Valitsus seob perehüvitiste seaduse muudatused ja maksupaketi usaldusküsimusega

Kaja Kallase kolmanda valitsuse esimene istung Stenbocki majas
Kaja Kallase kolmanda valitsuse esimene istung Stenbocki majas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Valitsus otsustas neljapäeval siduda perehüvitiste seaduse muudatused ja maksupaketi valitsuse usaldushääletusega riigikogus.

Peaminister Kaja Kallas (RE) saatis riigikogu esimehele Lauri Hussarile (Eesti 200) ka vastava kirja.

"Kutsusin ühisele nõupidamisele opositsioonierakondade esimehed, et leida kõiki pooli rahuldavad muudatusettepanekud eesmärgiga lõpetada eelnõude
menetlemise obstruktsionism ja jätkuks loetletud eelnõude tavapärane menetlemine riigikogus. Tuleb kahetsusega nentida, et opositsioonil puudus huvi ja tahe leida üksmeel, seetõttu on Vabariigi Valitsus sunnitud siduma enda algatatud järgmiste seaduseelnõude vastuvõtmise usaldusküsimusega enne nende eelnõude teist lugemist riigikogus," kirjutas Kallas.

Kallas ütles valitsuse pressikonverentsil, et kõik need eelnõud peavad jõustuma enne 1. juulit.

Valitsus palub ühtlasi riigikogu esimehel kavandada perehüvitiste eelnõu vastuvõtmine riigikogu 12. juuni istungi päevakorda ja teiste eelnõude vastuvõtmine 14. juuni istungi päevakorda.

Kui valitsus seob tema poolt algatatud eelnõu vastuvõtmise usaldusküsimusega enne eelnõu teist lugemist, võtab ta üle juhtivkomisjoni töö ja riigikogu esimees edastab valitsusele kõik eelnõule esitatud muudatusettepanekud. Seejärel peab valitsus koostama eelnõu uue teksti, muudatusettepanekute loetelu ja seletuskirja. Ühtlasi määrab valitsus aja, millal riigikogu usaldusküsimusega seotud eelnõu arutab.

Eelnõu arutamisel esineb ettekandega valitsuse esindaja, kellele iga riigikogu liige saab esitada kaks küsimust. Pärast seda algavad läbirääkimised, mille käigus saavad arvamust avaldada kõik riigikogu liikmed, aga ka komisjonide ja fraktsioonide esindajad. Muudatusettepanekuid hääletamisele ei panda. Pärast läbirääkimiste lõpetamist läheb eelnõu lõpphääletusele. Kui riigikogu ei võta usaldusküsimusega seotud eelnõu vastu, teavitab riigikogu esimees sellest viivitamata Vabariigi Presidenti ja valitsus astub tagasi.

Eelmisel nädalal jõudsid nelja maksuseaduse muudatused rahanduskomisjoni lauale, viimane pakett läks sotsiaalkomisjoni, kes tegeleb perehüvitiste küsimusega.

Opositsioonierakonnad esitasid neile vastumeelsetele seaduseelnõudele sadu muudatusettepanekut eesmärgiga peatada maksutõus ja perehüvitiste kärpimine.

Riigikogu kevadised istungid lõppevad 15. juunil, kuid opositsioonierakonnad ei usu, et praegused eelnõud selleks ajaks vastu võetakse. Tõenäoliselt töö venib ning kogunetakse veel erakorralistele istungitele.

Kevadperioodil on riigikogus plaanis vastu võtta perehüvitiste seadus, maksumuudatused ning abieluvõrdsuse ja kooseluseaduse rakendusaktid.

Valitsus tahab tõsta tulumaksu, käibemaksu, hasartmängumaksu, aktsiise ning muuta perehüvitiste süsteemi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: