Kallas ei soovinud opositsiooni Venemaaga võrdlemise pärast vabandada

{{1684322220000 | amCalendar}}
Kaja Kallas riigikogu infotunnis
Kaja Kallas riigikogu infotunnis Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Peaminister Kaja Kallas (RE) ei pidanud vajalikuks vabandada võrdluse eest, et riigikogu opositsioon käitub koalitsioonile nõudmisi esitades nagu Venemaa enne sissetungi Ukrainasse.

Kallas võrdles teisipäeval Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister" opositsiooni suhtlemist koalitsiooniga sellega, kuidas Venemaa käitus lääneriikidega enne kallaletungi Ukrainale.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik küsis kolmapäeval riigikogu infotunnis Kallaselt, kas ta kavatseb oma sõnade eest vabandada.

Kallas selleks vajadust ei näinud ja kordas oma raadiosaates öeldud seisukohta.

"Ma võrdlesin teie läbirääkimiste taktikat selle taktikaga, mida Venemaa kasutas enne Ukraina sõda. Täpselt samamoodi olid ajakirjanikud minult küsimas, mida lääs peaks pakkuma, et deeskaleerida. Vaadake, lääs ei ole seda olukorda Ukrainas tekitanud ja samamoodi ei ole seda olukorda siin, et riigikogu ei saa seadusi menetleda, tekitanud koalitsioon. Jah, teil on võimalik teha konkreetsetele seadustele obstruktsiooni ja esitada muudatusettepanekuid, mida me saame arutada, aga hetkel te nõuate endale õigust, mida opositsioonil ei ole mitte kunagi olnud," ütles Kallas.

"Ma ei vabanda nende sõnade eest, sest see läbirääkimiste taktika on täpselt sama. Te nõuate endale õigusi, mida ei ole opositsioonil mitte kunagi olnud," märkis Kallas.

"See läbirääkimiste taktika on täpselt sama. Te esitate nõudmise õigustele, mida teil ei ole kunagi olnud, te ähvardate ja võtate riigikogu pantvangi, öeldes, et te ei lase siin valitsuse esindajal esitada valitsuse poolt seaduseelnõusid, ja te tahate, et me istuksime maha ja lepiksime teiega kokku, mis eelnõudega me tuleme ja mis eelnõudega me ei tule. See ei ole see demokraatia vorm, mis Eestis on," rääkis Kallas veel.

"See on täpselt see läbirääkimiste taktika, millest ma räägin. Ja ma ei ole võrrelnud opositsiooni Venemaaga, vaid seda läbirääkimiste taktikat, mida te kasutate. See on seesama KGB läbirääkimiste taktika, täpselt sama," lõpetas Kallas.

Riigikogu opositsioon nõuab peaminister Kaja Kallaselt vabandamist 

Riigikogu EKRE, Keskerakonna ja Isamaa fraktsioonid on seisukohal, et peaminister Kaja Kallas peaks avalikult vabandama oma väljaütlemiste eest Vikerraadio eetris ja riigikogu infotunnis, kus ta võrdles opositsiooni tegevust Putini Venemaa, Adolf Hitleri ja KGB-ga. 

"Riigikogu opositsioonifraktsioonide ühine vastuseis enne valimisi tõstetud peretoetuste kärpimisele ning valijate eest kiivalt varjatud maksutõusude kiirkorras läbisurumisele on põhiseadusest tulenev õigus. Opositsiooni roll ei ole valitsuskoalitsiooni poliitikale takka kiita, vaid oma maailmavaate ja valijate eest seista. Võrrelda opositsiooni tegevust Venemaa käitumisega enne Ukrainale kallaletungi, Adolf Hitleri aegse Saksamaa ja nüüd riigikogu infotunnis ka KGB läbirääkimiste taktikaga, on täiesti lubamatu," seisis opositsioonierakondade avalduses.

"Poliitiline olukord riigis ja parlamendis on niigi pingeline ning koalitsiooni jõumeetodid opositsiooni tasalülitamiseks on omavahelisi suhteid veelgi halvendanud. Sellises olukorras tuleks peaministril pingutada erakondade ülese kompromissi leidmise nimel, mitte omalt poolt veel õli tulle valada. Valitsusjuhina on Kaja Kallase kohustus olla eeskujuks nii poliitilise kultuuri hoidmisel kui oma sõnade eest vastutamisel. Seetõttu on riigikogu opositsioonierakonnad seisukohal, et peaminister Kaja Kallas peaks avalikult vabandama," märkis avaldus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: