X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Euroopa Komisjon vabastas 900 miljonit eurot Ungarile

Ungari peaminister Viktor Orban.
Ungari peaminister Viktor Orban. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/TOBIAS SCHWARZ

Euroopa Komisjon vabastas neljapäeval 900 miljonit eurot Ungarile mõeldud taasterahastust. Vastutasuks võib Ungari valitsus nõustuda sellega, et ei takista Ukraina abistamise paketi vastuvõtmist.

Seni oli Ungarile mõeldud Euroopa Liidu pandeemiajärgse taasterahastu osa täielikult külmutatud, kuna Euroopa Komisjoni sõnul rikub Ungari õigusriigi põhimõtet ning varasemate EL-i fondide vahendite kasutamisel esines liiga palju korruptsioonijuhtumeid, vahendab Euractiv.

Parempopulistlikuks peetava peaministri Viktor Orbani valitsus on seni keeldunud komisjoni nõutud muudatusi tegema, sest peaministri sõnul pole Ungari rohkem korrumpeeritud kui ükski teine riik.

Neljapäeval otsustas aga komisjon ülalmainitud probleemidele vaatamata vabastada umbes 900 miljonit eurot taasterahastust. Vaatlejate sõnul loodetakse nii saada Orbani toetus Ukraina 50 miljardi eurose abipaketi vastuvõtmisele, mille üle jätkuvad arutelud järgmisel Euroopa Ülemkogu tippkohtumisel detsembris.

Seni on Orban olnud Ukraina abistamise vastu. Kuna välispoliitiliste ja rahanduslike otsuste langetamiseks on EL-is vaja kõikide liikmesriikide nõusolekut, siis Ungari vastuseis on seni takistanud kõnealuse Ukraina abipaketi vastu võtmist.

Samuti viibib Ungari veto tõttu 20 miljardi eurose Ukraina sõjaabi hõlmava paketi heakskiitmine ning uute Venemaa-vastaste sanktsioonide vastuvõtmine.

Ungari saab vabastatud raha kahe väljamaksena järgmisel aastal. Ungari lubas kasutada vahendeid oma elektrivõrgu ajakohastamiseks.

Siiski ütles komisjoni pressiesindaja, et edasised vahendite vabastamised saavad tulla ainult pärast õigusriiki puudutavate ja korruptsioonivastaste nõuete täitmist.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: