Maagaasi hind on Euroopa gaasiturul nüüd odavam kui enne Vene invasiooni

LNG-laev Coral Furcata Lubmini sadamas Pomeranias
LNG-laev Coral Furcata Lubmini sadamas Pomeranias Autor/allikas: SCANPIX/Stefan Sauer/dpa

Pehme talve ja suurte maagaasi varude tõttu on gaasi hind Euroopa gaasiturul langenud tasemele, mis on allpool enne Venemaa 24. veebruari täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale.

Bloomberg teatas, et gaasituru futuurid langesid hiljuti pea 7,9 protsenti, jõudes madalaimale tasemele alates 2022. aasta 21. veebruarist. Gaasi hind on viimased kolm nädalat olnud langustrendis.

Bloombergi sõnul on maagaasi madal hind osaliselt tingitud pehmest talvest Euroopas. Prognooside kohaselt on järgmised kaks nädalat Euroopas tavatult soojad, mistõttu ei kulu nii suures mahus seni varuks kogutud gaasi. Lisaks mängis oma rolli aastalõpu tööstussektori majandustegevuse aeglustumine.

Madalamad gaasihinnad on kergenduseks Euroopa majandustele, mida on survestanud energiakandjate hindadest tingitud kõrge inflatsioon.

Saksa gaasivarud tõusid eelmisel nädalal Bloombergi sõnul üle 90 protsendi. Viimase viie aasta jooksul olid Saksa gaasimahutid keskmiselt täidetud 73 protsendi ulatuses.

Saksa kantsler Olaf Scholz kinnitas oma uusaastapöördumises, et uued LNG-terminalid tagavad, et Saksamaa ja Euroopa muutuvad pikas perspektiivis Vene gaasist sõltumatuks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: