X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sotsiaaldemokraadid püüavad europarlamendi valimistel kahte kohta

{{1706980860000 | amCalendar}}
Foto: SDE

Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) loodab kevadel toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel saada kaks kohta. SDE esimees Lauri Läänemets kutsus majanduse ergutamiseks kaotama taastuvenergiatasu ja kiirendama roheenergeetika kasutuselevõttu ning leidis, et ühiskonna heaolusse peaks rohkem panustama jõukad inimesed ja Euroopa Liit peaks ümber vaatama oma senise rändepoliitika.

Laupäeval Tartus nõu pidanud sotsiaaldemokraatide volikogu kogus ideid erakonna uude majandusprogrammi. Sotsiaaldemokraatide esimehe Lauri Läänemetsa sõnul tahavad nad majanduses keskenduda energeetikale, teatas erakonna pressiesindaja.

Läänemets rääkis, et Eesti hetkel põletavaimaks väljakutseks on majanduse kasvule pööramine ning ta tõi ühe selle saavutamise meetmena välja taastuvenergiatasude kaotamise.

"Sotsiaaldemokraadid on teinud ettepaneku nii eratarbijad kui energiamahukad tööstused vabastada taastuvenergiatasust, et hoida töökohti ja vähendada ettevõtete tootmiskulusid. Taastuvenergiatasu kaotamise oleme valitsuses kokku leppinud ka sügisel kinnitatud riigieelarvestrateegias ning minu hinnangul tuleks selle plaaniga võimalikult ruttu edasi liikuda," ütles SDE esimees.

Tootjatele saab taastuvenergia toetust maksta CO2 vahendite arvelt ja elektriaktsiisist, leidis Läänemets.

Pikaajalise lahendusena näevad sotsid siiski taastuvenergiavõimsuste jõulist arendamist, kuna odav ja roheline energia annab Eestile riigina konkurentsieelise märkimisväärsete välisinvesteeringute siiameelitamiseks.

"Arvestades, et tulevikus meie elektritarbimine suureneb ning et taastuvenergia moodustab meie praegusest elektritarbimisest vaid kolmandiku, on sotsiaaldemokraatide sihiks kuni viiekordistada tänane taastuvelektri tootmine, mis kataks kogu Eesti tänase elektritarbimise ning samuti prognoositava elektritarbimise kasvu," ütles Läänemets.

"Puhta energia kättesaadavuse tagamisega toome Eesti majandusse investeeringuid kolme miljardi väärtuses ja loome enam kui 2000 kõrgema palgaga uut töökohta energiaintensiivses tööstuses. Mida kiiremini suudame elektritootmises, salvestusjaamade ja juhitavate võimsuste nagu näiteks gaasijaamade rajamises, edasi liikuda, seda suurem eelis on Eesti ettevõtetel välisturgudel," rõhutas ta.  

Läänemets: vaeste täiendavast maksustamisest peaks hoiduma

Läänemets rõhutas, et kõige olulisem on aga nii majanduslikke kui riigirahandust puudutavaid otsuseid tehes silmas pidada, et võimalikke uusi kohustusi ei laotaks madalama sissetulekuga inimeste õlule lihtsalt sellepärast, et parempoolsed erakonnad on alati niimoodi teinud.

"Me peame tõsiselt rääkima sellest, et tänaseks jõukaks saanud inimesed panustaksid Eesti ühiskonda rohkem –  kõigile kättesaadav arstiabi ning parimal tasemel haridus peab olema meie ühine eesmärk. Kui jätkame vaid vastandumisega – mida üritati teha korduvalt ka äsja õpetajate streigi ajal, vastandades õpetajaid näiteks madalama sissetulekuga riigitöötajatega jne – siis nii me edasi ei jõua," leidis ta.

Läänemetsa sõnul, ei olnud õpetajate streik pelgalt küsimus palgast, vaid Eesti tulevikust. Haridus ja targad inimesed on meie majanduse tõeline nurgakivi ning väärikas amet nõuab lisaks heale palgale ka häid töötingimusi.

"Õpetajad õpetasid rahvale ja riigijuhtidele taaskord, et olulise eest julgelt seismine on vajalik ning võistlemise ja võitlemise asemel on määravaks hoopis koostöö ja solidaarsus. Ka sotsiaaldemokraate on püütud sildistada, nagu me poleks olnud oma eesmärkides siirad kui soovisime streigile võimalikult kiirelt lahendust leida. Tegelikkuses tõestasime me pigem, et me ei taanda end valitsusvastutusest. Ka mitte siis kui on raske või kui suurim koalitsioonipartner meiega ei nõustu. Näitasime, et valitsus peab ühiskonna hoiakuid tajuma ning olema võimeline olukorra muutudes ka tehtud plaane paindlikult muutma," rääkis parteijuht.

SDE sihiks on saada Euroopa Parlamendis kaks kohta

Majandusdebatile järgnes SDE volikogus Euroopa Parlamendi valimisprogrammi arutelu. Sotsiaaldemokraadid soovivad europarlamendi valimistel saada kaks kohta.

"Valimisprogrammi ja -nimekirja veel koostame, kuid sotsiaaldemokraadid lähevad valimistele vastu eesmärgiga võtta europarlamendis kaks kohta. Seekordsete valimiste tähtsaim teema on endiselt julgeolek ja seda igas mõttes – riigipiiride sees ja neist väljas ning majandusjulgeolek inimeste igapäevase toimetuleku mõttes. Samuti peame Euroopana jätkama seda ühtsust, mida oleme suutnud seni Ukraina toetuseks tegutsedes üles näidata," ütles sotsiaaldemokraatide esimees.

"Europarlamendis, ma arvan, et me keskendume mitte ainult julgeolekule, me keskendume majandusele, töökohtadele ja ka migratsioonile. Ehk siis meie arvates tuleks ka kogu migratsiooni teistmoodi vaadata. Et iga inimene, kes tahab üle idapiiri tulla, ei ole sõjapõgenik, vaid tegelikult tänapäeval kasutatakse seda hübriidrelvana. Euroopa Liit tervikuna on nii suur, kes suudaks maailmas seda muutust ellu kutsuda, kuidas me maailma tasemel migratsiooni näeme," rääkis Läänemets.

Toimetaja: Merili Nael, Mait Ots

Allikas: "Aktuaalne kaamera", SDE pressiteade

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: