X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti gaasimüüjad: meie peame börsihinnale lisama ka käitlemiskulud

Eesti suurimad kodutarbijatele gaasimüüjad põhjendavad maailmaturuhinnast kaks korda kõrgema hinnaga gaasi müümist sellega, et hind pannakse paika rohkem kui kuu ette ning gaasi sisseostuhinnale lisanduvad ka käitlemiskulud ja maksud.

"Gaasi müügihind järgib turuhinda, kuid turuhinna muutus jõuab müügihinda viitega, kuna gaas ostetakse ette, parajasti kehtivate tulevikuhindade alusel. Gaasi müügihind peab lisaks börsihinnale katma gaasi hankimise kulud (LNG terminalide, Incukalnsi mahuti ja gaasi transpordivõrgu jm kulud), maksud ja müüja marginaali," selgitas AS Eesti Gaasi juhatuse liige Raul Kotov.

Ajanihkele viitas ka Alexela energiakaubanduse portfellijuht Kalvi Nõu: "Tuleb võrrelda võrreldavaid asju. Muutuvpakettides määratakse hind 30 päeva enne kuu algust. 30 päeva enne maikuu algust olidki hinnad oluliselt kõrgemad. Nüüd kui hinnad gaasiturul on langusele pööranud, saame klientide jaoks hindasid jätkuvalt alla tuua."

Eesti gaasimüüjate hind on börsihinnast üle kahe korra kõrgem

Euroopa gaasihinna aluseks oleva Hollandi gaasibörsil TTF maagaasi hind langes neljapäeva õhtuks alla 25 euro megavatt-tunni eest. Arvestades, et 1 MWh energiat annab umbes 95 m3 maagaasi põletamine, tähendaks hind 25 eurot megavatt-tunni eest gaasi hinda 0,26 eurot kuupmeetrist.

Alexela maikuus kehtiv kodugaasi hind on 0,68 eurot kuupmeetrist ja alates 1. juunist 0,63 eurot.

"Näeme, et juulist saame hinda veel alla tuua," lubas Alexela esindaja Nõu.

Gaasihinna langemist lubas ka Kotov, kelle sõnul on kodukliendi paindliku paketi hind viimase poolaasta jooksul pea igakuiselt langenud ning on sügisesest hinnatipust 77 protsenti madalam.

Eesti Gaasi kodulehe andmeil müüb ettevõtte mais gaasi hinnaga 0,69 eurot kuupmeetri kohta ja alates 1. juunist langeb see 0,64 eurole.

"Me vaatame müügihinna üle iga kalendrikuu lõpus ehk uuesti järgmisel nädalal. Tänaste Euroopa hinnaprognooside põhjal gaasi turuhind suvekuudeks langeb," märkis Eesti Gaasi esindaja.

Suvel jääb hind madalaks

Mõlema ettevõtte esindajad prognoosisid suveks gaasihinna jäämist praegusele suhteliselt madalale tasemele, kuid lisasid, et kütteperioodi alguses see tõuseb taas.

"Tõenäoliselt püsib gaasihind madalal 20-30 eurot megavatt-tunni kohta tasemel. Talvehinnad jäävad mõnevõrra kallimaks," märkis Alexela portfellijuht Nõu.

"Tänaste Euroopa hinnaprognooside põhjal gaasi turuhind suvekuudeks langeb. Hinda mõjutab soe ilm ja tarnete paika loksumine, gaasi on piisavalt ja Euroopas täidetakse hoogsalt mahuteid. Sügisesed ja talve hinnad tulevad prognooside põhjal taas kõrgemad. TTF keskmine hind eelolevaks kütteperioodiks on tasemel 45 €/MWh," ütles Eesti Gaasi esindaja Kotov.

Kotov rõhutas samas seda, et LNG globaalne kaup ning kui Euroopas hind väga odavaks läheb, siis suunduvad laevad Aasiasse.

Ka Baltic Energy Partners juhi Marko Alliksoni hinnangul läheb talveks gaas jälle kallimaks. "Tulevikutehinguhinnad näitavad talvel hindu ligi 50 euro lähedal ja see tähendab seda, et on ligi kaks korda kõrgemad. Aga see, mis saab tegelikult talvel, sõltub sellest, milline talv tuleb. Kui tuleb külm talv, on loomulikult tarbimine suur ja siis ei piisa mahutites olevast gaasist, vaid tuleb LNG-na maagaasi Euroopas osta juurde ja hinnad võivad loomulikult ülessepoole liikuda," selgitas ta.

Maagaasi järgmise kuu tulevikutehingute hind langes Hollandi gaasibörsil TTF neljapäeva õhtuks alla 25 euro megavatt-tunni eest. Viimati oli maagaasi börsihind nii madalal tasemel 2021. aasta septembris. Alla 30 euro taseme kukkus maagaasi hind 22. mail. Aasta alguses oli megavatt-tunni hind 100 euro juures ning sellest ajast on hind liikunud langustrendis. Mai alguses kaubeldi juunikuu tehingutega 35 euro juures. Gaasihinna tipp oli mullu augustis, kui püstitati hinnarekord pea 340 eurot megavatt-tunnist.

Gaasi hind hakkas tõusma 2021. aastal koroonapiirangute lõppemise järel, sama aasta sügisel asus Venemaa vähendama gaasitarneid Euroopasse. 2021. aasta alguses liikus maagaasi hind TTF-il 17 euro juures.

Lisatud graafikutest on näha, et Eesti kordutarbijatele müüdava gaasi hind järgib siiski TTF-i hinna liikumist.

Gaasibörsi TTF hinna muutus alates oktoobrist 2021 Autor/allikas: Kuvatõmmis

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: