USA ja Kanada sõjalaevad seilasid läbi Taiwani väina

USS Chung-Hoon.
USS Chung-Hoon. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Lucy Pemoni LP/HK

USA ja Kanada sõjalaevad seilasid laupäeval läbi Taiwani väina, teatasid kummagi riigi relvajõud.

Hiina peab isevalitsevat ja demokraatlikku Taiwani enda territooriumiks ja on lubanud selle ühel päeval vajadusel jõuga tagasi võtta. Pekingi surve Taiwanile on viimastel aastatel kasvanud.

Eelmisel nädalal sõitsid läbi 180 kilomeetri laiuse Taiwani väina Hiina lennukikandja Shandong ja veel kaks sõjalaeva. Aprillis korraldas Peking saare lähedal suure sõjaväeõppuse.

USA 7. laevastik teatas, et selle hävitaja USS Chung-Hoon ja Kanada HMCS Montreal seilavad 3. juunil läbi Taiwani väina, kus vastavalt rahvusvahelisele õigusele kehtivad seilamis- ja ülelennuvabadus.

"Chung-Hooni ja Montreali sõit läbi Taiwani väina demonstreerib Ühendriikide ja meie liitlaste ning partnerite pühendumust vabale ja avatud Indo-Vaikse ookeani piirkonnale," teatas USA merevägi.

USA laevad seilavad läbi väina regulaarselt, kuid harva tehakse seda koos teiste riikide sõjalaevadega.

Viimane USA ja Kanada ühine läbisõit toimus 2022. aasta septembris.

Laupäevane läbisõit leidis aset ajal, mil USA kaitseminister Lloyd Austin ja tema Hiina ametivend Li Shangfu osalevad Singapuris toimuval julgeolekukonverentsil.

USA kutsus Li Shangri-La Dialoogi veerelt Austiniga kohtuma, kuid Hiina keeldus. Hiina delegatsiooni liige ütles, et kohtumise eeltingimus on Lile kehtestatud sanktsioonide tühistamine.

Suhted Washingtoni ja Pekingi vahel on mõranenud muuhulgas Taiwani tõttu. Tänavu on pingeid põhjustanud ka väidetava Hiina luureõhupalli allatulistamine USA kohal.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: