USA saadab Ukrainale 31 Abramsi tanki

{{1674666300000 | amCalendar}}
Abramsi tank
Abramsi tank Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/U.S. Army

USA president Joe Biden teatas kolmapäeval, et riik saadab Ukrainale 31 Abramsi tanki.

Biden märkis, et USA toetus Ukrainale ei ohusta Venemaad. Bideni sõnul aitab USA kaitsta Ukrainal oma iseseisvust. 

"See toetus seisneb selles, et aitame Ukrainal kaitsta oma territooriumi. Ründavat ohtu Venemaale pole," ütles Biden. 

Bideni sõnul peaksid Vene väed tagasi minema Venemaale. Siis saaks ka sõda kohe läbi. 

Saksa valitsus teatas kolmapäeval, et riik saadab 14 Leopard 2 tanki Ukrainale. Berliin lubas ka teistel riikidel varustada Ukrainat Leopard 2 tankidega.

Biden ütles, et tankid aitavad ukrainlastel parandada nende manööverdamisvõimet avatud maastikul. Ta tänas ka Saksamaad otsuse eest varustada Ukrainat Leopard 2 tankidega, vahendas Reuters. 

"Abramsid on kõige võimekamad tankid maailmas. Neid on ka äärmiselt keeruline kasutada ja hooldada, seetõttu anname Ukrainale ka vajaliku varustuse, et neid tanke saaks edukalt kasutada lahinguväljal. Alustame Ukraina vägede koolitamist niipea kui võimalik," ütles Biden.

Biden rääkis enne pressikonverentsi ka Saksamaa, Suurbritannia, Itaalia ja Prantsusmaa juhtidega, vahendas CNN.

Pole veel selge, millal Abramsid jõuavad Ukrainasse. USA ametnikud ütlesid, et Abramsite kohaletoimetamiseks kulub mitu kuud. 

Uudisteagentuuri Bloomberg teatel tulevad USA tankid Ukraina julgeolekuabi rahastu (Ukraine Security Assistance Initiative) alt ehk need tellitakse tootjalt.

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham ütles, et tankide tarnimise otsus on Ukraina sõja pöördepunkt. 

"See, mis juhtus, on suur asi. Sakslased ja ameeriklased langetasid otsuse, mida oodati pikka aega. Tankid määravad sõja tulemuse. Tankidega on ukrainlastel võimalus oma maa tagasi vallutada," ütles Graham. 

Grahami sõnul peavad USA poliitikud peagi vastu võtma otsuse, mille raames saab Ukraina sõjalist toetamist suurendada veelgi. 

"Me peame selle otsuse tegema järgmise paari kuu jooksul. Kongressis on poliitikuid, kes jagavad teise maailmasõja aegsete isolatsionistide maailmavaadet. Näen aga, et mõlemad parteid teevad kahepoolset koostööd. Meie demokraatliku partei kolleegid on olnud Ukraina küsimuses ägedad ja ma hindan seda," ütles Graham. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: CNN/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: