Ukraina juhid jahutavad vastupealetungile seatud ootusi

{{1683430140000 | amCalendar}}
Ukraina õhutõrjeüksuse liige Hersoni oblastis.
Ukraina õhutõrjeüksuse liige Hersoni oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Ukraina juhid on mures, et ootused Ukraina vastupealetungi asjus on liiga kõrgele tõusnud ja kui sõjakäiku tohutut pööret ei tule, võib see tekitada pettumuse.

Oluline 7. mail kell 21.00:

- Belgorodi oblastis said kahjustada gaasitoru ja elektriliin

- Tšehhi president hoiatas vastupealetungiga kiirustamise eest

- Ukraina asekaitseminister: vastupealetung külvab Venemaal paanikat

- Prigožini sõnul lubas Moskva wagnerlastele relvi ja laskemoona saata

- Ukraina luure hoiatas võidupüha provokatsioonide eest

- Hersonis oblastis hukkus kuus päästetöötajat

- FSB väitel nurjasid nad rünnaku lennuväljale

- Zaporižžja lähedalt evakueeritakse inimesi

- Ukraina juhid muretsevad liiga kõrgete ootuste pärast

- Meedia: Krimmi kohal tulistati öösel alla droonid

- Vene välisministeerium süüdistab autopommiplahvatuses Ukrainat

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 660 sõdurit

Prigožini sõnul lubas Moskva wagnerlastele relvi ja laskemoona saata

Reedel oma Wagneri palgasõdurid Bahmutist ära viia ähvardanud Wagneri omanik Jevgeni Prigožin teatas pühapäeval, et Moskva oli lubanud saata neile relvi ja laskemoona, millest võib järeldada, et wagnerlased ei lähe Bahmuti juurest kuhugi.

"Üleöö anti meile võitluskäsk, esimest korda kogu selle aja jooksul. Meile on lubatud nii palju relvi ja laskemoona, kui meil edasistes operatsioonides vaja läheb. Meile on lubatud kõik, mis vaja meie varustusliinide äralõikamise vältimiseks," lausus Prigožin.

Prigožin lisas, et Vene kaitseministeerium oli määranud kindral Sergei Surovikini töötama koos Wagneriga. Surovikin juhtis Vene vägesid Ukrainas mitu kuud, enne kui juhtimine anti üle kindral Valeri Gerassimovile.

Tšehhi president hoiatas vastupealetungiga kiirustamise eest

Tšehhi president, erukindral ja endine NATO nõustaja Petr Pavel ütles, et on eravestluses hoiatanud Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskit ja peaministrit Denis Šmõhali vastupealetungiga kiirustamise eest, sest sellist üllatusmomenti, mis aitas vabastada Harkivi ja Hersoni oblasti lõunaosa, Ukrainal enam pole.

Paveli sõnul küsisid Ukraina juhid Tšehhilt ja Slovakkialt abi mehhaniseeritud brigaadi relvastamiseks. "Seega on neil siiani tunne, et neil pole kõike vajalikku, et vastupealetungi alustada," lausus ta.

Paveli sõnul veenis ta Šmõhalit, et kiirustada ei tasu. "Sest neil võib tekkida kiusatus, et ette näidata tulemusi. See saab Ukrainale olema väga kahjulik, kui vastupealetung ebaõnnestub, sest neil ei teki uut võimalust, vähemalt mitte sel aastal," lausus Pavel.

Ukraina asekaitseminister: vastupealetung külvab Venemaal paanikat

Ukraina ootus on, et plaanitav vastupealetung külvab Venemaa sõjaväelises juhtkonnas paanikat, ütles Ukraina asekaitseminister Volodõmõr Havrõlov intervjuus The Independentile.

Havrõlovi sõnul võib juhtuda, et sündmuses mais või juunis võivad viia Venemaa sõjalise strateegia, armee või majanduse kiire kollapsini.

Ta lisas, et Bahmuti kaitsmine Ukraina vägede poolt oli võtmemoment vastupealetungi ettevalmistamisel ja Venemaa sõjalise katastroofi üks põhjuseid.

FSB väitel nurjasid nad rünnaku lennuväljale

Venemaa julgeolekujõud nurjasid Ukraina luureteenistuse rünnaku Kesk-Venemaal asuvale Severnõi sõjaväelennuväljale; rünnakus oli kavas kasutada lõhkeainega varustatud droone, teatas Venemaa julgeolekuteenistus FSB.

Rünnaku sihtmärgiks oli A-50 radariga varustatud lennuk Severnõi lennuväljal, mis asub umbes 700 kilomeetri kaugusel Ukraina piirist, ütles FSB.

Vene õhujõud aga teatasid, et Venemaa õhutõrjesüsteemid tuvastasid ja hävitasid pühapäeva varastel tundidel 22 Ukraina drooni Musta mere kohal.

Ukraina luure hoiatas võidupüha provokatsioonide eest

Venemaa võib lavastada 9. mail rünnakuid Vene ja Valgevene kodanike vastu, ütles Ukraina luuredirektoraadi juht Andri Usov.

Usovi sõnul võidakse lavastada rünnak Valgevenes, et Minsk otsustaks sõjaga ühineda. Ta lisas, et Venemaa on taolisi operatsioone läbi viinud 2014. aastast saadik.

Viimastel päevadel on Venemaa territooriumil toimunud mitu droonirünnakut, mille eest Ukraina pole vastutust võtnud, sealhulgas droonirünnak Kremlile.

Hersonis oblastis hukkus kuus päästetöötajat

Kuus Ukraina päästeteenistuse töötajat hukkus Hersoni oblasti pommitamises, teatas Ukraina prokuratuur.

Vene väed kasutasid pommitamiseks drooni. Kaks päästetöötajat sai lisaks tõsiselt vigastada.

Harkivi oblastis Balaklia linnas sai Vene vägede rünnakus vigastada viis inimest, kui rakett maandus autoparkla lähedal.

Ukraina kindralstaap postitas (võitlus)kassivideo

Ukraina kindralstaap andis pühapäeval oma panuse internetis ringlevate kassivideote massiivi, kui postitas video sõdurist Oleksandrist ja tema kassist Šaibast.

"Oleksandr ja tema võitluskass Šaiba territoriaalkaitsevägedest soovivad teile kena ja rahulikku pühapäeva õhtut," seisis postituses. "Koos me võidame!"

Belgorodi oblastis said kahjustada gaasitoru ja elektriliin

Venemaa ja Ukraina piiril asuvas Belgorodi oblastis said möödunud ööl kahjustada gaasitoru ja elektriliin, teatas piirkonna kuberner Vjatšeslav Gladkov.

Telegramis avaldatud postituses kinnitas ta, et inimesed kannatada ei saanud.

Sõltumatut kinnitust teatele ei ole. Ukraina ei kommenteeri avaliselt Venemaa kütuse- ja laskemoonaladudes või muudel sellistel objektidel toimunud plahvatusi.

Ukraina sõdurite väljaõpe Saksamaa Leopardi tankide kasutamiseks. Autor/allikas: EPA/CLEMENS BILAN/Scanpix

Zaporižžja lähedalt evakueeritakse inimesi

Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri teatel on Zapporižžja tuumajaama lähedal asuvast Enerhodari linnast hakatud inimesi evakueerima.

Aatomiagentuuri peadirektor Rafael Grossi tegi avalduse, milles väljendas muret, et olukord tuumajaama lähiümbruses on muutunud ettearvamatuks. Avalduses märgitakse, et kuigi operatiivpersonal jääb objektile, teeb sügavat muret see, et olukord muutub personali ja nende perekondade jaoks üha pingelisemaks, stressirohkemaks ja keerulisemaks. Aatomiagentuur hoiatas, et see võib kaasa tuua suure tuuma-õnnetuse.

Zapporižžja tuumajaama direktori Juri Tšenitšuki kinnitusel töötajaid ei evakueerita ning jaama seadmeid hooldatakse vastavalt kõigile tuumaohutuse nõuetele.

Ukraina sõnul tekitasid Vene võimud evakueerimist alustades hullumeelse paanika. Melitopoli ametliku linnapea Ovan Fedorovi sõnul on teedel tuhanded autod ja inimesed ning edasiliikumiseks tuleb tundide kaupa ummikutes oodata.

Ukraina kaitsejõudude peastaabi teatel evakueerivad okupatsioonivõimud Enerhodarist ja teistest Zapporižžja kandi asulatest inimesi Berdjanskisse ja Primorskisse. Eelõige viiakse väljae elanikke, kes on okupatsiooni esimestel kuudel saanud Venema kodakondsuse.

Ukraina juhid muretsevad liiga kõrgete ootuste pärast

Ukraina juhid on mures, et ootused Ukraina vastupealetungi asjus on liiga kõrgele tõusnud. Kaitseminister Oleksii Reznikov ütles ajalehele Washongton Post, et vastupealetungist oodatakse tohutut pööret sõja käigu, aga see võib tekitada pettumuse.

Tema sõnul on partnerid öelnud, et ootavad Ukrainalt uusi võite, aga pole selge, kas eduks peetakse edasiliikumist kümne, saja või kahesaja kilomeetri võrra.

Kavandatav vasturünnak, mille teevad võimalikuks lääne annetatud relvad ja väljaõpe, võib olla sõja kõige suuremate tagajärgedega etapp, kuna Ukraina püüab tagasi haarata märkimisväärset territooriumi ja tõestada, et on jätkuvalt toetust väärt.

Sõjalised ründeoperatsioonid nõuavad tavaliselt ülekaalukat eelist ja kuna Vene väed on kogu 900 miili pikkusel rindel tugevalt kindlustatud kaitsesse kaevatud, on raske hinnata, kui kaugele Ukraina jõuab.

Vaatlejate hinnangul võib sõjaline abi Kiievile väheneda, kui edu ei ole piisav ning Ukraina surutakse läbirääkimistelaua taha, mis tähendab väga suure tõenäosusega, et nad peavad venelaste okupeeritud territooriumid Moskvale loovutama.

"Ma usun, et mida rohkem võite lahinguväljal saavutame, seda rohkem inimesi meisse usub, mis tähendab, et saame rohkem abi," ütles president Volodõmõr Zelenski.

Meedia: Krimmi kohal tulistati öösel alla droonid

Okupeeritud Krimmi kohal tulistati ööl vastu 7. maid alla droonid, vahendas Telegrami veebiuudiste väljaanne Baza.

Postituse kohaselt tulistati vähemalt üks droonidest alla Sevastoopoli kohal ja see kukkus Fiolenti neeme lähedal alla, põhjustades umbes 70 meetri kaugusel šrapnelliplahvatuse.

Ohvritest ei ole teada antud ja Ukraina valitsus pole droonirünnakuid kommenteerinud.

Sevastopoli illegaalse Vene okupatsioonivalitsuse juht Mihhail Razvožajev ütles, et linna ründasid ka 1. mail droonid.

Vene välisministeerium süüdistab autopommiplahvatuses Ukrainat

Venemaa välisministeerium tegi avalduse, kus teatas, et 6. mail toimunud autoplahvatuse, milles sai tõsiselt vigastada Vene võitleja ja kirjanik Zahhar Prilepin, korraldasid Ukraina ja lääs.

Ministeerium teatas, et uurib juhtunut ja et on ilmne, et tegemist on järjekordse terroriaktiga, mille on korraldanud ja läbi viinud Kiievi režiim ja selle lääne kuraatorid, eelkõige USA. Tõendeid oma väidete kohta ei esitatud.

Ukraina pole oma seotust ei eitanud ega kinnitanud, kuid rünnaku eest võttis vastutuse krimmitatari partisaniliikumine Atesh.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 660 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril 2022:

- elavjõud umbes 194 430 (võrdlus eelmise päevaga +660);

- tankid 3723 (+6);

- jalaväe lahingumasinad 7428 (+10);

- lennukid 308 (+0);

- kopterid 294 (+0);

- suurtükisüsteemid 3010 (+18);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 554 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 306 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2572 (+18);

- tiibraketid 947 (+0);

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karin Koppel, Marko Tooming

Allikas: The Kyiv Independent, Washington Post, ERR-i raadiouudised, Reuters, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: