Valitsusliidu loojad loodavad laupäeval avaldada ministrid ja koalitsioonileppe
Uue valitsuskoalitsiooni loojad loodavad praeguste plaanide kohaselt avaldada uue valitsuse ministrid ning koalitsioonileppe teksti laupäeval.
Laupäeval toimuvad Tallinnas Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogud ja Tartus Eesti 200 üldkogu. Kuna Eesti 200 üldkogu koguneb Tartus, osaleb erakonna esimees Lauri Hussar sellel videosilla vahendusel.
Vahetult enne volikogusid kogunevad ka erakondade juhatused.
Reformierakond ütleb eeldatavalt oma ministrikandidaadid välja pärast juhatuse koosolekut ja enne volikogu kogunemist. Sotsid plaanivad oma ministrikandidaadid avalikustada pärast volikogu koosolekut. Tõenäoliselt avalikustab oma ministrikandidaadid laupäeval ka Eesti 200.
Koalitsioonileppe tekst saab avalikuks siis, kui kõigi kolme erakonna volikogud on selle heaks kiitnud. Sel juhul annavad kolme erakonna esindajad laupäeval ka ühise pressikonverentsi.
Esmaspäeval koguneb esimest korda uue riigikogu koosseis ja valitakse riigikogu juhatus. Riigikogu Valges saalis allkirjastavad kolme erakonna esimehed koalitsioonileppe.
Arutatakse veel rahaküsimusi
Neljapäeval oli aga lõplik kokkulepe saavutamata ning erakonnad vaidlesid veel sisu üle.
Reformierakonna esindaja Mart Võrklaev ütles ERR-ile, et koalitsioonileppe tekst ei ole veel sealmaal, kus komakohtasid silutakse, vaid endiselt käivad sisulised vaidlused põhiliselt eelarve üle.
"Põhifookus on praegu sisul ikkagi. Eks see eelarve on alati keeruline, me seal otsime neid kokkuleppeid," sõnas ta.
Võrklaev märkis, et kõik töötavad selle nimel, et koalitsioonilepe saaks laupäevaks valmis, aga lõplikud kokkulepped ei ole veel tehtud. "Ma ise usun ja loodan, et see on nii. Aga kui küsida, kas see on 100 protsenti kindel, siis enne kui ei ole lõplikku kokkulepet, siis ei ole midagi," rääkis Võrklaev.
Eesti 200 aseesimees Kristina Kallas ütles, et koalitsioonileppe tekst on valmis. "See tuleb uuesti üle lihvida loomulikult, aga me käisime sõnastused ja kõik lahkhelilised punktid läbi kolmapäeva öösel," sõnas Kallas.
Praegu läheb Kallase sõnul põhiline pingutus selle peale, et teha selgeks, milliseid rahalisi lubadusi erakonnad veel lepingusse sisse saavad.
"Minu arvates ei ole enam palju asju arutada, et meil tegelikult sisuliselt on ainult üks küsimus lahti, aga kõik muud asjad me oleme läbi arutanud. Aga nagu ma kuulsin ka siin täna, et siis partneritel on vaja veel rohkem aega," sõnas Kallas AK-le.
Sellest, mis küsimus veel lahendamata on, läbirääkijad vaikivad. Mitu päeva arutasid erakondade esindajad maksupoliitika küsimusi. Kallase sõnul saab keeruline olema, et hoida eelarve puudujääk nominaalselt kolme protsendi juures SKT-st. Rahandusministeeriumi tumedates toonides prognoosi arvesse võttes ütleb Kallas, et seis on halb ning eelkõige julgeolekukulude katmiseks tuleb teha jõulisi pingutusi.
"Kui Ukraina sõlmib mingisuguse vaherahu kokkuleppe, siis see tähendab seda, et ega Venemaa ei ole oma plaane kuidagi muutnud. Ja me peame selleks valmistuma ja see tähendab suurt koormust tegelikult ka meie eelarvele," sõnas Kallas.
Majandus- ja taristuministri Riina Sikkuti sõnul ei saa kasvanud võlakoormast ühe aastaga lahti.
"Me arvestame rahandusministeeriumi kevadprognoosiga ja sellele tuginedes teeme järgmist nelja aastat puudutavaid otsuseid, mida siis iga eelarve koostamise raames saame uuesti üle vaadata," sõnas Sikkut.
"Meil peab olema see kokkulepe, et me koalitsiooniläbirääkimistel ühtegi kulu tõusu riigi jaoks tegelikult teha ei saa. Ja siis me peame minema iga minister siis oma vastutusvaldkonnas ka tegelikult neid kokkuhoiu kohti otsima, midagi muud teha siin ei anna. See seis on tõesti väga halb," ütles Kristina Kallas.
Laupäevaks peab koalitsioonilepe koos olema, sest siis toimuvad ka erakondade volikogud ja selguvad uue valitsuse ministrid.
Toimetaja: Aleksander Krjukov