Lõuna prefekt: PPA ametnike Venemaale eksimisest on Eestil videosalvestis

{{1686731940000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Politsei- ja piirivalveametil (PPA) on videosalvestis teisipäeval Eesti-Vene piiril toimunud juhtumist, kus Venemaale eksinud PPA ametnikud viidi Venemaale pikemaks uurimiseks, ütles Lõuna prefekt Vallo Koppel ERR-ile.

Kolmapäeva ennelõunal suhtlesid PPA ja Venemaa piirivalve esindajad ning leppisid neljapäevaks kokku piiriesinduste kohtumise.

"Venemaa pool kinnitas, et meie töötajad on hetkel kinni peetud, nende tervisega on kõik korras," ütles Koppel.

Suhtlus Vene poolega käib piiriesinduse institutsiooni tasandil nii kirja teel kui ka sidepidamise kanali kaudu, rääkis Koppel ERR-ile kolmapäeva hommikul.

Lõunase kontakti eesmärk regionaalse juhtimispunkti tasandil oli saada infot selle kohta, kas ja mis tegevused edasiseks võiks ette võtta.

"Üldjuhul lahendamegi neid olukordi mõlemalt poolt üsna sarnaselt ehk et asjaolusid kontrollitakse. Kui keegi on piiri ületanud, tuleb selgeks teha, mis oli selle ületamise põhjus, kas see on olnud tahtlik, kas on see olnud eksitus, ja senine praktika on olnud mõnes mõttes väga erinev aastate jooksul mõlemalt poolt. On juhtumeid, kus asjaolud on nii selged, et inimeste üleandmine teisele poolele on toimunud samal päeval, järgmisel päeval või ka ülejärgmisel päeval," rääkis Koppel.

"Selliseid olukordi, kus keegi oleks pikemaks kriminaalmenetluseks jäetud sinna kohale, kui ta ongi tõesti selline eksinud piiriületaja, selliseid juhtumeid me viimastest aastatest ei mäleta," sõnas Koppel.

Ta lisas, et praegu küll pole mingisugust kahtlust selles, et tema kolleegid teisipäeval eksisid Venemaale tahtmatult. "Siin mingit tahtlust ei ole ja meil omalt poolt ei ole küll mingisugust alust menetlust läbi viia," ütles Koppel.

"Tegemist on lihtsalt tublide Eesti meestega, kes täitsid oma tööülesandeid selleks, et piir oleks ka Eesti poolelt korras ja et vältida just sarnaseid juhtumeid looduses. Nende töökohustuste hulka käib ka piiritaristu eest hoolitsemine. Meie põhiküsimus on loomulikult see, millal me oma kolleegid tagasi saame," sõnas Koppel.

PPA-l on videosalvestis toimunust. Aga kuniks mehi tagasi saadud ei ole, siis videomaterjali ei jagata.

"Olles mõnda aega Vene poolel liikunud, siis nad said ilmselt oma eksitusest aru ja tahtsid pöörduda tagasi õigesse kohta. Meil ei ole küll täpselt teada, mis asjaoludel, aga arvatavalt jäi nende ATV kinni ja seetõttu ei saanud nad sealt edasi liikuda. Mõni minut kulus selleks kuni esimene nii-öelda Vene poole ekipaaž oli seal nende juures. Raadiokontakti Eesti poolega neil ei olnud," rääkis Koppel.

Ta lisas, et kolleegidega kõigepealt alustati vestlust ja seejärel kutsuti nad endaga kaasa juba Vene Föderatsiooni territooriumile sügavamale. 

Siseminister Lauri Läänemets avaldas lootust, et logistikud saavad tagasi Eestisse võimalikult kiiresti. 

"Loomulikult me oleks lootnud, et kui oli näha et oli inimlik eksimus ja tahtlikku piiriületust ei olnud, et siis nad saavad kiiremini eestisse tagasi tulla. Aga ilmselt siis seal teatud protsessid võtavad veel aega.

Tegelikult on seal ka näha see, et oli inimlik eksimus ja ei olnud tahtlikku piiriületamist, ta annab vähemalt alust oletada, et see küsimus võiks saada järgnevate päevad jooksul lahenduse," ütles Läänemets.

Teisipäeval kohtusid Eesti-Vene piirijoonel ka Eesti piirivalvurid kui ka Vene poole esindajad, et toimunu seal dokumenteerida. "Suhtlus Vene poolega on meil ametlik ja professionaalne jääb sellesse piiresse," sõnas Koppel.

Juhul kui Venemaal viibivad PPA ametnikud vajavad õigusabi, käib see juba välisministeeriumi kaudu.

Toimetaja: Mari Peegel, intervjueeris Madis Hindre

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: