Tallinnas Suur-Sõjamäel jätkub jäätmejaama suurpõlengu kustutamine

{{1684855020000 | amCalendar}}

Tallinnas Suur-Sõjamäel lennujaama kõrval süttis teisipäeva õhtupoolikul jäätmejaam ning põlengu intensiivsuse tõttu võtsid tuld ka mitu kõrval olevat hoonet. Keegi kannatada ei ole saanud. Kustutustööd jätkusid läbi öö ja jätkuvad tõenäoliselt kuni kolmapäeva õhtuni.

Päästeameti vabariigi vastutav Erkki Põld ütles kolmapäeva keskpäeval Vikerraadio saates "Uudis +", et põleng on saadud kontrolli alla ning tule edasist levikut enam ei toimu.

"Päästetööd kestavad veel kindlasti tänase päeva. Praegu tõstetakse rasketehnikaga põlengu tõttu varisenud hooneosad laiali, et ligi pääseda veel tulekolletele, mis on konstruktsioonide all. Seejärel me saame hinnata kui suures ulatuses on toimunud reostus, aga reostuse likvideerimine võtab pikemalt aega. Loodame, et aktiivne päästetöö lõpeb täna õhtul," andis Põld olukorras värske ülevaate.

Kolmapäeva varahommikul teatas päästeamet, et jätkuvate kustutustööde tõttu on Suur-Sõjamäe tänav endiselt osaliselt suletud alates Roosivälja tee ristmikust kuni Smuuli tänava ristmikuni.

"Inimesed, kes töötavad selles piirkonnas ja kelle töökoht asub ohutus alas, nemad tööle pääsevad. Teistel liiklejatel palume võimalusel seda piirkonda vältida ning valida oma sõitudeks teine marsruut," teatas päästeamet.

Politseinikud on neil teelõikudel väljas ning abistavad liiklejaid, suunates neid tänavatele, kus on ohutu liikuda.

Saastepilv liikus Lasnamäele

Erikeemia talituse mõõtmised näitasid, et kui kella 00.15 paiku levisid Assaku ja Peetri piirkonnas veel ohtlikud aineühendid, siis kell 2.00 neis kahes piirkonnas õhusaastet enam ei olnud. Tuulesuuna muutumisega mõõdeti saastet ka Ülemiste järve kandis, kuid kell 2.38 saabus info, et Ülemiste piirkonnas õhusaastet ei ole. Samuti ei tuvastatud õhusaastet Luige ja Kangru piirkonnas.

Kell 3.06  öösel hakkas suits levima Lasnamäe poole. Mõõtmised tehti Betooni, Raadiku, Ümera ja Mustakivi tänava piirkonnas, kus tuvastati õhus ohtlikud aineühendid. Lasnamäe piirkonna elanikele saadeti välja EE ALARM sõnum, milles paluti aknad ja uksed suletuna hoida ning  lülitada välja sundventilatsioon ja vältida vabas õhus viibimist.

"Selline olukord võib täna terve päeva kesta. Kui inimesed tahavad tööle või kooli minna, siis nad võivad seda teha, aga tasuks vältida pikalt vabas õhus viibimist," rääkis Põhja päästekeskuse valvepressiesindaja Pavel Kulikov kolmapäeva hommikul ERR-i raadiouudistele.

Põleng puhkes teisipäeva õhtupoolikul

Päästeamet teatas tulekahjust Suur-Sõjamäe tänaval asuvas jäätmejaamas teisipäeval kell 17.49.

Päästeamet teatas üsna pea, et põlengus leviva mürgise suitsu tõttu peaksid kõik kolme kilomeetri raadiuses elavad inimesed, eriti aga Suur-Sõjamäe, Peetri küla ja Lasnamäe piirkonna elanikud uksed ja aknad suletuna hoidma ning piirkonnas liikumist vältima.

Erkki Põld ütles teisipäeva õhtul "Aktuaalsele kaamerale", et põleb pakendikeskus ja ohtlike jäätmete keskus. "Põlevad ohtlikud ained, sündmuskohal on toimunud ka päris mitu plahvatust ja tule levik on kiire. Hetkeseisuga on tuld võtnud juba mitu hoonet," ütles Põld kella 19.30 ajal. Põld ütles, et põlevad nii masuut, õli kui ka akud.

Päästeamet teatas hiljem, et kütusemahutite plahvatuste tagajärjel on Kanali teel sadevee kraavi voolanud vedelkütuse ja kustutusvee segu ning päästjad koos Tallinna Vee avariigrupiga tegelevad reostuse piiramise ning likvideerimisega.

Hiljem, kella 21 ajal ütles Põld, et päästeamet on mõõtnud õhu kvaliteeti sündmuskoha ümbruses ja Peetris ning vahetut ohtu ei ole. Siiski palus ta inimestel aknad suletuna hoida.

Ta ütles ka seda, et Peetri piirkonnas võib taevast langeda söe- ja tahmatükke, mis ei ole ohtlikud. Päästeamet selgitas, et tegemist on tahkeainete põlemisjääkidega ning tükkide leidmise korral tuleb need kokku korjata ja ladustada olmeprügisse.

Ohualas olevatele inimestele saadeti välja EE-ALARM sõnum käitumisjuhistega. 

Päästesündmusele reageerisid päästemeeskonnad Assaku, Keila, Kesklinna, Lasnamäe, Lilleküla, Muuga, Nõmme ja Pirita kutselistest päästekomandodest ning vabatahtlikud päästjad Arukülast, Hüürust, Kostiverest, Raest, Sakust, Sauelt, Tabasalust ja Tõdvalt. Lisaks on kaasatud päästemeeskonnad Tartust, Pärnust ja Jõhvist.

Lennuliiklusele suuremat mõju sündmusel ei olnud, kuigi vahepeal toimus õhkutõusmine ja maandumine vaid Ülemiste järve suunalt.

Suitsusammast oli näha pea kogu Tallinnast ja isegi Sauelt.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: