X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Katar: Iisraeli ja Hamasi vaherahu pikendatakse veel kahe päeva võrra

{{1701082080000 | amCalendar}}
Iisraeli armee tank Gaza sektoris
Iisraeli armee tank Gaza sektoris Autor/allikas: SCANPIX/AFP/MAHMUD HAMS

Katari välisministeerium teatas esmaspäeval, et vaherahu Gazas pikeneb veel kahe päeva võrra. USA ja Iisrael käivitasid operatiivgrupi Hamasi rahavoogude piiramiseks.

Oluline 27. novembril kell 20.39:

- USA loodab Gaza humanitaarpausi pikendamist;

- Hamas vabastas esmaspäeva õhtul 11 pantvangi;

- Katar: Iisraeli ja Hamasi vaherahu pikendatakse veel kahe päeva võrra;

- USA ja Iisrael käivitasid operatiivgrupi Hamasi rahavoogude piiramiseks;

- Iisraeli valitsus: Hamasile esitati "variant" relvarahu pikendamiseks;

- Iisrael ja Hamas arutavad relvarahu pikendamist;

- Elon Musk kohtub esmaspäeval Iisraeli presidendiga;

- EL ja araabiamaad arutavad Iisraeli-Hamasi sõda

Hamas vabastas esmaspäeva õhtul 11 pantvangi

Esmaspäeval vabastas Hamas Gaza sektoris 11 pantvangi, kellest kolm oli Prantsuse kodanikku, kaks Saksa kodanikku ja kuus Argentiina kodanikku, teatas Katari välisministeeriumi pressiesindaja.

USA loodab Gaza humanitaarpausi pikendamist

USA tervitas esmaspäeval saavutatud kokkulepet pikendada Iisraeli ja Hamasi vaherahu kahe päeva võrra, avaldades lootust, et humanitaarpaus jätkub veelgi kauem.

"Loomulikult tervitame seda teadet," ütles Valge Maja riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby ajakirjanikele pärast seda, kui vahendaja Katar ütles, et esialgset neljapäevast vaherahu pikendatakse.

"Loomulikult loodame, et pausi pikendatakse veelgi ja see sõltub sellest, kas Hamas jätkab pantvangide vabastamist."

Hamas on võtnud kohustuse vabastada järgmise kahe päeva jooksul veel 20 Gaza sektoris pantvangis hoitavat naist ja last, lisas ta.

Kirbyl oli aga vähe lootust, et vaherahu võiks muutuda Gazas püsivamaks relvarahuks.

"Ma ei räägi Iisraeli kaitseväe nimel, kuid kui need pausid on möödas, on nad selgelt öelnud, et jätkavad Hamasi juhtkonna sihikulevõtmist," ütles Kirby.

Biden uskus sellegipoolest, et tema lähenemine oli "tulemuste saavutamine" nii pantvangide vabastamise kui ka abi andmise osas Gazas rasketes tingimustes elavatele tsiviilisikutele, ütles Kirby.

Ta lisas, et USA president oli "isiklikult kaasatud" vaherahuleppe sõlmimisse, nädalavahetusel tekkinud "tõrke" lahendamisesse ja pausi pikendamisse.

Katar: Iisraeli ja Hamasi vaherahu pikendatakse veel kahe päeva võrra

Katari välisministeerium teatas esmaspäeval, et vaherahu Gazas pikeneb veel kahe päeva võrra.

"Katar teatab jätkuvate läbirääkimiste vahenduse osana, et on saavutatud kokkulepe humanitaarse vaherahu pikendamiseks veel kahe päeva võrra Gazas," ütles Katari välisministeeriumi pressiesindaja Majed al-Ansar.

Pressiesindaja ei täpsustanud, mitu pantvangi sel ajal vabastatakse, kuid läbirääkijad teatasid varem, et kui pausi pikendatakse kahe päeva võrra, vabastab Hamas veel 20 naistest ja lastest pantvangi, ning vastutasuks vabastab Iisraeli 60 naistest ja alaealistest Palestiina päritolu kinnipeetavat enda vanglatest.

Seni vabastati vanglatest valdavalt eri kuritegudes süüdi mõistetud või süüdistatud vanuses 17 kuni 18 eluaastat noorukeid.

USA ja Iisrael käivitasid operatiivgrupi Hamasi rahavoogude piiramiseks

USA ja Iisrael käivitasid enam kui kümne riigi ühise operatiivgrupi, mille eesmärk on Hamasi ja teiste terroristlike rühmituste rahavoogude piiramine.

Esmaspäeval avalikustatud operatiivgruppi kuuluvad teiste seas USA, Iisraeli, Saksamaa, Hollandi, Ühendkuningriigi, Prantsusmaa, Austraalia ja Šveitsi ametnikud.

Grupi loomise eesmärgiks on koostöö süvendamine võimude ja finantsinstitutsioonide vahel terroristlike ühenduste rahavoogude tuvastamisel ja peatamisel.

Algatust avalikustanud pressiteates lubasid riigid arutada "paremaid praktikaid, õppetunde ning võimalusi lisategevusteks ja partnerlussuheteks võitluses terroristide rahastamistegevuse vastu."

Iisraeli valitsus: Hamasile esitati ettepanek relvarahu pikendamiseks

Iisraeli valitsus teatas esmaspäeval, et teavitas islamiliikumist Hamas võimalusest pikendada relvarahu Gaza sektoris. 

"Tahame teel kõigi pantvangide koju toomisel saada tänase päeva jooksul täiendavalt 50 pantvangi," ütles valitsuse kõneisik Eylon Levy ajakirjanikele.

Iisrael ja Hamas arutavad relvarahu pikendamist

Esmaspäeval saab Gaza sektoris läbi neljaks päevas sõlmiotud vaherahu ning telekanali CNN teatel arutavad Iisrael ja Hamas nüüd relvarahu pikendamist. 

Hamas teatas pühapäeva õhtul, et tahab pärast vaherahu lõppu seda pikendada. Varem kokkulepitud vaherahu sisaldab sätet, et iga kümne vabastatud pantvangi kohta saab relvarahu päeva võrra pikendada. 

Ka Katar teatas, et loodab vaherahu pikendada. Relvarahu pikendamise võimalust arutas pühapäeva õhtul ka Iisraeli sõjakabinet. 

Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell kutsus samuti esmaspäeval pikendama lõppevat relvarahu Gaza sektoris.

Pühapäeval suhtles Iisraeli peaminister  Benjamin Netanyahu ka USA presidendi Joe Bideniga. Netanyahu ütles Bidenile, et relvarahu pikendamine oleks teretulnud, kui Hamas vabastab vastutasuks 10 pantvangi, vahendas CNN. 

"Tõime täna õhtul tagasi veel ühe pantvangide grupi, naised ja lapsed. Oleme südamest liigutatud, kui näeme, et pered saavad taas kokku," rääkis Netanyahu. 

Netanyahu ütles Bidenile veel, et Iisrael plaanib endiselt Hamasi likvideerida. Samuti kohtus Netanyahu pühapäeval Iisraeli sõduritega ning lubas, et riik jätkab terroristide vastu võitlemist. 

Elon Musk kohtub esmaspäeval Iisraeli presidendiga

Iisraeli presidendi kantselei teatas, et miljardär Elon Musk kohtub esmaspäeval riigi presidendi Isaac Herzogiga. Kohtumisel rõhutab Herzog vajadust võidelda kasvava antisemitismi vastu. Musk on sotsiaalmeediaplatvormi X (endine Twitter) omanik. 

EL ja araabiamaad arutavad Iisraeli-Hamasi sõda

Euroopa Liidu liikmesmaade ning Lähis-ida ja Põhja-Aafrika riikide esindajad arutavad esmaspäeval Barcelonas olukorda Gaza sektoris, kus esmaspäeval peaks lõppema neljaks päevaks kokku lepitud relvarahu. 

Kohtumise korraldab Vahemere Liit ning seda juhivad EL-i välispoliitika juht Josep Borrell ja Jordaania välisminister Ayman Safadi. Kõnelustel osaleb 42 riiki, neist paljud välisministri tasemel. Iisrael kohtumisest osa ei võta. 

Safadi avaldas kõneluste eel lootust, et need aitavad ületada lõhet araabiamaade ja Euroopa riikide seisukohtades ning kutsuda muutma Gaza humanitaarpausi püsivaks vaherahuks.

Toimetaja: Karl Kivil, Mark Gerassimenko

Allikas: CNN/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: