Norstati reitingud: Eesti 200 langes toetuselt parlamendiparteidest viimaseks

Lauri Hussar ja Kristina Kallas Eesti 200 pressikonverentsil
Lauri Hussar ja Kristina Kallas Eesti 200 pressikonverentsil Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Viimase nädala uuringutulemuste põhjal on Eesti 200 langenud toetuselt parlamendierakondade seas kindlalt viimaseks, populaarsuselt neljandaks tõusis aga Isamaa, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS korraldatavast iganädalasest küsitlusest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 26,8 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 23,2 protsenti ja Keskerakonda 16,1 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Reformierakonna toetus tõusis nädalaga 1,1 protsendipunkti võrra ning EKRE toetus langes 1 protsendipunkti võrra. Kui mai lõpus möödus EKRE Reformierakonnast ja tõusis kõige populaarsemaks erakonnaks, siis juunikuu jooksul on Reformierakond oma positsiooni parandanud ning peaministripartei edu EKRE ees on viimaste tulemuste põhjal 3,6 protsendipunkti. Keskerakonna toetus on viimase kolme nädalaga langenud 2,3 protsendipunkti võrra.

Esikolmikule järgnevad Isamaa (10,1 protsenti), SDE (9,7 protsenti) ning Eesti 200 (8,9 protsenti).

Praegusest kõrgem oli Isamaa toetus viimati 2019. aasta märtsis ehk vahetult pärast 2019. aasta riigikogu valimisi ning viimaste tulemuste põhjal on Isamaa tõusnud populaarsuselt neljandaks erakonnaks.

Eesti 200 on alates märtsi algusest oma toetusest kaotanud 6,9 protsendipunkti ning viimaste tulemuste põhjal ollakse reitingutabelis parlamendierakondade seas viimasel kohal.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 45,4 ning opositsioonierakondi 49,4 protsenti vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 23. maist 20. juunini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad.

Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad (26,8 protsenti) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,67 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-1.07 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: