Eesti 200, Isamaa ja Reformierakond kinnitasid Tallinna linnavalitsuse ametid
Eesti 200, Isamaa ja Reformierakond avalikustasid oma kandidaadid Tallinna linnavalitsuse ametikohtadele. Volikogu esimehe kandidaadiks esitab Reformierakond Sander Andla. Linnapea koht läheb sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovskile.
Laupäeval kogunes Eesti 200 Tallinna piirkonna juhatuse laiendatud koosolek, kus kinnitati Tallinna haridusvaldkonna abilinnapea kandidaadiks Aleksei Jašin ning ettevõtluse abilinnapea kohale Margot Roose.
Haridusvaldkonna abilinnapea kandidaadi Aleksei Jašini sõnul saab uue võimuliidu jaoks olema üks suurimaid väljakutseid eestikeelsele haridusele üleminek.
"Üleminekust eestikeelsele haridusele sõltub hariduse kvaliteet, meie ühiskonna ühtekuuluvustunne ja julgeolek. Kuigi ajaaken on kriitiline, aga arvestades, et ka riigi tasandil on haridusministri portfell Eesti 200 käes, siis usun, et heas koostöövaimus suudame ette võetud eesmärgi täita," ütles Jašin.
Jašini sõnul on üks põletav probleem õppekohtade puudumine lasteaedades ja põhikoolides. "Peame alustama uue hariduse arengukava koostamisega ja koolivõrgu reformiga. Uute haridusasutuste ehitamisel on oluline arvestada demograafiliste arengute ja linnaplaneerimisega," sõnas Jašin
Tallinna ettevõtluse abilinnapea kohale asuv Margot Roose sõnas, et kahtlemata on oluline luua linna ja ettevõtjate vahel dialoog.
"Eesti suurim omavalitsus on meie riigi majanduse vedur ning oluline on vaadata, millist ettevõtluskeskkonda oma ettevõtjatele pakume. Millised on meetmed, mis aitaksid säilitada ja luua uusi töökohti pealinnas. Oluline on ka iduettevõtluse areng ning kuidas meelitada siia helgeid päid, kes sooviks siia jääda ja panustada majanduse arengusse," ütles Roose.
"Kahtlemata on oluline innovatsioon ja sellele parema kasvulava loomine, selle igakülgne toetamine, pakkudes uusi lahendusi linnale endale ning luues seeläbi viljakamat ettevõtluskeskkonda," lisas ta.
Margot Roose on omandanud magistrikraadi Liverpooli Ülikoolis ärijuhtimise ja turunduse erialal, on Hollandi saatkonna rohemajanduse nõunik Baltikumis ja Soomes, ringmajanduse ekspert, rohetehnoloogia ettevõtete nõustaja ning investor.
Aleksei Jašin on omandanud bakalaureusekraadi Tartu Ülikoolist riigiteaduste erialal, olnud hariduse ekspert MTÜ Mondos, töötanud õpetajana ning hetkel on ta majandus- ja infotehnoloogiaministri Tiit Riisalo nõunik.
Isamaa Tallinna piirkonna juhatuse esimees Riina Solman ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Isamaa sai kaks abilinnapea kohta.
Isamaa Tallinna piirkonna juhatus otsustas esitada transpordivaldkonna abilinnapeaks Kristjan Järvani ja sotsiaalvaldkonna abilinnapeaks Karl Sander Kase.
Solman ütles, et Isamaa saab ka Mustamäe ja Haabersti linnaosavanemate kohad, mida hakkavad täitma kaks Isamaa naispoliitikut, ent ei öelnud, kes need on.
Solmani sõnul jääb tema juhtima Isamaa Tallinna piirkonna juhatust ning jätkab tööd riigikogu liikmena ning Tallinna linnavolikogu liikmena.
Solmani sõnul andis juhatus oma heakskiidu koalitsioonileppele raske südamega.
"Seal oli vaidlusaluseid punkte. Sest on neli koalitsiooni osapoolt ja saada kõikidele sobiv sõnastus ei ole lihtne. Me näiteks vaidlesime ka väga palju eestikeelsele haridusele ülemineku osas, et kuidas me peaksime kohtlema seda ühtluskooli põhimõtet. Isamaa on täielikult sellele vastu, et me ühtlustame, kõik lapsed ühte kooli. Kannatajaks jääb eestikeelne laps. Aga loomulikult on vaja venekeelsele lapsele tuge anda ja rohkem ressursse, et lapsed saaksid omandada eesti keele kõrgtasemel," rääkis Solman.
Reformierakond pidas juhatuse koosoleku reede õhtul ja otsustas oma linnavalitsuse delegatsiooni.
Tallinna piirkonna juhatuse esimees Pärtel-Peeter Pere ütles, et volikogu esimeheks saab senine Reformierakonna pressiesindaja ja Tallinna linnavolikogu liige Sander Andla. Pere ise oleks keskkonna- ja kommunaalteemade abilinnapea kandidaat ning linnavara abilinnapea kandidaat Viljar Jaamu.
Pere rääkis veel, et Kesklinna linnaosa vanemaks saab Doris Raudsepp ja Pirita linnaosa vanemaks Ülle Rajasalu.
Tallinna sotsiaaldemokraatide juhatus kiitis heaks loodavas Tallinna võimuliidus osalemise ja koalitsioonileppe. Koalitsioonileppe järgi esitavad sotsiaaldemokraadid Tallinna linnapea ja kahe abilinnapea kandidaadid.
Sotsiaaldemokraadid esitavad Tallinna linnapea kandidaadiks Jevgeni Ossinovski, linnaplaneerimise abilinnapea kandidaadiks Madle Lippuse ning spordi, kultuuri ja korrakaitse abilinnapea kandidaadiks Kaarel Oja.
"Värske Tallinna võimuliit on erakordne võimalus pöörata pealinna juhtimises uus lehekülg. Sotsiaaldemokraadid on rahul sõlmitud kokkuleppega, sest selle tuumaks on olulised reformid tervishoius ja hariduses, et tagada kvaliteetne teenus kõigile linlastele. Keskkonna ja linnaruumi küsimustes jätkame samuti ambitsioonikalt, kuna sotsiaaldemokraadid usuvad, et Tallinnal on oluline roll kogu Eesti kliima- ja keskkonnaeesmärkide täitmisel," ütles Jevgeni Ossinovski.
"Sotsiaaldemokraatidel on tugev ja kogemustega tiim, mis võimaldab meil koheselt tööle asuda ning aidata ka uusi partnereid linnasüsteemi sulanduda," lisas Ossinovski.
"Edasi tuleb minna 15-minuti linna elluviimisega. See tähendab kodulähedaste lasteaedade ja põhikoolide kui ka teiste linna teenuste planeerimist. Väga oluline on ühistranspordi võrgu kaasajastamine regiooniüleselt. Edasi läheme Liivalaia trammitee ja Kristiine ümberistumissõlme kavandamisega. Hea meel on selle üle, et koalitsioonileppesse sai nii Tallinna Peatänava projekteerimine kui ka linnaarhitekti ametikoha loomine," sõnas linnaplaneerimise abilinnapea kandidaat Madle Lippus.
"Teeb rõõmu, et saan jätkata tööd kultuuriteemadega, mille eest seisin ka eelmises linnavalitsuses ja millest mitu said kirja ka koalitsioonilepingusse. Spordi ja korrakaitse valdkondade lisandumine on kindlasti väljakutse ja mõlemas seisab ees palju olulist. Teatavasti on Tallinn järgmisel aastal Euroopa spordipealinn ja soovime rahvusvaheliste suursündmuste korraldamise kõrval rakendada tiitliaasta ka meie endi ehk tallinlaste sportimisvõimaluste parandamiseks," ütles Kaarel Oja.
"Korrakaitse, kriisivalmidus ja elanikkonnakaitse on uue linnavalitsuse jaoks loomulikult ühine prioriteet, aga oleme kokku leppinud, et selle eestvedajaks rakendame senisest palju enam munitsipaalpolitseiametit. Siinkohal loodan otse loomulikult ka tihedale koostööle riigi ja siseministriga," lisas Oja.
26. märtsil hääletas 41 Tallinna linnavolikogu 79 liikmest keskerakondlasest linnapea Mihhail Kõlvarti umbusaldamise poolt. Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Isamaa ja Eesti 200 alustasid Tallinna koalitsiooniläbirääkimisi 31. märtsil.
Toimetaja: Aleksander Krjukov