Venemaa: Ukraina püüdis öösel kolmel korral Krimmi silda rünnata

{{1693628520000 | amCalendar}}
Ukraina liikursuurtükk Bahmuti lähedal Vene vägede positsioonide pihta tuld andmas.
Ukraina liikursuurtükk Bahmuti lähedal Vene vägede positsioonide pihta tuld andmas. Autor/allikas: SCANPIX/AP

Venemaa kaitseministeerium teatas, et hävitas öö jooksul kolm meredrooni, mida üritati kasutada rünnakus Krimmi sillale.

Oluline laupäeval, 2. septembril kell 22.25:

- Venemaa väitel hävitati kolm Krimmi silda rünnata üritanud meredrooni;

- ISW: Ukraina väed jätkavad pealetungioperatsioone Bahmuti lähedal;

- USA võib tarnida Ukrainale vaesestatud uraani sisaldavaid tankimürske;

- Venemaa kuberner: Belgorodi piirkonna kohal lasti alla kaks õhusihtmärki;

- Suurbritannia kaitseministeerium: Vene väed püüavad jätkata rünnakuid Kupjanski lähedal;

- Venemaa võimude väitel andis Ukraina lööke Brjanski ja Kurski pihta;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 570 sõdurit;

- Vene vägede rünnakus Hersonile sai kaks inimest viga.

Iraani õhujõud võtsid kasutusele Vene õppe-sõjalennukid Jak-130

Iraani õhujõud võtsid kasutusele esimesed Vene Jak-130 õppe-sõjalennukid, vahendas BNS riigi uudisteagentuure.

Õppelennukeid kasutatakse, et treenida piloote kasutama neljanda põlvkonna hävitajaid, kirjutab uudisteagentuur ISNA.

"Mitu Jak-130 õppelennukit saabus riiki ja ühines Shahid Babaei õhuväebaasiga Isfahanis," edastas uudisteagentuur Tasnim.

Agentuur ütles viitega relvajõudude avalike suhete teenistusele, et Jak-130 lennukid saabusid osana islamivabariigi relvatehingutest Venemaaga.

Iraan teatas aprillis leppest osta Venemaalt Su-35 hävitajaid.

Iraan kasutab praegu peamiselt Venemaa MiG ja Suhhoi hävituslennukeid, mis on pärit Nõukogude Liidu aegadest, samuti Hiina lennukeid.

Õhujõudude kasutuses on ka isegi mõned USA F-4 ja F-5 hävituslennukid, mis soetati enne 1979. aasta islamirevolutsiooni.

Iraanil ja Venemaal on lähedased suhted, eriti relvastuse valdkonnas. Iraani droonid etendavad sealjuures võtmerolli Venemaa agressioonisõjas Ukraina vastu.

Teheran on pakkunud sellele vastakaid selgitusi: algul Venemaa droonidega varustamist eitati, hiljem aga väideti, et neid tarniti enne sõja algust. Konfliktis kasutatud droonide hulk osutab seevastu tarnete jätkumisele.

Valge Maja teatas juunis, et Iraan varustab Venemaad materjalidega droonitehase rajamiseks Moskva lähedale.

Venemaa üritab Donetskis okupeeritud alal valimisi korraldada

Moskva üritab viia Ukrainas, aladel, mille ta on nimetanud enda omaks, läbi valimisi. Ida-Ukraina linna Donetskisse on kohalikud okupatsioonivõimud juba paigutanud mobiilsed valimisjaoskonnad.

10. septembril toimuvad Venemaal riigiduuma vahevalimised, valitakse ka 26 kuberneri ning saadikud 20 piirkondlikku parlamenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kiievi teatel näitab Moskva plaan viia valimised läbi ka okupeeritud aladel, miks Venemaaga ei ole võimalik pidada rahukõnelusi, kuna nende eeltingimuseks on Vene vägede väljaviimine Ukraina territooriumilt.

Prantsusmaa aitab Ukrainal leida toetust globaalses lõunas

Prantsusmaa on aidanud Ukrainal leida toetust globaalses lõunas. Financial Timesi teatel on viimase BRICSi kohtumise järel Venemaa positsioon tugevnenud.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba viibis sel nädalal Pariisis ning tema sõnul on Ukraina pakkunud riikidele võimalust valida, milliseid punkte Ukraina rahuplaanist nad toetavad.

"See meetod võimaldab meil luua suuremat koalitsiooni. Palju tööd on veel teha ja vaja on rohkem diplomaatilisi kontakte," ütles Kuleba.

Kuleba märkis, et mõned riigid nagu India ja Brasiilia ei ole Venemaa sõda Ukrainas hukka mõistnud.

ISW: Ukraina väed jätkavad pealetungioperatsioone Bahmuti lähedal, tungivad edasi Zaporižžja oblasti lääneosas

Sõjauuringute instituut teatas (ISW) 2. septembril Ukraina kindralstaabile viidates, et riigi väed jätkasid pealetungioperatsioone Bahmuti lõunaosas, vahendas The Kyiv Independent.

Saadud geograafilise asukohaga kaadrid näitavad, et Ukraina väed edenesid Klištšiivkast veidi loodes, Bahmutist umbes seitse kilomeetrit edelas.

Venemaa viib ISW hinnangul Luhanski oblastist üksused Lõuna-Ukrainasse, asendades need vähemtõhusatega. Täpsemalt on Venemaa sõjavägi paigutanud Luhanski oblastisse reservarmee, et viia sealt üksused üle, et kaitsta lõunarinnet Ukraina vasturünnaku eest.

Venemaa: hävitati kolm Krimmi silda rünnata üritanud meredrooni

Venemaa kaitseministeerium teatas laupäeva varahommikul, et Venemaa väed hävitasid kolm meredrooni, mida kasutati katses rünnata Krimmi silda, kirjutas venekeelne BBC.

Esimene katse tabada meredrooniga Krimmi silda tehti Venemaa kaitseministeeriumi andmetel kell 23.15, teine katse kell 02.10 ja kolmas katse kell 02.20.

Ministeerium süüdistas rünnakus Ukrainat.

Seoses intsidendiga peatati keskööl sillal liiklus. Praeguseks on liiklus sillal taastatud, teatas ametlik Telegrami kanal.

USA võib tarnida Ukrainale vaesestatud uraani sisaldavaid tankimürske

USA uue sõjalise abipaketiga, mis peaks välja kuulutatama järgmisel nädalal, saadetakse Ukrainasse esmakordselt vaesestatud uraani sisaldavat soomustläbistavat laskemoona, vahendas portaal Unian laupäeval Reutersit.

Reutersi allika sõnul on abipaketi maksumus ja sisu veel täpsustamisel, kuid ilmselt saab see olema suurusjärgus 240-375 miljonit dollarit.

Wall Street Journal kirjutas, et president Joe Bideni administratsioonis arutati sellise laskemoona tarnimise võimalust mitu kuud, kuna muretseti selle mõju pärast keskkonnale ja tervisele (...), kuid administratsiooni ametniku sõnu ei ole praegu tõsiseid takistusi nende tarnimisel.

Selliseid mürske hakatakse ilmselt kasutama USA Abramsi tankides, mida on plaanis Ukrainale üle anda lähinädalatel.

Varem teatas sarnaste mürskude tarnimisest tankide Challenger 2 jaoks Suurbritannia.

Venemaa kuberner: Belgorodi piirkonna kohal lasti alla kaks õhusihtmärki

Venemaa Belgorodi oblasti kuberner Vjatšeslav Gladkov väitis 1. septembril, et Jakovlevo ja Korotša rajoonis tulistati alla kaks õhusihtmärki. Ohvritest ega kahjudest pole teatatud, vahendas The Kyiv Independent.

Varem väitis Venemaa kaitseministeerium, et kohalik õhutõrje hävitas kella 21 ajal Moskva aja järgi Belgorodi oblasti kohal Ukraina drooni.

Neid väiteid ei saanud sõltumatult kontrollida. Kiiev pole süüdistust kommenteerinud.

Kirby: USA on näinud 72 tunni jooksul Ukraina vägede märkimisväärset edu

Valge Maja pressiesindaja John Kirby ütles reedel, et USA on näinud Ukraina vägede märkimisväärset edu lõunas Zaporižžja piirkonna lähedal viimase 72 tunni jooksul.

Suurbritannia kaitseministeerium: Vene väed püüavad jätkata rünnakuid Kupjanski lähedal

Suurbritannia kaitseministeerium kirjutas oma igapäevases ülevaates, et Ukraina väed jätkavad ründetegevust Lõuna-Ukrainas Orihhivi teljel ning üksused jõuavad juba Venemaa esimese peamise kaitseliinini. Vene väed püüavad brittide sõnul peatada Ukraina vastupealetungi, säilitades samal ajal oma pealetungi Kupjanski ümbruse põhjateljel.

"Tõenäoliselt püüavad Vene väed Ukraina tähelepanu oma vastupealetungilt kõrvale juhtida, sundides sellega Ukrainat oma vägesid Orihhivi ja Kupjanski vahel jagama," seisab ülevaates.

Arvestades, et Venemaa on Kupjanski lähedal pärast Ukraina vasturünnaku algust juunis saavutanud tagasihoidlikku edu, püüavad nad brittide hinnangul suure tõenäosusega jätkata sinna panustamist.

"Venemaa riskib aga Ukraina läbimurde takistamisel oma vägede kaheks jagamisega."

Venemaa võimude väitel andis Ukraina lööke Brjanski ja Kurski pihta

Brjanski oblasti kuberner Aleksandr Bogomaz ütles, et Ukraina relvajõud tulistasid Klimovo küla. Ohvreid ega kahjustusi tema sõnul ei ole, vahendas venekeelne BBC.

Bogomaz lisas, et Kurkovitši külas sai aga ukrainlaste tule all pihta elumaja.

Kurski kuberner Roman Starovoit teatas Korenevski rajooni Uspenovka küla pommitamisest Ukraina poolelt. "Lugesime kokku kolm tulelööki. Üks naine sai plahvatuse tagajärjel vigastada," ütles Starovoit Telegrami kanali sõnumis. "Ühes majapidamises purunesid aknad."

Ukraina pool pole neid väiteid kommenteerinud.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 570 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas laupäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:    

 - elavjõud umbes 264 060 (võrdlus eelmise päevaga + 570);

- tankid 4471 (+12);

- jalaväe lahingumasinad 8637 (+24);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 316 (+0);

- suurtükisüsteemid 5560 (+30);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 736 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 501 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 4433 (+12);

- tiibraketid 1447 (+2);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 8043 (+34);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 835 (+4). 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Vene vägede rünnakus Hersonile sai kaks inimest viga

Vene väed tulistasid ööl vastu laupäeva Hersoni linna, vigastades kaht elanikku, teatas Hersoni oblasti sõjaväeadministratsioon.

Krivõi Rihi võimud teatasid, et linna kohal lasi õhutõrje alla raketi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Barbara Oja

Allikas: BBC, The Guardian, The Kyiv Independent, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: