X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisraeli kaitseminister avalikustas kava Gaza sõjajärgseks haldamiseks

Yoav Gallant
Yoav Gallant Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Chad Mcneeley/Dod

Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant esitles neljapäeval oma plaani Gaza sektori sõjajärgseks haldamiseks, öeldes, et ei Hamas ega Iisrael hakka pärast sõjategevuse lõppemist seda Palestiina ala valitsema.

Gallant avalikustas oma kava üldjoontes ajakirjandusele enne selle esitamist peaminister Benjamin Netanyahu sõjakabinetile, mis on viimastel nädalatel olnud eriarvamusel Gaza tuleviku üle pärast Hamasi kukutamist, mis on seda enklaavi valitsenud alates 2007. aastast.

Plaani kohaselt jätkub sõda Gazas seni, kuni Iisrael on kindlustanud 7. oktoobril võetud pantvangide naasmise, lammutanud Hamasi "sõjalised ja juhtimisvõimed" ning kõrvaldanud kõik allesjäänud sõjalised ohud.

Pärast seda algab uus etapp, kus "Hamas ei kontrolli Gazat ega kujuta endast julgeolekuohtu Iisraeli kodanikele", kusjuures ala hakkavad haldama konkreetselt täpsustamata Palestiina organid.

Iisrael jätab endale õiguse territooriumil tegutseda, seisab kavas, kuid pärast sõja eesmärkide saavutamist ei oleks Gaza sektoris Iisraeli tsiviilisikuid.

Riikliku julgeoleku minister Itamar Ben-Gvir kutsus esmaspäeval Iisraeli asunikke pärast sõda territooriumile naasma ja ärgitas leidma lahendust Gaza sektori palestiinlaste väljarände soodustamiseks. Varem oli sarnaste seisukohtadega esinenud paremäärmuslik rahandusminister Bezalel Smotrich.

Need üleskutsed on pälvinud hukkamõistu nii Araabia riikide kui ka Iisraeli peamise liitlase USA poolt.

"Gaza elanikud on palestiinlased, seetõttu juhivad seda Palestiina organid tingimusel, et ei astuta vaenulikke samme Iisraeli riigi ega ähvardata seda," seisab Gallanti kavas.

Washington on teinud ettepaneku, et Gazat valitseks "taaselustatud" Palestiina omavalitsus, mis asub okupeeritud Läänekaldal.

Gallanti plaan avalikustati vahetult enne USA välisministri Antony Blinkeni visiiti, kes reisib Lähis-Itta, et nõuda Gazale suuremat humanitaarabi andmist ja hoida ära konflikti eskaleerumist piirkonnas.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: