Rahvusvahelisel gaasiturul suurenes pakkumine, nõudlus vähenes

LNG-tanker
LNG-tanker Autor/allikas: SCANPIX/AFP/FILIPPO MONTEFORTE

Uudisteagentuuri Bloomberg teatel langes sooja ilma tõttu gaasi hind ning Euroopa ja Aasia turul ületab praegu pakkumine nõudlust.

Ukraina sõja tõttu muutus rahvusvaheline energiaturg. Ukrainale kallale tungimise tõttu teravnenud suhted Venemaa ja lääne vahel häiris ka Euroopa gaasivarustust. Euroopa riigid asusid kiiresti otsima alternatiivseid tarneallikaid. 

Euroopa riigid vähendasid gaasi tarbimist, nõudlust vähendas ka soe talv. Kütteperioodi lõpus vähenes nõudlus veelgi. Veeldatud maagaasi tarnijad on nüüd hädas klientide leidmisega

"Sel aastal võivad Euroopa gaasihoidlad täis saada juba augusti lõpus," teatas finantsfirma Morgan Stanley. 

Gaasihinnad on viimasel ajal langenud. Siiski on gaasi hind ka praegu viimase kümne aasta keskmisest tasemest kõrgemal. Lähiajal võib hind uuesti tõusta, kuna odavam gaas suurendab ka nõudlust, vahendas Bloomberg

"Suvel võib tarbimist suurendada ka kuum ilm ja põud. Kolmanda kvartali alguses hakkavad riigid valmistuma talveks, see suurendab LNG turul konkurentsi veelgi," ütles Bloombergi energiaanalüütik Talon Custer. 

"Lõuna-Ameerikas jääb nõudlus madalale tasemele, kuni Argentina võtab mais kasutusele oma teise ujuvterminali," ütles andmefirma Energy Aspects analüütik Leo Kabouche. 

Esmaspäeval oli maagaasi hind gaasibörsil TTF umbes 41 eurot megavatt-tunni eest. Rekordiliselt kõrgeks kerkis gaasi hind TTF börsil mullu augusti lõpus, kui megavatt-tunni hinnaks oli 320 eurot.

Hispaanias on gaasihoidlate täituvus praegu juba 85 protsenti. Märtsis tõusis globaalne LNG eksport kõigi aegade kõrgeimale tasemele. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: