfi avaldasid 27. oktoobril tunnise vahega artiklid, kuidas riigikogu väliskomisjoni liige Marko Mihkelson on teinud lapsealistest kohatuid pilte. Mihkelsoni sõnul on skandaali taga vaidlus laste hooldusõiguse üle.
Riigikogu aseesimees Martin Helme (EKRE) peatas eelmisel nädalal väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni plaanitavad välislähetused, keeldudes neile oma nõusolekut andmast. Kuna välislähetusteks on vaja juhatuse konsensust, piisab ühe liikme vastuseisust otsuste blokeerimiseks.
Väliskomisjonis on üheksa liiget - viis võimuliidust (Marko Mihkelson, Eerik-Niiles Kross, Mihhail Lotman, Valdo Randpere, Indrek Saar) ja neli opositsioonist (Enn Eesmaa, Maria Jufereva-Skuratovski, Henn Põlluaas, Mailis Reps).
Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael, Veronika Uibo