X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ÜRO Peaassamblee nõudis kohest humanitaarrelvarahu Gaza sektoris

{{1702440060000 | amCalendar}}
ÜRO peaassamblee hääletamas Gazas relvarahu nõudva resolutsiooni üle.
ÜRO peaassamblee hääletamas Gazas relvarahu nõudva resolutsiooni üle. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/SARAH YENESEL

ÜRO Peaassamblee nõudis kohest humanitaarrelvarahu Gaza sektoris. Eesti toetas resolutsiooni. Bideni sõnul on Iisrael hakanud kaotama toetust üle maailma. USA president ärgitas Netahyanut valitsust "muutma".

Oluline kolmapäeval, 13. detsembril kell 18.55:

- UNRWA: palestiinlastel hakkab aeg ja võimalused otsa saama;

- Iisraeli välisinister: Gaza sõda jätkub sõltumata rahvusvahelise üldsuse toetusest;

- Iisraeli armee: Gaza sõjas on surma saanud 115 sõdurit;

- USA ametnikud: Iisrael hakkas pumpama Hamasi tunnelitesse merevett;

- ÜRO Peaassamblee nõudis kohest humanitaarrelvarahu Gaza sektoris;

- Biden: Iisrael on hakanud kaotama toetust üle maailma;

- Läänekaldal Jeninis hukkus Iisraeli armee tegevuses kuus palestiinlast.

UNRWA: palestiinlastel hakkab aeg ja võimalused otsa saama

Gaza elanikel hakkavad Iisraeli sõjas Hamasi vastu otsa saama nii aeg kui ka võimalused, ütles kolmapäeval ÜRO Palestiina pagulaste ameti UNRWA juht.

"Nad seisavad üha kahanevas ruumis silmitsi pommitamise, puuduse ja haigustega," ütles Philippe Lazzarini Genfis ülemaailmsel pagulasfoorumil.

Gazalased elavad üle süngeimat peatükki oma ajaloos 1948. aastast alates ja see ajalugu on olnud piinarikas, lisas ta. 

Minister: Gaza sõda jätkub sõltumata rahvusvahelise üldsuse toetusest

Iisraeli välisminister Eli Cohen ütles kolmapäeval, et sõda äärmusrühmituse Hamas vastu jätkub Gaza sektoris sõltumata sellest, kas rahvusvaheline üldsus seda toetab või mitte.

"Iisrael jätkab sõda Hamasi vastu kas rahvusvahelise üldsuse toetusega või ilma selleta. Relvarahu oleks praeguses etapis kingitus terroriorganisatsioonile Hamas ning lubaks sel naasta Iisraeli elanike ohtuseadmise juurde," ütles Cohen ministeeriumi avalduse kohaselt.

Iisraeli armee: Gaza sõjas on surma saanud 115 sõdurit

Rünnakutes Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vastu Gaza sektoris on surma saanud 115 iisraeli sõdurit, ütlesid juudiriigi relvajõud kolmapäeval.

Teisipäeval sai Gaza lõunaosas surma 10 sõdurit ning tegu oli suurima langenute arvuga päevas alates maavägede sissetungist enklaavi 27. oktoobril.

USA ametnikud: Iisrael hakkas pumpama Hamasi tunnelitesse merevett

Wall Street Journaliga suhelnud USA ametnike sõnul hakkasid Iisraeli väed pumpama Hamasi tunnelitesse merevett, et neid üle ujutada. Tegemist on kõigest ühe viisiga mitmest, mis on Iisraeli käsutusel Hamasi tunnelite hävitamiseks.

Ametnike sõnul kasutab Hamas tunnelite võrgustikku ulatuslikult oma tegevuses. Ka Iisraeli ametnike sõnul oli Hamasi tunnelisüsteem võtmetähendusega äärmusrühmituse toimimiseks.

Iisraeli kaitseministeeriumi pressiesindaja keeldus teadet kommenteerimast, väites, et tunnelitega seotud operatsioonid on salastatud.

Samas on osad pantvangide sugulased väljendanud avalikult muret, et Hamas võib hoida pantvange tunnelites, mistõttu merevee pumpamise järel võivad uppuda terroristide kõrval ka iisraellased. Iisraeli ametnike sõnul pantvange tunnelites pole.

USA ametnikud on aga mures, et merevee pumpamine tunnelitesse võib kahjustada Gaza põhjavett, mis süvendaks pikas plaanis Gaza tsiviiltaristu probleeme. Samas aitaks analüütikute sõnul merevesi tunnelid hävitada.

ÜRO Peaassamblee nõudis kohest humanitaarrelvarahu Gaza sektoris

ÜRO Peaassamblee võttis teisipäeval vastu mittesiduva resolutsiooni, milles nõutakse kohest humanitaarrelvarahu Gaza sektoris.

193-liikmelises Peaassamblees toetas resolutsiooni 153 riiki. Kümme riiki, nende seas USA ja Iisrael, hääletas vastu ning 23 jäi erapooletuks. Eesti hääletas resolutsiooni poolt.

Biden: Iisrael on hakanud kaotama toetust üle maailma

USA president Joe Biden ütles teisipäeval, et Iisraeli valitsus on vastu kahe riigi lahendusele palestiinlastega, ja ärgitas peaminister Benjamin Netanyahut valitsust "muutma".

"See on kõige konservatiivsem valitsus Iisraeli ajaloos," ütles Biden valimisüritusel.

Ta lisas, et Iisraeli valitsus "ei taha kahe riigi lahendust", milleni Washingtoni lootuste kohasel peaks jõutama pärast sõja lõppu äärmusrühmitusega Hamas.

Bideni sõnul on Iisrael hakanud kaotama toetust üle maailma Gaza "valimatu pommitamise" tagajärjel ning Netanyahul tuleb "tugevdada ja muuta" oma valitsust leidmaks pikaajalise lahenduse Iisraeli-Palestiina konfliktile.

"Bibil on teha raske otsus," lisas ta Netanyahu kohta.

Bideni kommentaar peegeldab USA ja Iisraeli süvenevat eriarvamust selle üle, mis juhtub pärast sõda.

Washington on kutsunud andma Gaza juhtimise üle tugevdatud Palestiina omavalitsusele, kuid Iisrael on sellele reageerinud jahedalt.

Läänekaldal Jeninis hukkus Iisraeli armee tegevuses kuus palestiinlast

Iisraeli sõjaväe tegevuses okupeeritud Läänekaldal Jeninis sai teisipäeval surma kuus palestiinlast, teatasid Palestiina tervishoiuametnikud.

Tervishoiuministeerium ütles, et viis inimest sai surma Iisraeli sõjaväe operatsioonis hommikul ning veel üks inimene, kes sai haavata, suri hiljem, kuna sõdurid väidetavalt takistasid tema kiiret toimetamist haiglasse.

Läänekaldal on alates 7. oktoobrist saanud Iisraeli sõdurite operatsioonides ja juudiasunike rünnakutes surma umbes 270 palestiinlast.

Toimetaja: Mark Gerassimenko, Merili Nael

Allikas: AFP/BNS/BBC/The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: