Sõja 470. päev: Lääne meedia teatas vastupealetungi algusest Zaporižžjas

{{1686193020000 | amCalendar}}
Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidla tammi hävitamise tõttu üleujutatud Hersoni linn
Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidla tammi hävitamise tõttu üleujutatud Hersoni linn Autor/allikas: SCANPIX/EPA/STAS KOZLIUK

Vene kaitseministeeriumi teatel tõrjuti Zaporižžja rindelõigul Ukraina rünnak. Eraldiseisvalt kinnitasid allikad Ukraina relvajõududes vastupealetungi algusest Zaporižžja oblasti rindejoonel. Vene droonifotode abil on tuvastatud Leopard 2 tankide kasutamist samal rindelõigul.

Oluline neljapäeval, 8. juunil kell 22.50:

- Tšerkassõ oblastis sai vähemalt kaheksa inimest raketirünnakus viga;

- Ukraina maavägede ülema sõnul teevad Ukraina väed Bahmuti piirkonnas edusamme ja liiguvad edasi;

- Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidla ei pruugi varsti anda enam tuumajaama reaktorite jahutamiseks piisavalt vett;

- Allikad Ukraina relvajõududes teatasid vastupealetungi algusest;

- Ukraina kaotas vastupealetungi käigus esimese Leopard 2 tanki Novopokrovkas Zaporižžja oblastis;

- Sõjandusekspert Konrad Muzyka: kui Ukraina suudab Krimmi maismaaühenduse murda, võib Vene rinne Edela-Ukrainas kokku kukkuda;

- USA valitsusallikad CNN-le: Ukraina väed kohtasid riigi idaosas oodatust suuremat vastupanu ning kandsid suuri kaotusi tehnikas ja isikkoosseisus;

- ​Venemaa pommitas Hersoni samal ajal kui seda evakueeriti;

- Vene allikad: Ukraina väed püüavad Zaporižžja rindelõigul läbi tungida;

- Zelenski kutsus rahvusvahelisi organisatsioone päästetöödega ühinema;

- NATO endine peasekretär: mõned NATO liikmesriigid võivad kaaluda vägede saatmist Ukrainasse, kui liikmesriigid ei anna Vilniuse tippkohtumisel Kiievile julgeolekutagatisi;

- Ukraina: uue tammi ehitamine võtab aega vähemalt viis aastat;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 730 sõdurit ja 18 tanki.

Tšerkassõ oblastis sai vähemalt kaheksa inimest raketirünnakus viga

Neljapäeva õhtul kehtestati üle kogu Ukraina õhuhäire.

Riigi keskosas Tšerkassõ oblastis tabas raketirünnak Umani linna, ütles oblasti sõjaväeadministratsiooni juht Ihor Taburets.

"Meil on kaks tabamust: tööstushoonele ja autopesulale. Viimases puhkes pärast tabamust tulekahju," ütles Taburets.

Tema sõnul sai esialgse info järgi kaheksa inimest vigastada, neist kaks raskelt.

Ukraina maavägede ülem: sõdurid teevad Bahmuti ümbruses edusamme

Ukraina sõjaväelased jätkavad Bahmuti piirkonnas edenemist, ütles Ukraina maavägede ülem kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi neljapäeval.

"Kaitseoperatsioon jätkub, vaenlane püüab meie vägesid peatada, kuid saab lüüa," ütles Sõrskõi sotsiaalmeedias ja jagas videot, mis väidetavalt näitab 77. õhurünnakubrigaadi sõdureid Vene tanki hävitamas.

Ukraina 3. rünnakubrigaad väitis, et tõrjus Vene vägesid Bahmuti ümbruses tagasi ning 5. mehhaniseeritud brigaad väitis, et okupeerijad on kaotamas positsioone Bahmuti aedlinna piirkonnas.

Ukraina peastaap ütles oma igapäevases ülevaates, et kõvad lahingud jätkuvad iga ruutmeetri eest Lõmani, Bahmuti, Avdijivka ja Marijinka suunas.

Peastaabi teatel toimus viimase päeva jooksul rindejoonel 26 lahingutegevust.

Zaporižžja tuumajaama jahutusvee hoidla veetase on kriitiline

Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidla ei anna enam Zaporižžja tuumajaama reaktorite jahutamiseks vett, teatas Ukraina televisioonis hüdroelektrijaama operaatori Ukrhidroenerho juht Ihor Sõrota, vahendas Reuters.

Ihor Sõrota sõnul on veetase langemas allapoole kriitilist punkti ehk 12,7 meetrit, mis tähendab, et vesi ei lähe enam Zaporižžja tuumajaama jahutusbasseinidesse. Rahvusvaheline Aatomienergia-agentuur on lubanud saata jaama lisapersonali, et leida tekkinud probleemidele lahendus.

Ukrhidroenerho juht teatas eraldiseisvalt neljapäeva õhtul, et veetase Kahhovka veehoidlas on langenud 12,5 meetrini ehk alla kriitilise 12,7 meetri piiri, vahendas Ukrhidroenerho Telegrami kaudu.

Allikad Ukraina relvajõududes teatasid vastupealetungi algusest

Ukraina kaitsejõudude allikad kinnitasid The Washington Postile Ukraina vastupealetungi algusest. Rünnakust Zaporižžja oblasti rindejoonel teatas Ukraina sõjaväeallikatele toetudes ka NBC News. Eraldiseisvalt kinnitasid kaks Ukraina ametiisikut ABC Newsile, et pealetungi aktiivne faas on alanud. Kuigi lahingutegevus ägenes juba paar päeva varem, siis on üha enam teateid suurest lahingust Zaporižžja rindelõigul.

Lahingutegevuse ägenemist Zaporižžja rindelõigul kinnitas eraldiseisvalt üks USA valitsusametnik ka The New York Timesile. Sama allikas kinnitas, et Ukraina vägede peamine pealetungisuund tundub olevat Zaporižžja oblastis.

Ka sõjandusekspert Michael Kofman hindas kommentaarides The Financial Timesile, et Ukraina alustas Leopard 2 tankidega vastupealetungi Vene vägede positsioonide vastu Edela-Ukrainas. Kofmani sõnul tundub lahingutegevus keskenduvat Tokmaki teljele.

Lääneriikide allikad kinnitasid varem Ukraina vägede koondumisest rindejoone lähistele strateegilistes punktides lähipäevadel. Lisaks kinnitas sõjalise geolokatsiooniga tegelev vabatahtlike projekt GeoConfirmed Saksa päritolu Leopard 2 tankide kasutamist Zaporižžja rindelõigul. Sama grupp kinnitas hiljem Vene suurtükitule kasutamist Ukraina sõjatehnika kolonnide pihta H08 maantee lähistel Zaporižžja oblastis.

Eraldiseisvalt kinnitas kohaliku okupatsiooniadministratsiooni juht Vladimir Rogov neljapäeva hommikul Ukraina vägede ägedatest rünnakutest Zaporižžja rindelõigul.

Ukraina valitsus on varem korduvalt öelnud, et nad ei teata avalikult vastupealetungi alustamisest.

Vene kaitseministeeriumi teatel tõrjuti Zaporižžja rindelõigul Ukraina rünnak

Vene kaitseministeerium teatas neljapäeva pärastlõunal Ukraina rünnaku tõrjumisest Zaporižžja rindelõigul. Venemaa väitel tuvastati rünnak õigeaegselt ning Ukraina väed olevat suurte kaotuste taandunud. Vaenupoolte väiteid pole sõja tingimustes võimalik kinnitada ega ümber lüktata. BBC venekeelne teenistus juhtis tähelepanu, et tegu on teise korraga sel nädalal kui Vene kaitseminister Sergei Šoigu pidas vajalikuks avalikult teada Vene armee edust Ukraina vastupealetungi tõrjumisel.

Ukraina peastaap eitab vastupealetungi alustamist

Reuters küsis Ukraina kaitsejõudude esindajalt, et kas USA meedias esitatud väited Ukraina vastupealetungi algusest peavad paika. Peastaabi esindaja ütles vastuseks: "Meil sellist infot ei ole".

Ukraina kaotas vastupealetungi käigus esimese Leopard 2A4 tanki

Läbi Vene allikate on sotsiaalmeedias levimas video, milles on näha kaudtulerünnakut Ukraina sõjatehnika pihta. Rünnakus sai pihta ka üks Leopard 2A4 tank. Ainult kinnitatud sõjalisi kaotusi kajastav sõltumatu sõjandusblogi Oryx lisas Leopard 2 kaotuse Ukraina kaotuste nimekirja.

Muzyka: kui Ukraina suudab Krimmi maismaaühenduse murda, võib Vene rinne kokku kukkuda

Sõjandusekspert Konrad Muzyka ütles The Financial Timesile, et kui Ukraina väed suudavad Krimmi poolsaare maismaaühenduse Vene vägedega Lõuna-Ukrainas läbi lõigata, siis võib kogu Edela-Ukrainas paiknev Vene rinne kokku kukkuda.

Eraldiseisvalt ütles ühes Vene mõttekojas tegutsev ekspert Mihhail Barabanov samale ajalehele, et Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidla tammi hävitamine võib lõpuks osutuda Ukraina vägedele soodsamaks kui Vene vägedele. Barabanov juhtis tähelepanu, et ulatuslikud üleujutused kestavad seitse kuni kümme päeva, peale mida on Dnipro jõgi kergemini ületatav kui enne Kahhovka tammi hävitamist. Üleujutuste ala kattis ka mitmeid Vene vägede positsioone Dnipro vasakkaldal.

USA allikad: Ukraina väed kohtasid riigi idaosas oodatust suuremat vastupanu

Ameerika Ühendriikide valitsusallikad kinnitasid CNN-le, et Ukraina väed kandsid riigi idaosas rünnakule minnes oodatust suuremaid kaotusi isikkoosseisus ja rasketehnikas, kuna Vene vägede vastupanu oli oodatust tugevam. USA ametiisikute sõnul kaotasid ukrainlased ka USA päritoli MRAP soomusvastaseid sõidukeid ning nende ukrainlaste kaotused üldiselt sel rindelõigul olid märkimisväärsed. Bahmuti rünnakutes suutsid Ukraina väed mõned samas Vene vägede positsioonid üle võtta.

Mõlemad USA valitsusallikad kinnitasid CNN-le, et senised Ukraina vägede kaotused ei mõjuta suuremat plaanitud Ukraina vastupealetungi. Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles hiljuti intervjuus The Wall Street Journalile, et Ukraina vastupealetung tuleb raske ning okupeeritud territooriumite vabastamisel hukkub palju Ukraina sõdureid.

​Venemaa pommitas Hersoni samal ajal kui seda evakueeriti

Hersoni oblasti kuberner Oleksandr Prokudin teatas, et Vene väed pommitavad Hersoni linna kaldapiirkonda ja kesklinna. Ukraina võimud tegelevad samal inimeste evakueerimisega linna üleujutatud aladelt. Prokudin teatas varem, et Hersoni oblastist on Kahhovka tammi hävimise tõttu vee all 600 ruutkilomeetrit. Vee all olevatest aladest on Dnipro paremkadal 32 protsenti ja vasakkaldal.

Hersoni ründamist evakuatsiooni ajal kinnitas ka kohapeal viibinud The Kyiv Independent ajakirjanik. Eraldiseisvalt kinnitas seda ka The Timesi ajakirjanik Catherine Philp.

Hersoni oblasti sõjaline administratsioon teatas varem, et Ukraina poolt kontrollitud aladel on üleujutatud 20 asulat ning 2629 elamut.

Ukraina kasutab Zaporižžja rindelõigul Leopard 2 tanke

Geolokatsiooniga tegelev vabatahtlike projekt GeoConfirmed kinnitas neljapäeval Vene allikate jagatud droonipiltidele tuginedes Leopard 2A4 tankide kasutamist Zaporižžja rindelõigul.

Vene allikad: Ukraina väed püüavad Zaporižžja rindelõigul läbi tungida

Zaporižžja oblasti okupatsiooniadministratsiooni juht ja kollaborant Vladimir Rogov teatas neljapäeva hommikul Ukraina vägede ägedatest rünnakutest Zaporižžja rindelõigul. Rogovi teatel pommitasid Ukraina väed Vene vägede positsioone suurtükitule ja HIMARS-i rakettidega. Rogovi sõnul on kaudtulega tehtud rünnakute eesmärgiks sundida Vene vägesid oma positsioone loovutama.

Eraldiseisvalt teatas Vladimir Rogov Ukraina rünnakust öösel Tokmaki linna pihta, mille käigus hävis kaks hoonet. Rogov soovitas sealsetel tsiviilisikutel taanduda lõuna poole Berdjanski sadamalinna, vahendas CNN.

Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidla tammi hävitamise tõttu üleujutatud Hersoni linn Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Vladyslav Musiienko

Zelenski kutsus rahvusvahelisi organisatsioone päästetöödega ühinema

Ukraina president Volodõmõr Zelenski rääkis oma igaõhtuses videosõnumis katastroofilisest olukorrast ukrainlastele abi osutamisel Hersoni oblasti okupeeritud osas ja kutsus rahvusvahelisi organisatsioone päästeoperatsiooniga ühinema.

"Täna pööratakse kogu päeva jooksul maksimaalset tähelepanu Venemaa terrorirünnaku tagajärgedele Kahhovka hüdroelektrijaamas. Meie kontrolli all oleval territooriumil on üle ujutatud kümned asulad. Tuhanded majad! Evakueerimine jätkub. Ja seda tule all! Vene suurtükivägi jätkab rünnakuid kõigest hoolimata," rääkis president.

Samas märkis Zelenski, et olukord Hersoni oblasti venelaste okupeeritud alal on täiesti katastroofiline.

"Okupandid lihtsalt hülgasid inimesed nendes kohutavates tingimustes. Ilma päästmiseta, ilma veeta, lihtsalt hulgaliselt üleujutatud majade katustel. Ja see on veel üks Venemaa tahtlik kuritegu: pärast seda, kui terroririik on põhjustanud katastroofi, siis üritab see kahju võimalikult ulatuslikuks muuta," sõnas riigipea.

Zelenski sõnul on praegu vaja maailma selget ja kiiret reaktsiooni toimuvale.

"On isegi võimatu täpselt kindlaks teha, kui palju inimesi ajutiselt okupeeritud Hersoni oblasti territooriumil võib ilma päästmiseta, joogivee, toiduta ja arstiabita surra. Meie sõjaväe- ja eriteenistused päästavad inimesi nii palju kui võimalik, kuid on vaja teha suuremaid jõupingutusi. On vaja, et rahvusvahelised organisatsioonid, nagu Rahvusvaheline Punane Rist, ühineksid viivitamatult päästeoperatsiooniga ja aitaksid inimesi Hersoni piirkonna okupeeritud osas," rääkis president.

"Kui praegu sealses katastroofitsoonis rahvusvahelist organisatsiooni ei ole, siis seda pole üldse olemas. See tähendab, et see on teovõimetu," ütles Zelenski.

Zelenski külastas üleujutatud Hersoni oblastit Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STRINGER

NATO endine peasekretär: mõned NATO liikmesriigid võivad kaaluda vägede saatmist Ukrainasse, kui liikmesriigid ei anna Vilniuse tippkohtumisel Kiievile julgeolekutagatisi

"Kui NATO ei suuda kokku leppida Ukraina jaoks kindlas edasi minemises, siis on võimalus, et mõned riigid võivad tegutseda eraldi. Me teame, et Poola tegeleb Ukrainale konkreetse abi andmisega. Ma ei välistaks, et Poola sekkub veelgi tugevamalt ja Balti riigid järgivad Poola eeskuju, võib-olla vägede saatmisega," ütles NATO endine peasekretär Anders Rasmussen. 

Rasmussen ütles, et Ukraina peaks enne tippkohtumist saama kirjalikud julgeoleku tagatised, mis hõlmavad luureandmete jagamist, väljaõpet, laskemoona tootmist ja relvatarnete jätkumist. NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kevadel, et tippkohtumisel arutatakse julgeolekugarantiisid. NATO tippkohtumine algab 11. juulil.

Zelenski külastas üleujutatud Hersoni oblastit

Ukraina president Volodõmõr Zelenski külastas neljapäeval üleujutatud Hersoni oblastit, vahendas CNN. 

Üleujutatud Hersonis jätkub inimeste evakueerimine. 

Ukraina: Kahhovka veehoidla tase alanes ööpäevaga 1,4 meetrit

Ukraina Kahhovka veehoidlas langes veetase ööpäevaga 1,4 meetri võrra 13,05 meetrini, teatas neljapäeval Kahhovka hüdroelektrijaama operaator Ukrhidroenerho.

"Kahhovka veehoidla veetaseme langus jätkub. Nikopoli piirkonnas oli veetase 8. juunil kella 8 seisuga 13,05 m," teatas ettevõte neljapäeva hommikul.

Vee vähenemine veehoidlas on aga aeglustunud: võrdlusena oli Ukrhidroenerho andmetel 7. juuni hommikul, päev pärast Kahhovka hüdroelektrijaama tammi õhkimist ööl vastu 6. juunit veehoidla veetase Nikopoli piirkonnas alanenud 2,5 meetri võrra 14,41 meetrini.

Samal ajal jätkus ettevõtte teatel kolmapäeval ülevoolutammi, jaamahoone ja lüüsi vahelise pinnasetäite lagunemine.

Hersoni oblastis asuv Oleškõ asula pärast tammi hävimist Autor/allikas: SCANPIX/AP/

Ukraina: uue tammi ehitamine võtab aega vähemalt viis aastat

Ukraina riikliku hüdroelektriettevõtte Ukrhüdroenergo juht Ihor Sõrota ütles, et uue tammi ja hüdrojaama ehitamine võtab aega vähemalt viis aastat ja läheb maksma vähemalt miljard dollarit. 

Mõkolajivi kuberner Vitali Kim teatas kolmapäeva õhtul, et tammi purustamisest tingitud üleujutused on jõudnud ka Mõkolajivi oblastisse. Üleujutuste tõttu on ohus vähemalt 13 asulat, vahendas The Kyiv Independent. 

Briti luure: Ukraina käes on initsiatiiv enamus rindelõikudel

Ühendkuningriigi kaitseministeerium kinnitas oma hommikuses rindeülevates, et ägedad lahingud jätkuvad Ukrainas mitmel rindelõigul. Brittide hinnangul on Ukraina vägede käes initsiatiiv enamus rindelõikudel.

Suurbritannia kaitseministeeriumi sõnul kästakse Vene vägedel tõenäoliselt jätkata pealetungioperatsioone nii kiiresti kui võimalik. Tšetšeenidest koosnevad üksused on edutult üritanud vallutada Marivka linna Donetski lähistel. Sealkandis on rindejoon alates 2015. aastast suuresti muutumatuna püsinud.

Britid juhivad oma ülevaates tähelepanu ka Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidla tammi hävitamise tagajärgedele. Neljapäeval peaks veetase hakkama langema. Samas on pommitamine takistanud mõnedest üleujutuspiirkondadest tsiviilisikute evakueerimist.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 730 sõdurit ja 18 tanki

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 212 760 (võrdlus eelmise päevaga + 730);

- tankid 3891 (+18);

- jalaväe lahingumasinad 7576 (+16);

- lennukid 314 (+0);

- kopterid 299 (+0);

- suurtükisüsteemid 3668 (+28);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 595 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 355 (+3);

- operatiivtaktikalised droonid 3234 (+15);

- tiibraketid 1171 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6384 (+35);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 500 (+8).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: BNS/CNN/BBC/The Kyiv Independent/The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: