Läänemets: sotsid ei lähe valitsusse, et kärpeid teha

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets ütles "Aktuaalse kaamera" otsestuudios, et sotsiaaldemokraadid ei lähe valitsuse, et alustada eelarvekärpeid, sest kärped Eesti suuri probleeme ei lahenda.

Mida tähendavad Eesti inimesele ees ootavad reformid?

Neid võib nimetada reformideks, aga mina nimetaks neid Eesti jaoks suurte väljakutsete lahendamiseks. Need võivad olla näiteks tervishoiu kättesaadavuse küsimused, regionaalse ebavõrdsuse suur kasv või siis Eesti majanduse olukord, kuskohas meil elanikkond vananeb ja tööjõudu jääb vähemaks. Kuulates, et hästi palju räägitakse kärbetest, saab igaüks aru, et esiteks, miljardit ei ole võimalik sellest eelarvest kärpida. Ja teiseks, kui me ainult kärbime, siis me neid probleeme ei lahenda.

Kas tuleb siiski kokku hoidma hakata?

Ma pole veel jõudnud ju läbirääkimiste sisu juurde ja eelarveteemad on meil viimased. Loomulikult riigieelarvega peab vastutustundlikult käituma. Ja on kindlasti võimalusi, kui me räägime pikaajaliselt, siis haridusse panustamine annab tulevikus kindlasti ka majandusele hoogu juurde.

Kas sotside soovid kärpesse ei lähe?

Sotside soovid lähevad täpselt samamoodi läbirääkimistesse nagu kõigi teiste erakondade soovid.

Kuidas eelarve tasakaalu saab?

Eelarvetasakaal on võimalik saavutada mitut moodi. Sotsiaaldemokraadid on nõus heal meelel läbi rääkima ka neil teemadel, et tulude poolt suurendada. Seal on ka erinevaid võimalusi. Ma tahan veel rõhutada, et ei ole reaalne riigieelarvest kärpida miljardit eurot. See tähendab pensionite kallale minekut, see tähendab hariduse kallale minekut ja sellega kindlasti me nõus ei ole. Aga võimalusi seal kindlasti ka on mingisugusteks kokkuhoiukohtadeks või mõnda asja teha teistmoodi ja paremini. Näiteks tasuta ühistranspordist võiks teha nõudepõhise transpordi, mis parandab oluliselt inimeste ligipääsu. Kas ta rahalist kokkuhoidu annab, seda ma ei oska veel ennustada.

Eestis ei ole ükski valitsus veel neli aastat vastu pidanud, teie lähete selle ambitsiooniga välja. Kas see tähendab, et kõik nelja aasta tegevused lähevad koalitsioonilepingusse?

Loomulikult. Väga imelik oleks, kui me teeks seda teistsuguse ambitsiooniga kui neli aastat. See on oluline ambitsioon. See võimaldab meil rahulikult rääkida ka suurtest väljakutsetest ja ma loodan, et me mõne suure väljakutse lahendamises ka kokku lepime.

Täna jäi mulje, et te väga ei kiirusta.

Mõistlik on enne rahulikult asjad läbi rääkida ja kokku leppida ja siis ellu viia, et pärast tõrkeid ei tuleks. Arvestades seda ambitsiooni, mis meil täna seal laua taga oli, siis see võtabki aega.

Mis on see sotsiaaldemokraatide lubadus, millest te ei tagane ja te saate nelja aasta pärast oma valijatele öelda, et te tegite selle ära?

Sotsiaaldemokraatide jaoks on väga oluline regionaalse ebavõrdsuse vähendamine. Ja inimeste toimetuleku küsimus ehk palgavaesuse vähendamine.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: