Sõja 390. päev: Ukraina sõnul võib Avdijivkast peatselt saada teine Bahmut

{{1679284500000 | amCalendar}}
Jalgrattur sõidab Hostomeli lähistel hävinud hoonest mööda
Jalgrattur sõidab Hostomeli lähistel hävinud hoonest mööda Autor/allikas: SCANPIX/CHUZAVKOV/AFP

Ukraina kaitsejõudude pressikeskuse juhi sõnul Donetski linna lähedal asuvast Avdijivkast peatselt saada teine Bahmut. Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) teatas, et Ukraina relvajõudude sõjaväelased korraldasid Bahmuti suunal eduka vasturünnaku. Venemaa väed jätkavad Sumõ oblasti pommitamist

Oluline 20. märtsil kell 22.40:

- Norra relvajõudude teatel on riik tarninud kaheksa Leopard 2 tanki Ukrainasse;

- USA saadab uue abipaketi raames Ukrainale laskemoona ja paate;

- Hiina president Xi Jinping rääkis Moskvas Putiniga Hiina rahuplaanist;

- Xi helistab peale Putiniga suhtlemist tõenäoliselt Zelenskile;

- Danilov: Hiina rahuplaani tagab Vene sõdurite Ukrainast taandumine;

- Ukraina kaitsejõud: Avdijivkast võib saada peatselt teine Bahmut;

- Põhja-Makedoonia kinnitas Ukrainale Su-25 hävituslennukite andmist;

- ISW: Ukraina korraldas Bahmuti piirkonnas eduka vasturünnaku;

- FT: Euroopa kaitsetööstust räsib lõhkeainete puudus;

- Ukraina relvajõud andsid 10 lööki Vene vägede baasidele;

- London: Vene väed teevad Avdijivka ümbruses edusamme;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 700 sõdurit;

- Vene väed jätkavad Sumõ oblasti pommitamist;

Norra saatis kaheksa Leopard 2 tanki Ukrainasse

Norra relvajõudude teatel on riik tarninud kaheksa Leopard 2 tanki Ukrainasse.

Ukraina sõdurite väljaõpe tankidel käib Poolas, lisasid Norra relvajõud.

Norra otsustas veebruaris, et annab Ukrainale Saksamaal toodetud tanke, öeldes, et mitu liitlasriiki on sama teinud.

Veebruari alguses teatas Norra valitsus ka, et soetab 2026. aastaks enda kaitsevõime tugevdamiseks 54 Saksamaa Leopard 2 tanki.

Saksamaa teatas jaanuaris pärast nädalaid kestnud kõhklusi, et annab Ukrainale Leopard 2 tanke. See teade oli vastavuses USA otsusega, kes lubas anda Ukrainale 31 M1 Abrams tanki.

Ukraina luure: ei ole märke Hiina relvatarnetest Venemaale

Ukraina sõjaväeluure teatel ei ole praegu märke Hiina sõjalisest abist Venemaale, vahendas Ukrinform Andi Jusovi sõnu Ukraina televisioonis. Jusov tõi lisaks välja, et Hiina tõenäoliselt tugevdab enda Vene Föderatsiooni arvelt, kaitstes enda majanduslikke ja rahvuslikke huve.

USA saadab uue abipaketi raames Ukrainale laskemoona ja paate

Ameerika Ühendriikide välisministeerium teatas uuest sõjalise abi paketist Ukrainale, vahendas Associated Press. Paketi käigus saadetakse Ukrainale laskemoona, kütuse tankersõidukeid ning jõepaate. USA välisminister Antony Blinken teatas, et uue abipaketi raames saadetaks ukrainlastele moona haubitsate tarbeks, täiendavaid Bradley lahingumasinaid, radaritevastaseid HARM rakette ning tankitõrje relvi. Blinken lubas, et USA jätkab Ukraina toetamist niikaua kuni vaja.

Konkreetne abipakett pärineb Pentagoni varudest, seega saadetakse lubatud asjad kiirelt rindele. USA on Ukrainat alates Venemaa täiemahulise kallaletungi algusest toetanud rohkem kui 32,5 miljardi dollariga.

Hiina president Xi Jinping rääkis Moskvas Putiniga Hiina rahuplaanist

Hiina president Xi Jinping on esimest korda pärast koroonapandeemiat ja Venemaa täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale Moskvas. Seega on Xi esimene riigijuht, kes kohtub Putiniga peale Rahvusvahelise Kriminaalkohtu reedel avaldatud vahistamismäärust Putini vastu, milles süüdistatakse Vene presidenti Ukraina laste ebaseaduslikus küüditamises okupeeritud Ukraina aladelt Vene Föderatsiooni. Putin ja Xi arutasid ka Hiina plaani sõja lõpetamiseks. Lähemalt ERR-i uudistes.

Xi helistab peale Putiniga suhtlemist tõenäoliselt Zelenskile

The Financial Times teatas esmaspäeval oma allikatele tuginedes, et Hiina president Xi Jinping võib peale Moskvas Vene president Vladimir Putiniga kohtumist suhelda telefoni teel Ukraina president Volodõmõr Zelenskiga.

Kremli esindaja Dmitri Peskov teatas, et Putin ja Xi kindlasti arutavad Hiina välja pakutud rahuplaani. Analüütikud on nimetanud Hiina positsiooni Vene-Ukraina sõja osas venemeelseks neutraalsuseks. Siiani pole Hiina liider alates Vene invasiooni alguses Zelenskiga suhelnud.

Danilov: Hiina rahuplaani tagab Vene sõdurite Ukrainast taandumine

Ukraina julgeolekunõukogu sekretär Oleksi Danilov teatas Twitteris, et Hiina rahuplaani elluviimiseks peaksid Vene väed Ukraina okupeeritud aladelt lahkuma. Sõnapaari rahuplaan pani Danilov jutumärkidesse.

Ukraina kaitsejõud: Avdijivkast võib saada peatselt teine Bahmut

Ukraina kaitsejõudude pressikeskuse juht kolonel Oleksi Dmõtraškivskõi teatas Ukraina televisioonis, et Avdijivka lahing hakkab üha enam meenutama Bahmuti. Dmõtraškivskõi väitis, et Vene väed on viimase päeva jooksul Avdijivka lahingutes kaotanud kolme kompanii jagu isikkoosseisu.

Avdijivka asub Bahmutis rohkem kui 50 kilomeetrit lõuna pool ning Donetski linnast loodes. Nõnda nagu Bahmutis varem on ka Avdijivka sisuliselt kolmest küljest ümber piiratud. Samas erinevalt Bahmutist on mõnes kohas Avdijivka lähistel rinne sisuliselt samas kohas püsinud kaheksa aastat.

Põhja-Makedoonia kinnitas Ukrainale Su-25 hävituslennukite andmist

Põhja-Makedoonia kaitseminister Slavjanka Petrovska kinnitas eelmine nädal, et nad on Ukrainale annetanud Su-25 ründelennukeid, vahendas luureettevõte Janes. Janes teatas eraldiseisvalt 2022. aasta juulis, et Põhja-Makedoonia andis Ukrainale neli mittelendavat Su-25 lennukit, mida võidi kasutada varuosadeks.

Põhja-Makedoonia meedias ringlesid teated, et Ukraina on Põhja-Makedoonialt palunud 12 Mi-24 Hind helikoptereid. Kaitseminister Slavjanka Petrovska ütles, et valitsus praegu veel analüüsib Ukraina palvet. Petrovska sõnul tahab Põhja-Makedoonia oma Nõukogude päritolu Mi-8/17 ja Mi-24 helikopterid sel kümnendil lääneriikide kopterite vastu välja vahetada, kuna neid on üha keerukam töös hoida.

Poola portaal Dziennik teatas jaanuaris, et Poola juba saatis kevadel salaja mõned enda Mig-29 lennukid osadeks võetuna Ukrainale. Poola tõlgendas seda kui varuosade saatmist, kuigi osadest oli võimalik lennuk uuesti kokku panna. Ka Saksamaa on ametlikult saatnud Ukrainale Mig-29 hävituslennukite varuosasid, kuid mitte lennukeid endeid.

ISW: Ukraina korraldas Bahmuti piirkonnas eduka vasturünnaku

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) teatas, et Ukraina relvajõudude sõjaväelased korraldasid Bahmuti suunal eduka vasturünnaku. 

ISW teatel toimus vasturünnak Bahmuti linnast kuus kilomeetrit edelas asuva Ivanivske küla ümbruses. Ukraina relvajõudude ida ringkonna pressiesindaja Serhõi Tšerevatõ ütles, et Vene väed korraldasid pühapäeval Bahmuti piirkonnas 25 rünnakut. Tšerevatõ sõnul ei teinud Vene väed suuri edusamme, vahendas The Kyiv Independent. 

ISW teatel muretsevad ka Vene blogijad, et Ukraina korraldab varsti Bahmuti piirkonnas suure vasturünnaku. Kasvavad arutelud Ukraina peatse vasturünnaku üle viitavad sellele, et Vene blogijad muretsevad üha rohkem, et riigi sõjavägi kaotab Bahmuti ümbruses initsiatiivi, leidis ISW. 

FT: Euroopa kaitsetööstust räsib lõhkeainete puudus

Ajalehe Financial Times allikate teatel räsib Euroopa kaitsetööstust lõhkeainete puudus. See pärsib laskemoona tootmist. "Põhiprobleem seisneb selles, et tööstus pole valmis suuremahuliseks tootmiseks," ütles üks Saksa ametnik. 

Euroopa riigid lubasid täiendada Ukraina relvavarusid ja kiirendada laskemoona tarnimist. Lõhkeainete puudus pärsib aga Euroopa relvatarneid Ukrainasse, vahendas Financial Times. 

London: Vene väed teevad Avdijivka ümbruses edusamme

Venemaa väed on viimase kolme nädala jooksul liikunud edasi Ukraina kontrolli all oleva Avdijivka suunal. Venemaa kasutab seal okupeeritud territooriumilt pärit mobiliseeritud võitlejaid, kes tunnevad kohalikku maastikku, teatas esmaspäeval Suurbritannia kaitseministeerium. 

Avdijivka ümbruses on lahingud käinud juba 2014. aastast, siis alustas Venemaa sõjalist tegevust Ida-Ukrainas. 

Ukraina relvajõud andsid 10 lööki Vene vägede baasidele

Ukraina õhujõud ja suurtükivägi andsid möödunud ööpäeval 10 lööki Venemaa ajutiste baaside vastu, teatas esmaspäeval Ukraina relvajõudude peastaap. 

Peastaap teatas, et viimase ööpäeva jooksul lõi riigi armee tagasi ligi 70 Venemaa rünnakut. Peastaabi teatel jätkavad Vene väed pealetungi Avdijivka ja Bahmuti suunal. Kõige ägedamad lahingud käivad Bahmutis. 

Bahmuti piirkonnas käivad ägedad lahingud Autor/allikas: SCANPIX/AP/Roman Chop

Vene väed jätkavad Sumõ oblasti pommitamist

Venemaa pommitas pühapäeval Sumõ oblastis asuvaid asulaid. Ukraina teatel kasutas Venemaa asulate ründamiseks granaadiheitjaid ja suurtükiväge. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid, vahendas The Kyiv Independent. 

Vene väed jätkasid pühapäeval ka Zaporižžja oblasti pommitamist. 

Zaporižžja oblasti administratsiooni esindajate teatel sai kolm tsiviilelanikku surma ja kaks vigastada, kui Vene väed pommitasid oblastis asuvat Kamjanski küla.

Oblasti esindajate sõnul sai "küünilises rünnakus" pihta kortermaja. Võimud kutsusid elanikke ohtlikest piirkondadest lahkuma.

Ukrinformi andmetel on viimase ööpäeva jooksul tulnud kümme teadet selle kohta, et Vene väed on elamupiirkondi ja taristut pommitanud.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 700 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 165 610 (võrdlus eelmise päevaga + 700);

- tankid 3537 (+5);

- jalaväe lahingumasinad 6869 (+16);

- lennukid 305 (+0);

- kopterid 290 (+0);

- suurtükisüsteemid 2577 (+9);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 507 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 270 (+2);

- operatiivtaktikalised droonid 2160 (+1);

- tiibraketid 907 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5416 (+8);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 265 (+3).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/ISW/The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: