Transpordiamet alustab keskmise kiiruse mõõtmise katseprojektiga

Automaatne sõidukiiruse mõõtmine Tallinna-Tartu maanteel Mäeküla ja Adavere vahelisel lõigul.
Automaatne sõidukiiruse mõõtmine Tallinna-Tartu maanteel Mäeküla ja Adavere vahelisel lõigul. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Transpordiamet alustab 29. septembril keskmise kiiruse mõõtmise katseprojekti neljal Eesti maanteel. Proovimõõtmistega ei kaasne karistuste määramist kiirust ületavatele juhtidele.

Tegemist on metoodilise uuringuga, mille käigus ei koguta ega salvestata andmeid ning ei väljastata kiiruse ületamise eest hoiatustrahve. Andmekaitse inspektsioon kiitis uuringu korraldamise taotluse heaks, teatas transpordiamet teisipäeval. Katseprojekt kestab 29. septembrist 8. oktoobrini. 

"Mõõtmise eesmärk on selgitada välja, kas keskmise kiiruse ületamine on Eestis probleemiks. Uuringu läbiviimiseks kasutatakse olemasolevaid kiiruskaamerate mõõtekabiine ja nendesse paigaldatud mõõtesüsteeme," ütles transpordiameti peadirektor Priit Sauk pressiteate vahendusel. "Meie eesmärk on leida uusi ja mõjusaid meetmeid, et tõsta teedel liiklusohutust ning vähendada hukkunute ja vigastatute arvu," lisas ta.

Mõõtmised toimuvad valgel ajal:

- Tallinna–Narva maanteel 4,4-kilomeetrisel lõigul (km 177,2–172,8) Tallinna suunal;

- Tallinna–Tartu maanteel 4,9-kilomeetrisel lõigul (km 94,9–88,8) Tallinna suunal;

- Tallinna–Pärnu maanteel 9-kilomeetrisel lõigul (km 111,1–120,2) Pärnu suunal;

- Ääsmäe–Haapsalu maanteel 13-kilomeetrisel lõigul (3,1-16,1) Ääsmäe suunal.

Mõõtekohtadest annavad märku liiklusmärgid ja infotahvlid, mis on paigaldatud enne iga lõigu algust. Samuti on lõikude asukohad nähtavad Targa Tee rakenduses ning transpordiameti kodulehel, teatas amet.

Keskmise kiiruse mõõtmise katseprojekti ajaks paigaldatavad liiklusmärgid. Autor/allikas: Transpordiamet

Katseprojekti käigus ei edastata menetlemiseks mitte ühtegi juhtumit isegi siis, kui kiiruskaamera peaks tuvastama mootorsõiduki hetkkiiruse ületamise. Katseprojektis osalevate kaamerate välklambid on välja lülitatud ja kaamera töötamisel punaseid välgusähvatusi ei kaasne.

Andmeid töödeldakse projektis järgmiselt: keskmise kiiruse mõõtmise testlõigule sisenenud ja lõigult väljunud mootorsõiduki registreerimismärgi tähis fikseeritakse kiiruskaameraga salvestisel ja infotehnoloogilise tarkvara abil toimub mootorsõiduki registreerimismärgi tähise automaatne tuvastamine ning selle masinloetavale kujule viimine. Masinloetavale kujule viidud registreerimismärgi tähis pseudonüümitakse ilma inimsekkumiseta. Depseudonüümimise võti ja loodud salvestised hävitatakse.

Sõiduki registrimärgi tähist ei kasutata mootorsõiduki andmete tuvastamiseks ja sõiduki omaniku või vastutava kasutaja isikustamiseks. Katseprojekti käigus ei teostata ühtegi päringut registritesse, andmekogudesse ja infosüsteemidesse ning moodustatud salvestisi ei edastata ühtegi teise andmekogusse ja infosüsteemi. 

Katseprojekti tulemused selguvad novembri teises pooles. Mõõtmiste eesmärk ei ole leida menetlemise ja karistamise võimalusi, vaid hinnata liiklusohutuse parandamise ühe meetme asjakohasust ning proovida seda rakendada.

Transpordiamet teatas ka, et tellis augustis uuringu "Sõiduki juhtimine", kus küsiti vastajatelt nende suhtumist keskmise kiiruse mõõtmisesse maanteel liiklusohutuse suurendamise eesmärgil, kui mõõtesüsteem välistab info kogumise muul eesmärgil. Kõikidest vastajatest suhtus sellesse 65 protsenti positiivselt ja sõidukijuhtidest 61 protsenti. Enim oli negatiivselt suhtujate seas 25–34-aastaseid mehi, kes osaliselt või alati ületavad kiirust.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: