Sõja 365. päev: Mariupoli ründamine pole Ukraina jaoks enam kättesaamatu

{{1677124560000 | amCalendar}}
Hävinud Vene sõjatehnika Kiievis Mõhailivska väljakul
Hävinud Vene sõjatehnika Kiievis Mõhailivska väljakul Autor/allikas: SCANPIX/PA Wire/PA Images/Aaron Chown

Mariupolis toimusid neljapäeval taas salapärased plahvatused. Hiljem kinnitas Ukraina relvajõudude esindaja, et Mariupoli ründamine pole enam kättesaamatu. Okupeeritud Krimmis häkiti raadiosse ja edastati Ukraina sõjaväeluure juhi Kõrõlo Budanovi sõnum. Soome saadab Ukrainale kolm demineerimistanki. Briti Challengeri tankid võivad Ukrainasse jõuda kevadel.

Oluline 23. veebruaril kell 22.55:

- ÜRO Peaassamblee võttis vastu mittesiduva resolutsiooni, millega kutsub Venemaad sõjategevust lõpetama;

- USA kuulutab reedel välja uued Venemaa-vastased sanktsioonid;

- Ukraina: Mariupoli ründamine pole enam kättesaamatu;

- Sanchez lubas Ukrainale saata 10 Hispaania Leopard 2 tanki;

- Kertši väina sillal taastati autoliiklus;

- Mariupolis toimusid neljapäeval taas salapärased plahvatused;

- FT: Putin ei pea tuumarünnakut Ukrainale mõistlikuks;

- Okupeeritud Krimmis häkiti raadiosse ja edastati Budanovi sõnum;

- London: Challengeri tankid võivad Ukrainasse jõuda kevadel;

- WSJ: USA kaalub luureandmete avaldamist, mis näitavad, et Hiina kaalub relvade tarnimist Venemaale;

- Soome saadab Ukrainale kolm demineerimistanki;

- Sunak: pikamaarelvad annaksid Ukraina armeele lahinguväljal eelise;

- Budanov: Venemaa suudab ühe kuu jooksul toota 40 tiibraketti.

ÜRO kiitis heaks sõda hukka mõistva resolutsiooni

ÜRO Peaassamblee võttis neljapäeval vastu mittesiduva resolutsiooni, millega kutsub Venemaad üles lõpetama vaenutegevus ning Ukrainast lahkuma.

ÜRO kutsub resolutsiooniga ka üles igakülgsele, õiglasele ja kestvale rahule Ukrainas.

141 riiki toetas resolutsiooni, kuus riiki koos Venemaaga hääletasid selle vastu. Hääletamisest hoidus 32 riiki, nende seas Hiina, kes on seda viimase aasta jooksul teinud neli korda.

Biden kohtub Zelenski ja G7 liidritega virtuaalselt ning teatab uutest sanktsioonidest

Valge Maja teatel kohtub USA president Joe Biden reedel virtuaalselt Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski ning G7 liidritega.

Biden kuulutab kohtumise käigus välja ka uued sanktsioonid Venemaa vastu, ütles Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre.

USA on Ukrainaga hävituslennukite saatmise osas dialoogis

Ameerika Ühendriikide asevälisminister Victoria Nuland kinnitas intervjuus The Washington Postile, et USA on Ukrainaga moodsate lääneriikide päritolu hävituslennukite saatmise osas dialoogis. Nulandi sõnul on mõned Euroopa riigid huvitatud hävitajate saatmisest Ukrainale.

Ukraina: Mariupoli ründamine pole enam kättesaamatu

Ukraina kaitsejõudude lõunapiirkonna esindaja Natalia Humenjuk teatas, et Mariupoli ründamine pole Ukraina jaoks enam kättesaamatu.

"Praegu saame ainult seda öelda, et kaugus on suhteline mõiste. Mida peetakse nii kaugeks, et see on kättesaamatu ei ole alati seda. Mariupoli suund pole meie jaoks enam kättesaamatu," kinnitas Humenjuk.

Hiljuti on Mariupolis toimunud mitmed salapärased plahvatused, juhtis tähelepanu Ukrainska Pravda.

Sanchez lubas Ukrainale saata 10 Hispaania Leopard 2 tanki

Hispaania peaminister Pedro Sanchez lubas neljapäeval, et riik saadab Ukrainale 10 Leopard 2 tanki, vahendas El Pais. Sanchez kinnitas Hispaania kaitseministri Margarita Roblesi varem antud lubadust kuue tanki saatmisest, kuid lubas saata tulevikus veel neli tanki. Tankid peaksid kohale jõudma lähinädalatel või -kuudel.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kinnitas, et Ukraina sõdurid on Hispaanias juba tankiõppel.

Hispaania peaminister Sanchez ütles, et nad pole vastu ettepanekule saata Ukrainale hävituslennukeid, kuid seda küsimust tuleb arutada liitlastega.

Pedro Sanchez lubas toetada Ukrainat senikaua kuniks Euroopas on taas rahu. Tegu on Hispaania peaministri teise visiidiga Kiievise. Eelmine külaskäik toimus aprillis.

Kertši väina sillal taastati autoliiklus

Venemaa suutis taastada autoliikluse Kertši väina sillal, teatas Ria Novosti. Autoliiklus taastati 39 päeva enne varem välja kuulutatud tähtaega. Algselt pidi Kertši väina silla autoliiklus kahe suunas olema taastatud 3. aprilliks. Silla remont võttis neli ja pool kuud aega. Üks autotee lõik avati juba 5. detsembril.

Krimmi sillal toimus 8. oktoobril võimas plahvatus, mille tõttu silla struktuurid nii autoteel kui ka raudteeosas said kahjustada. Venemaa on rünnakus süüdistanud Ukraina sõjaväeluuret ja isiklikult Ukraina sõjaväeluure juhti Kõrõlo Budanovit.

Hiljem kinnitasid Vene võimud, et raudteesilla osas taastatakse juuliks, vahendas Ria Novosti. Vene sõjalogistika jaoks on raudteeühendused kesksel kohal.

FT: Putin ei pea tuumarünnakut Ukrainale mõistlikuks

The Financial Times teatas oma allikatele tuginedes, et Venemaa president Vladimir Putin ei pea tuumarelva kasutamist Ukraina sihtmärkide vastu otstarbekaks. Vastava sõjalise mõtteharjutuse olevat Vene juhtkond juba läbi teinud.

Üks endine Vene ametiisik küsis retooriliselt, et kui näiteks Zaporižžja linna tuumarelvaga rünnata, siis ei saa sinna tuumakiirguse tõttu minna ning Vene riigi retoorika kohaselt on tegu niikuinii Vene territooriumiga.

Analüütikud samas juhtisid tähelepanu, et Vladimir Putin ei teinud oma viimases kõnes enam konkreetseid tuumaähvardusi, mida võib tõlgendada märgina Venemaa võimaluste piiratuse mõistmisest.

Putin ähvardas eelmisel sügisel "kasutada kõiki meetmeid Venemaa käsutuses" Vene vallutuste kaitseks. Selle peale ähvardasid Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik ja Prantsusmaa ühiselt sõjalise vastulöögiga kui Venemaa kasutab tuumarelvi Ukrainas.

Hiljutise küsitlusuuringu kohaselt on 89 protsenti ukrainlastest valmis sõda jätkama ka tuumarünnaku korral.

Okupeeritud Krimmis häkiti raadiosse ja edastati Budanovi sõnum

Venemaa täieulatusliku kallaletungi aastapäeva eel kõlas Krimmi raadiojaamades Спутник в Крыму (Sputnik Krimmis) ja Вера (Vera) Ukraina sõjaväeluure ülema Kõrõlo Budanovi sõnum ja Ukraina hümn. Kohalike võimude teatel ei õnnestunud raadioseadmete häkkimine Simferopolis ja Sevastopolis, vahendas Ria Novosti.

Ukrainska Pravda juhtis tähelepanu, et mõlemad häkitud raadiojaamad kuuluvad Gazprom Mediale. Vene meedia ei teatanud, et mida Budanov oma sõnumis ütles, kuid väidetavalt sisaldas see ähvardusi.

Hiljem levis Telegramis video Budanovi sõnumist, milles Ukraina sõjaväeluure juht lubab kogu kogu Lõuna-Ukraina, Donbassi ja Krimmi naasmist igaveseks Ukraina rüppe. Budanov kinnitas sõnumis, et kõik reeturid leitakse ülesse ükskõik, kus nad nad ka end ei varjaks. Kõikidele patriootidele tegi Budanov aga üleskutse oodata kuniks Ukraina nendeni jõuab.

Mariupolis toimusid neljapäeval taas salapärased plahvatused

Okupeeritud Mariupoli linnavalitsus teatas Telegrami kaudu ennelõunal, et linnas oli taas kuulda salapäraselt plahvatusi. Seekord oli kuulda kolme plahvatust Iljitši tehase piirkonnas ning õhutõrjetööd väidetavalt näha ei olnud. Peale plahvatusi ilmusid linna kohale Vene lennukid.

Venemaa pommitas neljapäeval Harkivi linna S-300 rakettidega

Vene väed pommitasid neljapäeval Harkivi oblastit S-300 rakettidega, teatas Harkivi oblasti kuberner Oleg Sinegubov. Rünnak tabas üht administratiivhoonet Kupjanis ning üks lähedalolnud tsiviilisik sai haavata.

Kiievi oblastis tulistati alla Vene luuredroon

Ukraina õhutõrje tulistas Kiievi oblastis alla Vene luuredrooni, seetõttu oli oblastis ka õhuhäire, teatas Ukrainska Pravda.

London: Challengeri tankid võivad Ukrainasse jõuda kevadel

Suurbritannia kaitseminister Ben Wallace ütles, et Challengeri tankid võivad Ukrainasse jõuda kevadel.

Wallace ütles uudisteagentuurile Reuters, et Suurbritannia võib Ukrainale saata veel rohkem tanke, kuid see sõltub riigi kaitsevajadustest. Suurbritannia on lubanud, et saadab Ukrainasse vähemalt 14 Challenger 2 tanki, vahendas CNN. 

Wallace külastas ka Inglismaal asuvat väljaõppekeskust, kus Ukraina sõdurid õpivad tanke kasutama. Suurbritannia kaitseministeerium teatas, et väljaõpe jätkub ja kestab mitu nädalat. 

Soome saadab Ukrainale kolm demineerimistanki

Soome valitsus teatas neljapäeval, et riik saadab Ukrainale kolm sõjamasinat. Need sõidukid põhinevad lahingutank Leopard 2 šassiil. Soome kaitseminister Mikko Savola ütles, et need masinad on mõeldud demineerimiseks. Koos tankidega tagatakse ka tankide töös hoidmiseks ja hooldamiseks vajalik väljaõpe.

Nendel masinatel puuduvad suurtükid, kuid on varustatud kuulipildujatega, vahendas Yle.

See on Soome 13. sõjaline abipakett Ukrainale, teatas Soome kaitseministeerium. Soome president tegi tankide saatmise otsuse 23. veebruaril. Uusima Soome sõjalise abi paketi koguväärtus on üle 160 miljoni euro.

Kindral Gromov: Kreml valmistab Venemaad ette pikaks sõjaks

Ukraina kaitsejõudude operatsioonide osakonna ülem brigaadikindral Oleksi Gromov hindab, et Kreml valmistab Vene riiki ette pikaajaliseks konfliktiks, vahendas Interfax Ukraina.

Ukraina sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/AP/LIBKOS

WSJ: USA kaalub luureandmete avaldamist, mis näitavad, et Hiina kaalub relvade tarnimist Venemaale

Ajalehe The Wall Street Journal allikate teatel kaalub Joe Bideni administratsioon luureandmete avaldamist, mis näitavad, et Hiina kaalub relvade tarnimist Venemaale. 

Lehe allikate teatel on Hiina olnud siiani Venemaa abistamisel ettevaatlik. Nüüd kaalub aga Hiina juhtkond, et võib sellest ettevaatlikust lähenemisest loobuda. USA allikate teatel pole Peking veel relvade tarnimise otsust teinud. 

Läänele teeb üha rohkem muret, et Hiina võib Venemaale sõjalist abi anda. Hiljuti hoiatas Hiinat Venemaa abistamise eest ka USA välisminister Antony Blinken. 

Euroopa Liidu (EL) välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell hoiatas esmaspäeval Hiinat Venemaa abistamise eest. Borrell ütles, et Hiina relvatarned Venemaale oleks EL-i jaoks punane joon.

Venemaal kukkus neljapäeval alla hävituslennuk Su-25

Venemaal Belgorodi oblastis Ukraina piiri lähedal kukkus alla Venemaa hävitaja, teatas kohalik kuberner. Venemaa riiklik uudisteagentuur RIA teatas, et alla kukkus hävitaja Su-25.

Moldova lükkas tagasi Venemaa väited, et Ukraina plaanib tungida Transnistriasse

Venemaa kaitseministeerium väitis neljapäeval, et Ukraina plaanib oma väed viia Transnistriasse. Moldova valitsus lükkas neljapäeval Moskva väited tagasi, vahendas The Guardian. 

Transnistria on Moldova idaosas asuv isehakanud tunnustamata venemeelne piirkond, mis rebis end Moldova riiklikest struktuuridest 1992. aasta sõja käigus lahti. Transnistrias asub umbes 1500 Vene sõdurit.

Moldova president Maia Sandu teatas hiljuti, et Venemaaga seotud diversandid plaanisid korraldada Moldovas riigipööret. Vastava info said Moldova võimud Ukrainalt.

Sunak: pikamaarelvad annaksid Ukraina armeele lahinguväljal eelise

Suurbritannia peaminister Rishi Sunak ütles, et pikamaarelvade andmine Ukrainale võib anda riigi armeele lahinguväljal otsustava eelise, vahendas The Kyiv Independent. 

"Otsime alati võimalusi, et teha rohkem, sest olukord lahinguväljal muutub pidevalt. Üks asi, mis võib lahinguväljal olukorda muuta, on pikamaarelvade saatmine," ütles Sunak. 

Budanov: Venemaa suudab ühe kuu jooksul toota 40 tiibraketti

Ukraina sõjaväeluure juht Kõrõlo Budanov ütles, et Venemaa suudab toota ainult 40 tiibraketti kuus. Budanov märkis, et Vene vägedel on alles ka üha vähem laskemoona. Budanovi sõnul on Moskva viinud rindele 90 protsenti mobiliseeritud võitlejatest, vahendas ISW. 

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 790 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril.

- elavjõud umbes 145850 (võrdlus eelmise päevaga + 790);

- tankid 3350 (+16);

- jalaväe lahingumasinad 6593 (+24);

- lennukid 299 (+0);

- kopterid 287 (+0);

- suurtükisüsteemid 2352 (+7);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 471 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 244 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 2029 (+3)

- tiibraketid 873 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5215 (+3);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 228 (+2).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNNThe Kyiv Independent/ISW

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: