X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisraeli luureteenistus kinnitas plaane likvideerida Hamasi juhid

{{1701669060000 | amCalendar}}
Gazas tegutsevad Iisraeli sõjaväelased
Gazas tegutsevad Iisraeli sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ISRAEL DEFENSE FORCES

Iisraeli sisejulgeolekuteenistuse (Shin Bet) juhataja Ronen Bar ütles, et riigi valitsus on seadnud ülesandeks likvideerida äärmusrühmitus Hamas ja selle juhid. Iisraeli kaitsejõudude peastaabi ülem Herzi Halevi ütles pühapäeval, et sõjavägi alustab sõjalist operatsiooni Hamasi vastu Gaza sektori lõunaosas.

Oluline 4. detsembril kell 16.57:

- Iisrael: Palestiina äärmuslaste käes on 15 pantvangi surnukehad;

- Punase Risti juht: kannatused Gazas on "talumatud";

- Iisraeli luureteenistus kinnitas plaane likvideerida Hamasi juhid;

- Katari peaminister rääkis Blinkenile relvarahu vajadusest Gazas;

- Iisraeli armee alustab operatsiooni Gaza sektori lõunaosas.

Iisrael: Palestiina äärmuslaste käes on 15 pantvangi surnukehad

Iisraeli peaministri büroo teatas esmaspäeval, et palestiina äärmuslaste käes on Gaza sektoris 15 pantvangi surnukehad. 

Peaministri büroo kinnitas veel kolme pantvangi surma ja teatas, et nüüd on äärmuslaste käes 15 inimese surnukehad. Büroo teatel on nende seas 11 tsiviilisikut ja neli sõjaväelast, neist üks ohvitser. 

Hamas võttis 7. oktoobri rünnakutes pantvangi umbes 240 inimest, kellest vastavalt Iisraeli ja Hamasi kokkuleppele vabastati eelmisel nädalal 80 Iisraeli naist ja last.

Lisaks vabastasid äärmuslased veel 25 välismaalasest pantvangi, peamiselt taid. Enne vangide vahetust vabastas Hamas viis pantvangi. 

Laupäeval teatas Iisraeli armee, et Gazas hoitakse veel 137 pantvangi.

Punase Risti juht: kannatused Gazas on "talumatud"

Rahvusvahelise Punase Risti Komitee (ICRC) juht Mirjana Spoljaric ütles esmaspäeval Gaza sektorisse saabudes, et sealsed kannatused on "talumatud".

"Kordan meie üleskutset kaitsta kõiki tsiviilisikuid vastavalt sõjaseadustele ning mitte takistada abi kohaletoimetamist," kirjutas Spoljaric sotsiaalmeediaplatvormil X.

"Pantvangid tuleb vabastada ja ICRC-il tuleb võimaldada neid turvaliselt külastada," rõhutas ta.

Iisraeli armee teatas "agressiivsest tegutsemisest" Gaza lõunaosas

Iisraeli armee teatas esmaspäeval, et tegutseb Gaza sektori lõunaosas Khan Yunises "agressiivselt Hamasi ja teiste terroriorganisatsioonide vastu".

Iisraeli vägede edasiliikumine tähendab, et Gaza sektori põhja- ja idaosas ei saa tsiviilisikud enam kasutada sektorit põhja-lõunasuunaliselt läbivat Salah al-Dini maanteed, teatas armee.

"Maantee on lahinguväli, sinna minna on äärmiselt ohtlik," hoiatas armee.

Iisraeli luureteenistus kinnitas plaane likvideerida Hamasi juhid

Iisraeli sisejulgeolekuteenistuse (Shin Bet) juhataja Ronen Bar ütles, et riigi valitsus  on seadnud ülesandeks likvideerida äärmusrühmitus Hamas ja selle juhid.

Äärmusrühmituse Hamasi juhid likvideeritakse olenemata nende asukohast. See on nüüd meie München. Kõikjal – Gazas, Palestiina aladel, Liibanonis, Türgis ja Kataris. Meil kulub selleks mitu aastat, kuid me oleme seal, et seda teha," ütles Ronen Bar. 

Pealtnägijad: kümned Iisraeli tankid sisenesid Gaza sektori lõunaossa

Kümned Iisraeli tankid sisenesid esmaspäeval Khan Yunise lähedal Gaza sektori lõunaossa, teatasid  pealtnägijad, piirkonnas on lähiajal oodata Iisraeli maavägede operatsiooni algust. 

Piirkonda nähti sisenemas ka soomustransportööre ja buldoosereid.

Ühe tunnistaja sõnul olid Iisraeli sõidukid Khan Yunise lähedal Al-Qarara külas kahe kilomeetri kaugusel piirist, teine pealtnägija teatas Iisraeli tankidest sektori põhjaosast lõunasse viiva Salah al-Dini maantee lõunapoolses osas.

Iisraeli armee teatas esmaspäeval veel kolme sõduri hukkumisest Gaza sektoris, kokku on Iisrael kaotanud alates sõja puhkemisest 75 sõdurit. Armee teatel hukkusid kõik kolm pühapäeval Gaza sektori põhjaosas. Alates Hamasi 7. oktoobri rünnakutest on Iisraeli kaitsejõududes - sõdurid, reservväelased, kibutsite valvemeeskonnad ja teised - saanud surma 401 inimest.

Katari peaminister rääkis Blinkenile relvarahu vajadusest Gazas

Katari peaminister Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani väljendas telefonivestluses USA välisministri Antony Blinkeniga muret Gaza sektoris toimuvate arenguvõimaluste pärast ja teatas, et vaja on saavutada relvarahu.

"Peaminister vestles USA välisministri Antony Blinkeniga ja arutas viimatist olukorda Gaza sektoris ja okupeeritud Palestiina aladel, rõhutades deeskaleerimise ja relvarahu vajadust," teatas Katari riiklik uudisteagentuur QNA.

Iisraeli armee alustab operatsiooni Gaza sektori lõunaosas

Iisraeli kaitsejõudude peastaabi ülem Herzi Halevi ütles pühapäeval, et sõjavägi alustab sõjalist operatsiooni äärmusrühmitus Hamasi vastu Gaza sektori lõunaosas.

"See ei saa olema vähem võimas. Hamas hakkab nägema Iisraeli kaitsejõude kõikjal," teatas Halevi.

Relvajõudude esindaja Daniel Hagari kinnitas pressikonverentsil, et Iisrael annab löögi iga ohu vastu, mis teda selles piirkonnas ähvardab.

Lahingud Gazas jätkusid 1. detsembril pärast seda, kui pooled ei suutnud seitsmepäevast vaherahu pikendada. Iisrael süüdistas Hamasi vaherahulepingu tingimuste rikkumises.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: