ÜRO: Gazas on hävitatud enam kui 1300 hoonet

{{1697262180000 | amCalendar}}
Foto: EPA/MARTIN DIVISEK/Scanpix

Gaza sektoris on hävitatud üle 1300 hoone, teatas ÜRO laupäeval, mil Iisraeli väed on äärmusrühmituse kontrolli all olevat enklaavi ägedalt pommitanud. Gaza ministeeriumi väitel on hukkunud üle 2000 inimese, neist 724 last.

Olulised Iisraelis toimuvad sündmused laupäeval:

Iisraeli armee hoiatas Gaza elanikke, et nad kiiresti põgeneksid

Iisraeli armee hoiatas laupäeval, et Gaza põhjaosa elanikud ei tohi lõunasse põgenemisega enne sõjaväe maismaaoperatsiooni viivitada, kuid teed lõunasse olid põgenikevoo tõttu taas ummistunud.

Sõjaväe kõneisik Richard Hecht märkis, et aken turvaliseks evakueerimiseks kestab kella kümnest hommikul neljani pärastlõunal. Ta ei täpsustanud, kas see aken jääb avatuks ka järgmistel päevadel.

"Me teame, et see võtab aega, kuid soovitame inimestel mitte viivitada," ütles Hecht ajakirjanikele.

Gaza ministeerium: hukkunud on 2215 inimest, neist 724 last

Iisraeli rünnakutes Gaza sektorile on hukkunud vähemalt 2215 inimest, sealhulgas 724 last, teatas Palestiina territooriumi Hamasi kontrollitav tervishoiuministeerium laupäeval.

Iisrael on rünnanud Gazat vastulöögina Hamasi julmale rünnakule Iisraeli lõunaosas nädal tagasi. 

Hukkunute seas oli 458 naist, väitis ministeerium. Vigastada on väidetavalt saanud 8714 inimest.

Varem tehtud avalduses ütles ministeerium, et ainuüksi viimase 24 tunni jooksul sai surma vähemalt 324 inimest.

ÜRO: Gazas on hävitatud enam kui 1300 hoonet

Gaza sektoris on hävitatud üle 1300 hoone, teatas ÜRO laupäeval, kui Iisraeli väed olid Hamasi rünnaku järel äärmusrühmituse kontrolli all olevat enklaavi ägedalt pommitanud.

ÜRO humanitaarabiagentuur OCHA teatas, et nendes hoonetes hävis 5540 eluaset ja veel ligi 3750 kodu sai nii tõsiselt kannatada, et need on elamiskõlbmatud.

ÜRO pagulasagentuur teatas, et oma Gaza sektoris asuvatest kodudest on alates sõja algusest eelmisel laupäeval põgenenud juba peaaegu miljon palestiinlast.

Sajad tuhanded palestiinlased on põgenenud Gaza sektori põhjaosast pärast Iisraeli reedest hoiatust, et tsiviilisikud peavad 24 tunni jooksul liikuma lõunasse.

Iisrael süüdistab Hamasi elanike inimkilbina kasutamises

Iisrael süüdistab Hamasi, et nad kasutavad rahulikke elanikke inimkilbina, et takistada inimeste lahkumist Gaza põhjaosast.

Iisrael valmistub suureks maismaapealetungiks ja andis inimestele 24 tundi aega, et Gaza lõunaossa liikuda. ÜRO andmetel on kümned tuhanded inimesed kodust põgenenud. Gaza põhjaosas elab üle miljoni inimese.

Iisraeli armee teatas, et võimaldab Gaza elanikel laupäeval kella 10-16 lõuna poole liikuda mööda kaht peamist maanteed.

Iisraeli rünnakud tapsid Hamasi õhuoperatsioone juhtinud komandöri

Palestiinlaste äärmusrühmituse Hamasi kõrge sõjaväekomandör, kes juhtis õhuoperatsioone Gazas, sai Iisraeli õhurünnakutes surma, teatasid Iisraeli sõjaväelased laupäeval.

Murad Abu Murad sai surma eelmisel päeval, kui hävitajad tabasid Hamasi juhtimiskeskust, kust rühmitus oma õhuoperatsioone korraldas, väitsid sõjaväelased.

Hamas ei ole teatele veel kinnitust andnud.

Borrell nimetas Iisraeli evakuatsioonikava täiesti võimatuks

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell ütles laupäeval, et Iisraeli kava evakueerida Gaza põhjaosast ühe päevaga rohkem kui miljon inimest, on täiesti võimatu ellu viia.

Iisrael manitses piirkonna elanikke evakueeruma enne eeldatavat maismaapealetungi Hamasi vastu kättemaksuks Iisraeli ajaloo ohvriterohkeima rünnaku eest.

"Ma ütlen Euroopa Liidu ametlikku seisukohta esindades... , et (evakueerimisplaani) on täiesti, täiesti võimatu ellu viia," ütles Borrell kolmepäevase Hiina-visiidi viimasel päeval pressikonverentsil Pekingis.

"Kujutada ette, et saate 24 tunni jooksul liigutada miljon inimest sellises olukorras nagu Gaza, võib tuua ainult humanitaarkriisi," lisas ta.

Hamasi rünnakus Iisraelile hukkus 16 Vene kodanikku ja üks on pantvangis

Venemaa saatkond Iisraelis teatas, et sõjas on hukkunud 16 Venemaa kodanikku, kellest kaheksa on kadunud, vahendas The Guardian Ynet-i.

Hamas hoiab pantvangis vähemalt ühte inimest, kellel on nii Venemaa kui ka Iisraeli kodakondsus.

Iisrael annab õhulööke Liibanoni territooriumi pihta

Iisraeli kaitsejõudude teatel jätkab Iisrael Liibanoni territooriumil pihta õhulöökide andmist, pärast seda, kui Liibanonist tulistati Iisraeli suunas umbes 30 miinipildujamürsku, vahendas The Guardian.

Netanyahu teatas sõja järgmise etapi alustamisest

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles Lõuna-Iisraelis sõduritele, et peatselt on algamas sõja järgmine etapp.

Netanyahu külastas Gaza sektori piirile kogunenud Iisraeli vägesid. "Meie võitlejad Gaza sektoris, rindel. Oleme kõik valmis," kirjutas Netanyahu sotsiaalmeedias.

Netanyahu külastas ka Kibbutzim Be'eri ja Kfar Azzat, kaht Hamasi rünnakus kõige rängemalt kannatada saanud piiriäärset asulat.

Iisraeli sõjavägi teatas, et nende väed valmistuvad ellu viima mitmesuguseid rünnakuplaane, vahendab Reuters.

Samuti teatas Iisraeli sõjavägi valmistub järgmisteks etappideks, pannes rõhku märkimisväärsetele maapealsetele operatsioonidele.

Liibanoni võimud: Iisraeli rünnakus hukkus kaks tsiviilelanikku

Liibanoni lõunaosas Shebaa linnas hukkus laupäeval Iisraeli rünnakus kaks tsiviilelanikku, ütles linnapea AFP-le.

"Iisraeli mürsutules sai surma oma kodus olnud mees ja tema naine," ütles linnapea Mohammad Harb AFP-le.

Piirkonnas viibiv AFP korrespondent teatas intensiivsest suurtükitulest.

Iisrael, Hizbollah ja Liibanonis tegutsevad palestiina rühmitused on alates läinud pühapäevast tuld vahetanud pea igapäevaselt. Seni on vaenutegevus aga võrdlemisi piiratud olnud.

Liibanoni armee teatas ka, et Iisraeli raketirünnaku tagajärjel hukkus Reutersi ajakirjanik ning veel kuus AFP ajakirjanikku sai vigastada.

Iisrael tunnistas vigu luures Hamasi rünnakute ennustamisel

Kõrge Iisraeli ametnik tunnistas laupäeval luurehinnangutes tehtud vigu enne Hamasi jõhkrat üllatusrünnakut läinud nädalavahetusel juudiriigi vastu, mis šokeeris rahvusvahelist avalikkust.

"See on minu viga ja see peegeldab kõigi nende vigu, kes teevad (luure)hinnanguid," ütles riiklik julgeolekunõunik Tzachi Hanegbi ajakirjanikele, kui talt päriti aru tema hiljutise kommentaari kohta, milles ta ei ennustanud Hamasi agressiooni.

"Me tõepoolest uskusime, et Hamas sai õppetunni" oma viimasest suurest sõjast Iisraeliga 2021. aastal, sõnas Hanegbi.

Iisraeli kaitsejõud: Iisraeli tabas raketirünnak Süüriast

Iisraeli kaitsejõud kinnitasid, et Süüriast tulistati rakette Põhja-Iisraeli suunas, vahendas BBC.

Iisraeli kaitsejõud teatasid, et annavad Süüriast pärit tulistamise allika pihta vastulööke. Iisraeli pihta tulistatud rakettide arvust ja tekitatud kahjudest ei ole teatatud.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS, ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: