Yle: Operail valmistub Soomes vedama Vene niklit

{{1670320020000 | amCalendar}}
Operail.
Operail. Autor/allikas: Matthias Rikka/Operail

Soome rahvusringhääling Yle kirjutab, et Eesti riigile kuuluv raudteetranspordi ettevõte Operail valmistub Soomes vedama Venemaa niklit, millega praegu tegeleb Soome riiklik raudteefirma VR. Operaili juht ütles ERR-ile, et pole Eestilt saanud suunist mitte vedada Soomes Vene kaupu, mis sanktsioonide all ei ole ning seepärast jätkatakse seda kuni tütarettevõtte müümiseni.

Kevadel otsustas VR, et lõpetab kaubaveo Venemaalt, kuna Moskva jätkab sõjalist tegevust Ukrainas. VR-i vahetab välja Eesti riigile kuuluv transpordi- ja logistikaettevõte Operail, teatas Yle

Operaili Soome tütarettevõtte Operail Finland Oy on broneerinud raudteevõimsuse vedude jaoks Vainikkala ja Harjavalta vahel.

Harjavaltas asub Venemaa metallifirma Norilsk Nikel Soome tehas. Siiamaani on VR vedanud Venemaalt pärit niklit Harjavaltasse. 

Yle uuris Operaililt, kas firma plaanib tulevikus Venemaa niklit hakata vedama. 

"Operail on tõepoolest Kouvola ja Harjavalta liinile läbilaskevõime reserveerinud, kuid lepingut selle võimsuse kasutamiseks pole veel sõlmitud," ütles Operaili kommunikatsioonijuht Madiken Oja. 

Operaili rahaline olukord on viimasel ajal märkimisväärselt halvenenud. Operail teenis tänavu üheksa kuuga 3,5 miljonit eurot kahjumit. Yle kirjutas oktoobris, et Operail kavatseb Soomest lahkuda. 

Toomsalu: tegemist on üles puhutud teemaga

Toomsalu ütles teisipäeval ERR-ile, et kuna Eesti riik ei ole ettevõttele andnud korraldust Vene kaupu mitte vedada, siis seda jätkatakse kuni kavandatava Operail Finland Oy müügini. Tema hinnangul on tegemist Soomes üles puhutud teemaga.

"Tundub küll seda moodi, et Soome riigiraudtee poolt on see uudis üles puhutud, kuna neil keelati Vene kaupade teenindamine alates 4. detsembrist ära, siis teised turuosalised saavad selle tõttu uudistesse," ütles Toomsalu.

"Meie olukord on selline, et omanik on andnud suunise Soomest väljuda ja selleks tehakse ettevalmistusi. Me oleme jõudnud väga kaugele ettevalmistustes läbirääkimistes mõne ettevõttega, kes soovib meie Soome ettevõtet osta. Ja kuni sinnamaani, kuni ettevõte on ostetud, jätkame me tavalist vedu, mida me oleme teinud Soomes üle kahe aasta ja teenindame kõiki neid kliente ja kaupu, mis ei ole sanktsioonide all. Selles osas ma mingit uudist ei näe, et meil oleks midagi muutunud," rääkis ta.

Küsimusele, kas Eesti riik ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ei ole andnud ettevõttele suunist, et Venemaa suunal raudteevedusid Soomes korraldada ei tohi, vastas Toomsalu: "Soome kohta ei ole antud eraldi suunist, kuna meil on Soomes ette nähtud sealsest äritegevusest väljumine. Ja seda on parem teha nii, et saad ettevõtte ära müüa, sest kui hakata ettevõtet likvideerima, siis tekivad lisaks laenude tagasimaksmisele kohustused ka töötajate ees ja lisakulud. Kõige parem on ettevõte ikkagi müüa."

Toomsalu tõdes, et praeguses olukorras, kus maailm on Venemaa agressiooni tõttu Ukrainas väga emotsionaalne ja polariseerunud, võib Vene kaupade vedaja sattuda pahameele alla.

Operaili juhi sõnul loodetakse Soome tütarettevõte aastavahetuseks ära müüa.

"Eesti riigi kui omaniku ootus riigi äriühingutele on seatud selliselt, et lisaks kehtestatud sanktsioonide järgimisele tuleb ärisuhetes Venemaaga lähtuda ka eetilistest kaalutlustest," ütles majandus- ja taristuminister Riina Sikkut Operaili plaani kommentaariks.

Operaili puhul otsustas valitsus juba kevadel, et Operail väljub teistelt turgudelt, seal hulgas Soomest ning ettevõtte müügiprotsess on hetkel pooleli, lisas minister.

Venemaa nikkel pole veel Moskva-vastaste sanktsioonide nimekirjas. Ukraina sõda ja sanktsioonid pole Harjavalta niklitehase tegevust mõjutanud. 

Toimetaja: Karl Kivil, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: