Sõja 516. päev: Ukraina ründas nii Moskvat kui Krimmi droonidega

{{1690166880000 | amCalendar}}
Moskvat tabas droonirünnak
Moskvat tabas droonirünnak Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Maxim Shemetov

Venemaa teatas esmaspäeval Ukraina droonirünnakust Moskvale ja Krimmi poolsaarele. Esialgsete teadete kohaselt Vene Föderatsiooni pealinn suurt kahju ei kannatanud. Krimmis Džankois sai tabamuse Vene laskemoonaladu. Venemaa ründas öösel Ukraina Odessa oblastit Shahedi droonidega.

Oluline esmaspäeval, 24. juulil kell 23.03:

- Ukraina allikas: droonirünnaku Moskvale korraldas Ukraina sõjaväeluure;

- Ukraina droonirünnak tabas Krimmis Džankoi laskemoonaladu;

- Venemaa ründas öösel droonidega Odessat;

- Ukraina ründas taas Moskvat droonidega;

- Bahmuti ümbruses sai haavata AFP ajakirjanik;

- Zelenski: NATO-Ukraina nõukogu kohtub kolmapäeval;

- Reznikov CNN-ile: Ukraina pilootide F-16 õpe algab augustis ning kestab vähemalt pool aastat;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 660 sõdurit ja 17 suurtükisüsteemi.

Zelenski taunis Euroopa Liidu impordipiiranguid Ukraina teraviljale

Ukraina president Volodõmõr Zelenski nimetas esmaspäeval vastuvõetamatuks mistahes Euroopa Liidu sammu pikendada Ukraina teravilja impordi piiramist, et kaitsta kohalikke põllumehi, kes kardavad allahindlust, vahendas BNS.

"Igasugune piirangute laiendamine on absoluutselt vastuvõetamatu ja ausalt öeldes Euroopa vastane. Euroopal on institutsionaalne suutlikkus reageerida ratsionaalsemalt, kui oma piire sulgeda," sõnas president sotsiaalmeedias.

Rumeenia president: Musta mere julgeolek on pärast Venemaa rünnakut ohus

Rumeenia president Klaus Iohannis hoiatas esmaspäeval, et Musta mere julgeolek on ohu pärast seda, kui Venemaa ründas Ukraina sadamataristut Doonau jõel NATO liikme Rumeenia piiri ääres.

Ühe rumeenlase sotsiaalmeedia postitusest võib näha plahvatust teisel pool Doonau jõge, kui Venemaa droonirünnakus saab tabamuse Ukraina Reni sadam.

Reni asub lisaks ka vaid mõne kilomeetri kaugusel Moldova piirist.

"Ma mõistan jõuliselt hukka Venemaa hiljutised rünnakud Ukraina tsiviiltaristu vastu Doonaul, väga lähedal Rumeeniale," kirjutas Iohannis Twitteris.

"See hiljutine eskalatsioon kätkeb endas tõsiseid riske julgeolekule Mustal merel. See mõjutab veelgi Ukraina viljatransiiti, seega globaalset toidujulgeolekut," lisas ta.

Ukraina kasutas ka Doonau suudmeala piirkonda viljaekspordiks.

Venemaa lahkus eelmisel nädalal võtmetähtsusega leppest, mis võimaldas Ukraina teravilja turvalist eksporti Musta mere kaudu.

Ukraina on sestpeale süüdistanud Venemaad viljaladude ja ekspordi jaoks hädavajaliku taristu ründamises.

Rumeenia peaminister Marcel Ciolacu kutsus esmaspäeval Venemaad lõpetama õhurünnakud Ukraina sadamataristu vastu.

Ukraina allikas: droonirünnaku Moskvale korraldas Ukraina sõjaväeluure

Ukrainska Pravdaga suhelnud allikas Ukraina julgeolekusektoris kinnitas väljaandele, et hiljutise droonirünnaku Moskvale oli korraldanud Ukraina sõjaväeluure HUR. Allika sõnul jõudsid Moskvasse kõik sinna teele saadetud droonid.

Maljar: Ukraina väed vabastasid nädalaga kokku 16 ruutkilomeetrit

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar teatas, et Ukraina kaitsejõud edenesid viimase nädala jooksul lõunarindel ja Bahmuti suunal ning vabastasid vastavalt 12 ning neli ruutkilomeetrit. Maljari sõnul jätkuvad võtmelahingud Klišijivkas, Andrijivkas ja Kurdjumivkas.

Ukraina droonirünnak tabas Krimmis Džankoi laskemoonaladu

Krimmi ebaseaduslikud okupatsioonivõimud teatasid esmaspäeva hommikul edukast Ukraina droonirünnakust poolsaarel asuva Džankoi laskemoonalao vastu. Samuti kahjustasid Ukraina droonid Kirovski rajoonis üht elumaja, vahendas kohalik venemeelne uudisteagentuur Kriminform.

Krimmi okupatsiooniadministratsiooni juhi Sergei Aksjonovi sõnul võttis Vene õhutõrje ühes elektroonilise sõjapidamise vahenditega alla 11 Ukraina drooni.

Sotsiaalmeedias levisid videod Ukraina droonirünnaku tekitatud plahvatusest. Sergei Aksjonovi teatel evakueeritakse tabamuse saanud Džankoi laskemoonalao lähedusest kohalikud elanikud. 

Esmaspäeval selgus, et Ukraina tegi droonirünnaku ka Venemaa pealinnale Moskvale.

Ukraina droonirünnaku tõttu suleti hommikul ajutiselt liiklus ka ebaseaduslikul Krimmi sillal. Sergei Aksjonov teatas edukast Ukraina droonirünnakust Krimmi laskemoonalaole ka laupäeval.

Ukraina õhutõrje hävitas Odessa kohal kolm Vene drooni

Öösel hävitas Ukraina õhutõrje Odessa oblastis kolm Shahedi drooni. Samas ei suutnud õhutõrje kõiki Vene droone alla tulistada ning üks viljahoidla hävis Venemaa droonirünnakus. Venemaa rünnaku tõttu sai neli inimest viga, teatas Odessa sõjalise administratsiooni juht Serhi Bretšuk.

Ukraina kaitsejõudude lõunaringkond täpsustas hiljem, et Vene droonid ründasid Doonau jõe suudmes asuvat sadamataristut Ukraina edelaosas.

Bahmuti ümbruses sai haavata AFP ajakirjanik

Bahmuti ümbruses sai esmaspäeval haavata uudisteagentuuri AFP ajakirjanik Dylan Collins. AFP teatas, et Collins on teadvusel ja tema elu pole ohus, vahendas The Kyiv Independent. 

35-aastane Collins on agentuuriga teinud koostööd alates 2018. aastast. Ta oli sissetungi esimestel päevadel ka Kiievis. 

2023. aasta 9. mail sai Bahmuti ümbruses surma AFP ajakirjanik Arman Soldin. Ukraina sõduritega koos olnud ajakirjanik sattus Tšasiv Jari lähedal rakettide tule alla. 

Kreml eitas Odessa katedraali sihikulevõtmist nädalavahetuse rünnakus

Kreml eitas esmaspäeval, et Vene väed võtsid nädalavahetusel korraldatud rünnakus sihikule sadamalinna Odessa katedraali, ning süüdistas hoopis Ukraina õhutõrjesüsteeme pühakojale tekitatud kahjus.

"Me oleme korduvalt öelnud ja võime korrata, et meie, meie relvajõud, ei ründa kunagi tsiviiltaristut, veel vähem katedraale, kirikuid ja teisi samalaadseid objekte," ütles Kremli kõneisik Dmitri Peskov ajakirjanikele.

Venemaa ründas öösel droonidega Odessat

Ukraina kaitsejõudude peastaap teatas oma hommikuses rindeülevaates, et Venemaa tegi taas droonirünnaku Ukraina vastu. Ukraina õhuvägi teatas varem Vene droonirünnakust Odessa vastu.

Möödunud ööpäeva jooksul kasutasid Vene väed Ukraina vastu 17 tiibraketti ja kaht ballistilist raketti. Peastaabi sõnul on Vene väed paigutanud oma põhilised jõud Kupjanski, Lõmani, Bahmuti, Avdijivka ja Marjinka suunda ning rasked lahingud jätkuvad.

Ukraina peastaabi sõnul tegid Vene väed edutuid pealetungitegevusi Donetski oblastis Torski rajoonis. Samuti tõrjusid Ukraina sõdurid Vene vägede rünnakud Bahmuti lähistel. Avdijivka suunal tõrjuti Vene rünnakud Avdijivka ja Nevelski rajoonis.

Zaporižžja ja Hersoni oblastis koondasid Vene väed oma põhilised jõupingutused Ukraina vägede edasise edasiliikumise takistamisele.

Moskvat tabanud droonirünnak kahjustas linnas üht kõrghoonet Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Maxim Shemetov

Ukraina ründas taas Moskvat droonidega

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium teatas esmaspäeva hommikul droonirünnakust Moskva linna vastu. Venemaa väitel suutsid Vene väed elektroonilise sõjapidamise tehnika abil kaks ründedrooni taevast alla tuua. Venemaa süüdistas droonirünnakus Ukrainat.

Moskva linnapea Sergei Sobjanini sõnul ei tekitanud droonirünnak linnale suurt kahju.

Pildid ja videod droonirünnaku tagajärgedest levisid ka sotsiaalmeedias. Sõjandusanalüütik Rob Lee juhtis sotsiaalmeedias tähelepanu, et üks droon kahjustas hoonet, mis asub ühe Vene kaitseministeeriumi hoone lähistel.

Zelenski: NATO-Ukraina nõukogu kohtub kolmapäeval

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kinnitas pühapäeva õhtul tehtud videopöördumises, et esimene NATO-Ukraina nõukogu kohtumine toimub selle nädala kolmapäeval. Zelenski sõnul tehakse ettevalmistusi, et see kohtumine oleks sisukas. NATO esindaja Oanu Lungescu ütles laupäeval, et nõukogu kohtumisel on kavas arutada olukorda peale Venemaa lahkumist Musta mere viljakokkuleppest.

Ukraina president kinnitas lisaks, et hiljutises Venemaa raketirünnakus Odessa linnale hukkus üks inimene. Volodõmõr Zelenski rõhutas oma pöördumises, et Venemaa rünnak tabas ajaloolist Odessa kesklinna, mis on UNESCO kaitse all. Kokku sai Venemaa rünnakus kahjustada 25 arhitektuurimälestist. Samuti sai Vene rünnakus kahjustada Kreeka konsulaat Odessas. Kolm päeva tagasi sai Venemaa raketirünnakus kahjustada Hiina konsulaat Odessa linnas.

UNESCO mõistis Venemaa rünnaku Odessa ajaloolise vanalinna vastu hukka

ÜRO hariduse, teaduse ja kultuuri organisatsioon (UNESCO) mõistis pühapäeval tugevalt hukka korduvad rünnakud kultuuripärandi, sh UNESCO maailmapärandi vastu. UNESCO nõudis Vene Föderatsioonilt Venemaa enda poolt heaks kiidetud kohustuste ja rahvusvahelise õiguse austamist. UNESCO saadab lähipäevil Odessa linna enda esindajad kahjude esialgseks hindamiseks.

Reznikov: Ukraina võidab järgmiseks suveks ja soovib siis NATO-sse

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov ütles intervjuus CNN-ile, et Ukraina soovib järgmise NATO tippkohtumise ajaks saada kaitsealliansi liikmeks. "Kes teab, sellest võib saada väga tähtis päev Ukraina jaoks... kuid see on lihtsalt mu prognoos," ütles Resznikov.

NATO liikmesriigid on varem kinnitanud, et Ukraina ei saa sõja tingimustes Ukrainaga liituda. Ka Ukraina kaitseminister ütles, et Ukraina saab NATO-ga liituda alles peale sõja lõppu, viidates alliansi artikkel viiele. Kui Oleksi Reznikovilt küsiti, kas tema hinnangul saab sõda järgmiseks suveks läbi, siis vastas ta; "Jah. Me võidame selle sõja".

Reznikov CNN-ile: Ukraina pilootide F-16 õpe algab augustis

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov sõnas CNN-le antud eksklusiivses intervjuus, et augustis algab F-16 hävituslennukite väljaõpe Ukraina pilootidele. Reznikovi sõnul kestab pilootide väljaõpe minimaalselt kuus kuud ning optimistliku stsenaariumi kohaselt võivad F-16 hävituslennukid jõuda Ukraina kätte järgmiseks kevadeks. Peale pilootide saavad väljaõppe ka lennukite hooldusmeeskonnad. Reznikovi sõnul on F-16 lennukite töös hoidmine tõsine ülesanne. Reznikovi sõnul on lõplik väljaõppekava veel paika panemisel.

ISW: Wagner Valgevenes ei ohusta ei Ukrainat ega Poolat

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul on Venemaa president Vladimir Putin ja Valgevene diktaator Aleksandr Lukašenko oma infooperatsioone lääneriikide vastu suurendanud. Putin väitis hiljuti, et Ukraina vastupealetung on läbi kukkunud. ISW juhtis tähelepanu hiljutisele Lukašenko ja Putini kohtumisele Kroonlinnas Peterburi lähistel. Tegemist oli sümboolse sammuga, kuna seal toimus kuulus ebaedukas bolševike režiimi vastu suunatud mäss 1921. aastal, mille Nõukogude valitsus tollal maha surus.

Vladimir Putin ja Aleksandr Lukašenko liikusid Kroonlinnas ringi koos Peterburi kuberneri Aleksander Beglovi ja Vene kaitseministri Sergei Šoigu noorema tütre Ksenia Šoiguga. Kuna nii Beglov kui ka Šoigu on hiljuti Moskva vastu mässanud Jevgeni Prigožini isiklikud vaenlased, olid need kohtumised sümboolsed. Samuti kohtus Putin tavatult kohalike Vene inimeste, sh lastega. ISW hinnangul näitavad need sammud, et Putin muretseb oma režiimi populaarsuse pärast.  

Aleksandr Lukašenko kinnitas kohtumisel Vladimir Putinile, et hoiab enda territooriumil Wagneri võitlejaid ning kinnitas, et Minsk kontrollib neid. Nii Putin kui ka Lukašenko viitasid, et Wagner asudes Valgevenes võiks kuidagi ohustada lääneriike. ISW pidas seda sihipäraseks infooperatsiooniks, kuna Wagneri üksustel pole raskesõjatehnikat, millega grupeering saaks ohustada Poolat.

Briti kaitseministeerium: lastele õpetatakse droonide käsitlemist eelkõige sõjalise patriotismi kultiveerimiseks

Ühendkuningriigi kaitseministeerium kirjutas oma hommikuses rindeülevaates, kuidas Vene koolilastele õpetatakse sõjaliste droonide käsitlemist. Briti ministeeriumi hinnangul tehakse seda suuresti sõjalise patriotismi kultiveerimiseks, mitte päris oskuste õpetamiseks. Samas näitab selline tegevus brittide hinnangul, kuidas sõda Ukrainas on näidanud droonide tähtsust.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 660 sõdurit ja 17 suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:      

 

- elavjõud umbes 242620 (võrdlus eelmise päevaga + 660);

- tankid 4162 (+11);

- jalaväe lahingumasinad 8118 (+13);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 310 (+0);

- suurtükisüsteemid 4675 (+17);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 697 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 452 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 3963 (+5);

- tiibraketid 1307 (+9);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7182 (+10);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 698 (+0).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/CNN/BBC/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: