Gaasimüüjad langetavad detsembris hinda

{{1668769920000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Gaasimüüjad langetavad detsembris gaasi hinda, kuid võrreldes gaasibörsi järgmise kuu tulevikutehingute hinnaga jääb see siiski märksa kõrgemale tasemele.

Eesti Gaas pakub novembris koduklientidele paindlikus paketis gaasi hinnaga 2,85 eurot kuupmeetrist, kuid langetab selle alates detsembrist 1,75 euroni ehk ligi 40 protsendi võrra.

"Gaasimahutid on Euroopas täis, ilmad on olnud oodatust soojemad ja tarbimine väiksem. Oleme saanud uued gaasitarnijad ja tarneteed paika ning teinud täispöörde Norra ja USA päritolu LNG-le," põhjendas hinnalangust Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.

Samas on Hollandi gaasibörsi TTF detsembri tulevikutehingute hind viimastel päevadel jäänud 100-120 euro juurde megavatt-tunnist. Ka European Gas Spot Index ulatub hetkel veidi üle 101 euro megavatt-tunnist.

Hinda langetavad ka teised gaasimüüjad. Alexela ja 220energia muutuva hinnaga paketis maksab gaasikuupmeeter detsembris 1,75 eurot ja Eesti Energias 2,1 eurot.

Seda, miks müüakse klientidele börsi tulevikutehingute hinnast märksa kõrgema kuupmeetrihinnaga gaasi, põhjendas Eesti Energia energiatoodete osakonna juht Armen Kasparov asjaoluga, et ettevõte peab muutuva paketiga gaasikliente 30 päeva enne tarneperioodi algust neile kehtivast hinnast teavitama.

"Hind sõltub arvutamise hetkel kehtivatest turuhindadest. Samal ajal, kui hinnast teavitatakse, ostab Eesti Energia klientide jaoks vajaliku koguse gaasi ka turult ära. Tänu kõrgemale õhutemperatuurile on gaasi turuhinnad viimasel ajal kukkunud ning seetõttu hinnavahe ka ajutiselt suur," lausus ta.

Kasparovi sõnul võiks olukord olla ka vastupidine, kui gaasiturul leiaks lühikese aja jooksul aset hinnatõus, kuid kliente see ei mõjutaks, sest nendele kehtiv hind oli 30 päeva varem fikseeritud.

"Selliseid olukordi on minevikus ka ette tulnud," tõdes ta.

Riik kompenseerib tänavu oktoobrist kuni tuleva aasta märtsi lõpuni kodutarbijatele 80 protsenti kuu keskmise gaasihinna sellest osast, mis ületab käibemaksuta 80 eurot megavatt-tunni eest.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: