X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 655. päev: Vene väed üritavad enne valimisi Ukrainas initsiatiivi haarata

{{1702183080000 | amCalendar}}
Tänav Harkivis pärast Venemaa reedest raketirünnakut. Kohalikud katavad purunenud aknaid.
Tänav Harkivis pärast Venemaa reedest raketirünnakut. Kohalikud katavad purunenud aknaid. Autor/allikas: REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy/Scanpix

Vene väed korraldavad Ukrainas aktiivselt pealetungioperatsioone, et haarata enne märtsikuiseid presidendivalimisi initsiatiiv enda kätte, kirjutab Rahvusvaheline sõjauuringute instituut oma ülevaates.

Oluline 10. detsembril kell 22.35:

- Ukraina: Venemaa korraldas ööpäevaga kaks raketi- ja 33 õhurünnakut

- Ukraina: demineerijad on nädalaga teinud kahjutuks üle 800 lõhkekeha

- Rootsi relvajõudude ülemjuhataja külastas Ukrainas idarinnet

- Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 700 sõdurit

- Instituut: Vene väed üritavad Ukrainas enne presidendivalimisi initsiatiivi haarata

- Zelenski sõitis Argentina presidendi ametisseastumise tseremooniale

Ukraina: Venemaa korraldas ööpäevaga kaks raketi- ja 33 õhurünnakut

Vene relvajõud korraldasid ööpäevaga kaks raketi- ja 33 õhurünnakut, teatas Ukraina kindralstaap pühapäeva õhtul.

Vaenlane tulistas ka 29 korda mitmikraketiheitjatest, rünnates nii Ukraina üksuste positsioone kui ka tsiviilsihtmärke, öeldi teates.

Rootsi relvajõudude ülemjuhataja külastas Ukrainas idarinnet

Rootsi relvajõudude ülemjuhataja kindral Per Micael Bydén külastas Ukrainas idarindel sõdivaid 45. eraldiseisva suurtükiväebrigaadi üksusi, vahendas portaal Unian pühapäeval.

Bydén vestles kohtumisel Rootsis väljaõppe saanud Ukraina suurtükiväelaste ja jalaväelastega ning hindas nende tööd kõrgelt, kirjutas brigaad sotsiaalmeedias.

Visiidi ajal küsis kindral, kas ukrainlaste Rootsis saadud koolitusest oli kasu. Ukraina sõjaväelased vastasid, et hakkasid oma oskusi rakendama esimestest päevadest lahinguväljal.

Bydén kohtus kolmapäeval Ukraina kaitseministri Rustem Umeroviga, kellega arutati võimalust anda Ukraina relvajõududele Gripeni hävitajad.

Kindrali sõnul arutatakse hävituslennukite Ukrainale andmise küsimust nii poliitilisel kui ka sõjaväelisel tasandil.

Samas ütles Ukraina õhujõudude kõneisik Juri Ignat pühapäeval, et praegu käivad Rootsiga konsultatsioonid Gripenite Ukrainale üleandmise asjus.

Ukraina peastaap: demineerijad on nädalaga teinud kahjutuks üle 800 lõhkekeha

Ukraina relvajõudude peastaabi teatel on käesoleva nädala jooksul teinud demineerimisüksused avastanud, kõrvaldanud ja teinud kahjutuks 882 lõhkekeha.

Peastaap lisas, et alates Venemaa täiemahulisest sissetungist mullu veebruaris on üksused teinud kahjutuks 89 531 lõhkekeha.

Osa riigis olevatest miinidest on paigaldanud Ukraina jõud, et kaitsta enda kaitseliine, kuid suurema osa on paigaldanud Vene väed.

Instituut: Vene väed üritavad Ukrainas enne presidendivalimisi initsiatiivi haarata

Vene väed korraldavad Ukrainas aktiivselt pealetungioperatsioone, et haarata enne märtsikuiseid presidendivalimisi initsiatiiv enda kätte, kirjutab Rahvusvaheline sõjauuringute instituut oma ülevaates.

Analüütikud märgivad, et Vene väed jätkavad rünnakuid vaatamata keerulistele sügis-talvistele ilmaoludele, aga on ebaselge, kas see võimaldab lähiajal mingit märkimisväärset edu saavutada. Vaatlejate sõnul on talvine ilm aeglustanud Venemaa edasitungi ja suurendanud venelaste kaotsui.

Ukraina väed kasutavad talveaega ja Venemaa pealetungioperatsioonide perioodi selleks, et luua ja tugevdada kaitsepositsioone rinde nendes osades, kus Ukraina ei ole veel vastupealetungile asunud.

Zelenski sõitis Argentina presidendi ametisseastumise tseremooniale

"Teel Argentinasse osalemaks äsja valitud presidendi Javier Milei inauguratsioonil, kohtus Volodõmõr Zelenskõi Roheneemesaarte peaministri José Ulisses Correia e Silvaga," teatas Ukraina riigipea kantselei avalduses.

Zelenskõi õnnitles Mileid pärast tema valimisvõitu ja tänas selge toetuse eest Ukrainale.

Milei kantselei teatas pärast telefonivestlust, et ta pakkus Argentinat Ukraina ja Ladina-Ameerika tippkohtumise võõrustajaks.

Vene uudisteagentuuride teatel osaleb Milei ametisseastumise tseremoonial ka Venemaa suursaadik Argentinas Dmitri Feoktistov.

Kremli kõneisik Dmitri Peskov ütles, et Venemaa "on võtnud teadmiseks mitmed avaldused, mida Javier Milei tegi valimiskampaania ajal", kuid hindab teda avalduste järgi, mida ta teeb pärast riigipea ametisse astumist.

Milei inauguratsioonist võtavad teiste seas osa Hispaania kuningas Felipe VI, Ungari peaminister Viktor Orbán, Paraguay riigipea Santiago Peña, Uruguay liider Luis Lacalle Pou ja Tšiili president Gabriel Boric.

Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 700 sõdurit

Ukraina relvajõudude pühapäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:  

- elavjõud umbes 338 820 (võrdlus eelmise päevaga +700);

- tankid 5636 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 10 529 (+10);

- suurtükisüsteemid 8064 (+6);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 919 (+0);

- õhutõrjesüsteemid 605 (+0);

- lennukid 324 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 6136 (+0);

- tiibraketid 1586 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 10 623 (+25);

- laevad / paadid 22 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 1162 (+3).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: AFP-BNS, ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: