X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Õpetajate palgaks lubatud lisaraha pole riigieelarve eelnõusse veel jõudnud

{{1701794340000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kolmapäeval on riigikogu päevakorras järgmise aasta riigieelarve vastuvõtmine. Riigieelarve eelnõus pole aga kirjas valitsuse lubatud täiendavat kaheksat miljonit eurot, mis oli mõeldud õpetajate palkade tõstmiseks.

Valitsusliit jõudis õpetajate palgatõusus kokkuleppele esmaspäeva õhtul siis, kui kell oli juba kukkunud ja riigieelarve menetlusdokumendid olid parlamenti saadetud. Nii jääb palgatõusu lisa kaheksa miljonit eelarvest välja.

"Eile tuli haridusminister ja ütles, et on omavahenditest leidnud kaheksa miljonit, et õpetajatele rohkem palka maksta. Meie olime sellega nõus, aga sotsiaaldemokraadid soovisid täiendavalt 1,5 miljonit kohalikele omavalitsustele, et maksta lasteaiaõpetajatele, ja seda raha ei olnud ning õigel ajal kokkulepet ei saavutanud. See tähendab seda, et hetkel on dokumendid riigikogus vanamoodi, aga käib lahenduse otsimine, kuidas seda õpetajate palgatõusu järgmise aasta riigieearvesse saada," selgitas Reformierakonna fraktsiooni esimees Erkki Keldo.

Tähtaeg, millal seaduse järgi menetlusdokumendid välja saadeti, oli esmaspäeval kell 17.

"Kui me tahame kolmapäeval midagi menetleda, siis dokumendid peavad olema esitatud hiljemalt esmaspäeval kella 17-ks. Kuna see sisuline otsus sündis pärast seda, kui eelarve oli juba parlamenti saadetud, siis sellisel juhul ei olnud võimalik ja ei ole ka tänasel päeval võimalik seda muudatust sinna sisse viia," ütles riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi (RE).

Toompeal arutati, kuidas olukorda lahendada, näiteks kutsuda kokku vanematekogu. Riigikogu esimees Lauri Hussar (Eesti 200) ütles, et järgmise aasta riigieelarvet, mis läheb hääletusele, muuta enam ei saa.

"See eelnõu on seotud valitsuse usaldusega, menetlusdokumendid on välja läinud. Sellele eelnõule ei saa esitada muudatusettepanekuid ja selle eelnõu lugemist ei saa ka katkestada. See on ka põhjus, miks ei ole võimalik järgmise aasta eelarvet täiendada," rääkis Hussar.

Selleks, et lubatud kaheksa miljonit eelarve õigele reale jõuaks, on pärast eelarve vastu võtmist vaja riigikogul kohe hakata tegelema eelarve muutmise seadusega. Hussari sõnul võiks riigikogu selle heaks kiita jaanuaris.

Rahanduskomisjoni aseesimees Jaak Aab Keskerakonnast ütles, et õpetajate palgatõusu raha oleks koalitsioon pidanud varem leidma.

"Haridusminister üksi pidi rabama, midagi ta leidis mingite teiste asjade arvelt, mis ka haridus- ja teadusministeeriumis on vajalikud. Aga meeskonnana valitsus otsuseid ei suuda langetada," sõnas Aab.

Kolmapäeval on riigikogu päevakorras riigieelarve ja on oodata järjekordset ööistungit.

"Meie kindlasti homme jätkame täie tõsidusega töö tegemist. /.../ Praeguse kava järgi ei näe, et ka ööistungi järel jõuaks riigieelarve neljapäevase istungi lõpuks vastu võetud," ütles EKRE esimees Martin Helme.

Riigikogu esimees on kutsunud reedeks kokku ka täiendava istungi. "Juhul kui me ei jõua kõiki olulisi eelnõusid, mille seas on ka kaitseväe missioonide pikendamise eelnõud, menetleda käesoleval nädalal, siis me kindlasti jõuame neid teha täiendava istungi raames," ütles Hussar.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: