X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

FT: Trump tahab vähendada roheäri toetamist ja suurendada naftatootmist

Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/GO NAKAMURA

Donald Trump kandideerib taas USA presidendiks ja on praegu kõige populaarsem vabariiklaste presidendikandidaat. Ajaleht Financial Times kirjutab, et Trump lubab uuesti võimule tulles muuta riigi energiapoliitikat, mille käigus vähendab roheäri toetamist ja suurendab naftatootmist.

Trumpi liitlased ütlesid, et endine president tahaks oma teisel ametiajal riigi praegust energiapoliitikat muuta. Ta tahab suurendada riigis fossiilkütuste tootmist. Samuti tahab Trump vähendada taastuvenergia projektide rahastamist, vahendas Financial Times.

Mõned Trumpi liitlased leiavad, et Trump tahab Joe Bideni kliimaseaduse tühistada. Jutt käib inflatsiooni vähendamise seadusest (IRA). Selle seaduse järgi investeerib USA kliima- ja energiaprogrammidesse ligi 370 miljardit dollarit. Seaduse raames üritab USA kiirendada ka üleminekut elektrisõidukitele. 

Trump kritiseerib ka avalikult Bideni energiapoliitikat. Ta leiab, et Bideni administratsiooni poliitika ohustab riigi energiajulgeolekut, samal ajal tõuseb autokütuse hind. 

Bideni administratsioon tahab vähendada kasvuhoonegaaside heitekoguseid. Samas lubas Biden IRA seaduse abil luua tuhandeid uusi töökohti. Trumpil on energiapoliitikast teine arusaam. Tema administratsiooni ajal muutus USA maailma suurimaks nafta ja gaasi tootjaks.

"Trumpi teise administratsiooni esimesel päeval tühistab president kõik Joe Bideni eeskirjad, mis tapavad tööstust," ütles Trumpi nõunik Carla Sands. 

Trumpi endine nõunik David Banks ütles, et Trumpi juhtimisel lahkuks USA suure tõenäosusega taas Pariisi kliimaleppest. Lepe sõlmiti Barack Obama ajal, Trump viis seejärel USA leppest välja. Bideni juhtimisel USA taasühines Pariisi kliimaleppega. 

Banksi sõnul on Trump pigem kliimaskeptik, kes muretseb rohkem majanduse ja konkurentsivõime pärast. 

Küsitlused näitavad, et Trumpi soovib presidendiks pea kaks kolmandikku vabariiklasi. Keskkonnakaitsjad ja demokraadid muretsevad üha rohkem, et Trump võibki naasta Valgesse Majja. 

"Järjekordne Trumpi ametiaeg ohustaks meie demokraatiat, pidurdaks kliimaga seotud edusammude tegemist, tugevdaks kliimaskeptikute positsiooni kogu maailmas," ütles keskkonnaorganisatsiooni NRDC Action Fund juht Kevin Curtis. 

IRA tühistamine nõuaks kongressi heakskiitu. Enamik IRA raames tehtud investeeringutest on aga suunatud osariikidesse, kus võimul on vabariiklased. 

USA endine energiaminister Dan Brouillette ütles, et võimule tulles võib Trump siiski muutuda mõõdukamaks. Tema sõnul saab iga vabariiklasest president aru, et mõned IRA osad tuleb säilitada, vahendas Financial Times.

Bideni valimiskampaania pressiesindaja Ammar Moussa ütles, et USA naftatootmine on jõudnud rekordtasemele. 

"Kui MAGA vabariiklased muretseksid tõesti USA energiasõltumatuse pärast, siis toetaksid nad president Bideni programmi," ütles Moussa. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: