Valitsus lahutas maksumuudatuste eelnõu neljaks

{{1683791820000 | amCalendar}}
Stenbocki maja
Stenbocki maja Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Valitsus lahutas riigikogus üleandmist ootava maksumuudatuste eelnõu neljaks. Heakskiidetud seaduse eelnõud antakse arutamiseks üle riigikogule.

Maksueelnõude kokkusidumist oli kritiseerinud opositsioon ning see on üks põhjuseid, miks opositsioon on sel nädalal takistanud nädala päevakorda kinnitamist.

Rahandusminister Mart Võrklaeva sõnul ka ka see põhjus, miks eelnõu neljaks lahutati.

"Opositsioon on nädala riigikogu tööd takistanud, väites, et riigi kaitsekulude katmiseks ja eelarvepositsiooni parandamiseks tehtud maksupakett on selle põhjus. Olen kindel, et tegelik põhjus on mujal, kuid nüüd peaks nende niinimetatud probleem lahendatud olema. Nii nagu varem, olen valmis avatud aruteluks ja debatiks riigikogus," lausus Võrklaev.

Esiteks kiitis valitsus heaks alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu.

Eelnõu järgi tõstetakse alkoholiaktsiisi ja sigarettide ning suitsetamistubaka aktsiisi järgneval kolmel aastal alates 2024. aastast viis protsenti aastas. Ära jäetakse eriotstarbelise diislikütuse kavandatud aktsiisitõus, see tähendab eriotstarbelise diislikütuse aktsiisimääraks jääb 21 eurot 1000 liitri kohta, mis on Euroopa Liidu lubatud miinimummäär.

Seadus jõustub 1. jaanuaril 2024. Eriotstarbelise diislikütuse aktsiisilangetus jõustub 1. mail 2024.

Teiseks kiitis valitsus heaks hasartmängumaksu seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille kohaselt tõuseb mängulaudade maksumäär 1278,23 eurolt 1406 euroni.

Kolmandaks kiitis valitsus heaks käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille järgi tõuseb alates 1. jaanuarist 2024 käibemaksumäär 20 protsendilt 22 protsendile. Samuti maksustatakse alates 1. jaanuarist 2025 majutus standardmääraga 22 protsenti ning seni kehtiv vähendatud käibemaksumäär 9 protsenti kaotab kehtivuse.

Neljandaks kiitis valitsus heaks tulumaksuseaduse ja kaitseväeteenistuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Alates 2024. a kaotatakse füüsilise isiku täiendav maksuvaba tulu lapse ülalpidamise korral ja abikaasa eest ning õigus arvata oma maksustatavast tulust maha eluasemelaenu intressid. Alates 2025 tõstetakse füüsilise isiku ja äriühingu tulumaksumäära 20 protsendilt 22 protsendini. Lisaks kaotatakse eelnõuga soodusmäär 14 protsenti äriühingute regulaarselt jaotatavalt kasumilt ja sellega seoses ka füüsilisele isikule makstud dividendilt kinnipeetav 7-protsendine tulumaks. Alates 2025 kehtestatakse ühtne maksuvaba tulu 700 eurot kuus ehk 8400 eurot aastas. Erandiks on vanaduspensioniealised, kelle maksuvaba tulu võrdub keskmise vanaduspensioniga.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: