Rahutused Prantsusmaal: võimud toovad tänavatele 40 000 politseinikku
Prantsusmaa siseminister Gerard Darmanin teatas, et võimud toovad neljapäeval rahutuste tõttu välja 40 000 politseinikku. Prantsusmaal puhkesid hiljuti rahutused, kuna politseikontrolli käigus sai surma 17-aastane kuller.
Kulleri mahalaskmine vallandas rahutused mitmes linnas. Võimud alustasid kullerit tulistanud korrakaitsja suhtes uurimist.
"Arvestades senist uurimist ja kogutud informatsiooni, siis prokurörid usuvad, et tulirelva kasutamiseks polnud õiguslikud tingimused täidetud," ütles neljapäeval Nanterre'i prokurör Pascal Prache.
Pinged koondusid kõigepealt Pariisi ja selle Nanterre'i eeslinna, kus 17-aastane Nael liikluskontrolli käigus tapeti. Põhja-Aafrika juurtega teismelise surm tekitas viha üle kogu Prantsusmaa ning protestijad leiavad, et politsei kasutab tihti liiga palju vägivalda. Rahutused levisid ööl vastu neljapäeva teistesse linnadesse. Võimud arreteerisid umbes 150 inimest, vahendas Financial Times.
Pariisist edelas asuv Clamarti linn neljapäeval kuulutus rahutuste tõttu välja öise liikumiskeelu. Linnas elab 54 000 inimest. Prantsuse politseinikud kasutasid neljapäeval Nanterre'is meeleavaldajate vastu pisargaasi. Protestist võttis osa umbes 6200 inimest.
Linnapead teatasid varem juhtumitest, kus inimesed panid põlema valitsuse hooneid. Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus neljapäeval kokku erakorralise kriisikoosoleku. Macron kritiseeris vägivalda ja ütles, et selline käitumine pole õigustatud.
Prantsuse võimud on nüüd kõrgendatud valmisolekus. Sarnased rahutused puhkesid ka 2005. aastal, kui Pariisis vaeses eeslinnas sai politsei eest põgenemise käigus surma kaks teismelist. Võimude uuringute kohaselt on sellistes piirkondades palju sisserändajaid ja nende järeltulijaid. Kuigi nad on Prantsusmaa kodanikud, siis tihti on neil raskusi töökoha leidmisel.
17-aastase Naeli tapmist on kommenteerinud juba ka opositsioonipoliitikud. Vasakpoolsete liider Jean-Luc Melenchon kritiseeris politsei tegevust, parempoolsete juht Jordan Bardella aga kaitses politseid.
Prantsusmaa vangla pääses meeleavalduse ajal halvimast
Prantsusmaal õnnestus vältida massilist põgenemist vanglast, mida rünnati meeleavalduse ajal, mis korraldati pärast teismelise tapmist politseiniku poolt, ütles justiitsminister Eric Dupond-Moretti neljapäeval.
Umbes 20 balaklavas noort ründas ööl vastu neljapäeva süütepudelite ja ilutulestikurakettidega Prantsusmaa suuruselt teise vangla Fresnes' vangla peamist valveposti.
AFP ajakirjanik nägi valveposti klaaspaneelil suuri kahjustusi, kuid ründajail ei õnnestunud väravat maha murda ja ükski kinnipeetav vanglast minema ei pääsenud.
"Me vältisime halvimat stsenaariumi," ütles justiitsminister Eric Dupond-Moretti neljapäeval ajakirjanikele.
"Ainult õigusemõistmine võib asju rahustada ja see ei saa olla õigusemõistmine," ütles ta. "Oluline on, et rahu tuleks tagasi," lisas ta.
Vangla ametiühingu esindaja Andy Noeli sõnul anti kiiresti häiret ning kohapeal või selle läheduses elavad töötajad kiirustasid sündmuskohale.
"Nad tulid kohale, et teha seda, mida vaja," ütles ta ja lisas, et ükski vanglatöötajaist viga ei saanud.
Kohalik uudistesait Actu Val-de-Marne tsiteeris anonüümset allikat vanglas, kes ütles, et "sündmuskoht oli väga pingeline" ja posti rünnati muu hulgas Molotovi kokteilidega.
Toimetaja: Karl Kivil