ERR Slovakkias: Ukraina on kaotamas üht oma toetajaist
Slovakkia parlamendivalimised võitis Kremli-meelsete seisukohtadega endine peaminister Robert Fico oma Smeri parteiga. Ukraina on kaotamas ühte oma toetajatest.
Slovakkia poliitikat juba paarkümmend aastat kujundanud Robert Fico saabus oma sotsiaaldemokraatliku partei Smeri hoonesse laupäeva õhtul pärast valimisjaoskondade sulgemist. Esimese avalduse tegi parteijuht aga alles pühapäeva päeval, kui oli selge nende võit ligi 23-protsendilise toetusega.
"Palun vabandust minu hääle pärast, me tähistasime eile. Soovin õnne kõigile parlamenti valitud parteidele ja valitud parlamendiliikmetele. Ja muidugi tahan ma tänada Slovakkia inimesi nende otsuse eest," sõnas Fico.
Läänemeelse Progressiivne Slovakkia juht Michal Šimečka käis valimisõhtul esialgu rõõmsalt ringi ja lävepakuküsitlus ennustas neile lausa võitu. Mida kaugemale aga pikale veninud häältelugemisega jõuti, seda selgemaks sai, et tulemus 18 protsenti on hea, aga mitte piisav.
"Smer on valimiste võitja ja me muidugi tunnustame seda, kuigi me leiame, et see on halb meie maale. Ja veelgi halvem oleks, kui härra Fico moodustaks valitsuse," ütles Šimečka.
Koalitsiooni moodustamise võtmed on kolmandat kohta hoidva Hlas partei ja selle juhi Peter Pellegrini käes, kes on mõlemat ust lahti hoidnud. Tõenäolisemaks peetakse siiski nende liitu Smeri ja paremradikaalse SNS-ga.
"Ma arvan, et koalitsioon, mis nüüd moodustatakse, võib muuta riigi välispoliitilist orientatsiooni ja ka sisemisi arenguid. Kaks parteid – SNS ja Smer – näitasid valimiskampaania ajal, et neil on probleeme liberaalse demokraatia reeglitega," kommenteeris politoloog Grigorij Mesežnikov.
ERR küsis Smeri asejuhilt Luboš Blahalt, mida tähendab see, kui Ukrainale relvi enam ei anta, nagu erakond on välja pakkunud.
"See tähendab sõja mitte pikendamist ja seda, et nii palju inimesi ei sure. See on meile tähtis, loodetavasti teile ka," vastas Blaha.
Ukraina NATO-sse saamine on Blaha hinnangul absurd: "See viib kolmanda maailmasõjani. See on nonsenss."
Euroopa Liitu võib Ukraina tema hinnangul saada, kui täidab kõik tingimused. "Siis me võime sellest rääkida, aga see on peaaegu võimatu selle põlvkonna ajal," ütles Blaha ajakirjanikele.
Ehand: paljud valisid Smeri enda probleemidega hakkamasaamiseks
Bratislavas viibiv ERR-i ajakirjanik Epp Ehand rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et Smeri valijad on pigem olnud suurematest linnadest väljaspool elavad ning eakad inimesed.
Kuigi Smer ja selle juht Robert Fico on avaldanud Venemaa-meelseid seisukohti ning öelnud, et sõjas on süüdi Ukraina ja lääneriigid, siis valisid paljud inimesed Ehandi sõnul Smeri enda isiklike probleemide lahendamiseks.
"Kui põhjuseid küsida, miks Smer nii populaarne on, siis ühelt poolt tuuakse välja, et ega inimesed ei ole nii venemeelsed, vaid nad lahendavad kõiki oma muid probleeme selle protestihäälega – hakkamasaamine, kõrged hinnad, energiakriis, eelmise valitsuse saamatus, kõik sellised," rääkis Ehand.
"Teisalt ikkagi ka näiteks, kui vaadata Globseci hiljutist uuringut, siis ainult 40 protsenti slovakkidest leiab, et Venemaa on Ukrainas käivas sõjas süüdi ja ligi pooled näevad siin süüd kas Ukrainal või lääneriikidel. Ja selline vaatamine Venemaa poole, ajalooline, kultuuriline, nõukanostalgia kõik on seal taustal ja kui see panna valeinfo levitamise, vandenõuteooriate ja populistlike poliitikute kampaaniate konteksti, siis ongi tulemus selline," lisas ajakirjanik.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"