Iisrael lükkas vastulöögi andmise edasi

Iisraeli sõjakabinet pole veel otsustanud, kuidas riik Iraani raketi- ja droonirünnakule reageerib. USA hoiatas ÜRO Julgeolekunõukogus Iraani edasiste rünnakute eest.
Olulised sündmused 15. aprillil:
- Iisraeli armeejuht lubas vastust Iraani rünnakute eest;
- Blinken: USA ei taha pingeid Iraaniga, kuid jätkab Iisraeli kaitsmist;
- Iisraeli armee kinnitas sõdurite haavata saamist Liibanonis;
- USA hoiatas ÜRO Julgeolekunõukogus Iraani edasiste rünnakute eest;
- USA armee: USA väed hävitasid 80 Iraanist pärit ründedrooni;
- Iisrael lükkas vastulöögi andmise edasi;
- Johnson lubas edasi liikuda sõjalise abipaketiga Iisraelile.
Iisraeli armeejuht lubas vastust Iraani rünnakute eest
Iisraeli armeejuht Herzi Halevi lubas esmaspäeval Iraani enneolematus õhurünnakus pihta saanud sõjaväebaasis teenivate sõdurite poole pöördudes, et Iisrael vastab kohaselt.
"Sellele massiivsele Iraani rakettide, tiibrakettide ja mehitamata õhusõidukite saatmisele Iisraeli riigi territooriumile reageeritakse," ütles Halevi, kui külastas riigi lõunaosas asuvat Nevatimi baasi.
Nevatimis asuv sõjaväebaas sai viimasel andmetel väiksemaid kahjustusi. Sõjavägi avaldas esmaspäeval kaadrid kraatrist, mis tekkis, kui rakett plahvatas baasis asuval ehitusplatsil.
Iisraeli sõjavägi teatas, et püüdis USA ja teiste liitlaste abiga kinni 99 protsenti õhuohtudest ning rünnak tekitas kõikjal vaid väikeseid kahjustusi. Iraani massiivne õhurünnak Iisraeli vastu oli suurejooneline ja piinlik läbikukkumine, teatas samal ajal Valge Maja.
Iisraeli armee teatel osalesid Süürias rünnakus hukkunud terrorismis
Iisraeli armee teatas esmaspäeval, et 1. aprillil Damaskuses asuvale Iraani konsulaadile korraldatud rünnakus hukkunud osalesid Iisraeli vastu suunatud terrorismis.
Tegemist oli esimese ametliku kommentaariga 1. aprilli rünnaku kohta.
"Minu informatsiooni kohaselt olid Damaskuses hukkunud Qudsi vägede liikmed. Need olid inimesed, kes tegelesid terrorismiga Iisraeli riigi vastu," ütles sõjaväe pressiesindaja kontradmiral Daniel Hagari, kui temalt küsiti pressikonverentsil rünnaku kohta.
"Nende terroristide hulgas oli äärmusrühmituse Hizbollah liikmeid ja Iraani abistajaid. Minu teada ei olnud seal ühtegi diplomaati. Ma ei tea ühtegi tsiviilisikut, kes selles rünnakus oleks hukkunud," ütles Hagari.
Blinken: USA ei taha pingeid Iraaniga, kuid jätkab Iisraeli kaitsmist
Ühendriigid ei taha näha vaenutegevuse suurenemist Iraaniga, ent jätkab Iisraeli kaitsmist ka pärast Teherani seninägematut rünnakut, ütles välisminister Antony Blinken esmaspäeval.
"Me ei otsi eskalatsiooni, ent me jätkame Iisraeli kaitse toetamist ning regioonis viibiva meie isikkoosseisu kaitsmist," ütles Blinken kohtumise alguses Iraagi asepeaministri Mohammed Ali Tamimiga.
Iisraeli armee kinnitas sõdurite haavata saamist Liibanonis
Iisraeli armee kinnitas esmaspäeval, et nende sõdurid said haavata Liibanoni territooriumil. Varem teatas armee üldsõnaliselt, et neli sõjaväelast sai viga öises plahvatuses põhjapoolsel piirialal.
"Me kinnitame, et vahejuhtum leidis aset Liibanonis sees," ütles armee pressiesindaja AFP-le.
Varem esmaspäeval teatas Liibanoni äärmusrühmitus Hizbollah, et kasutas lõhkeseadeldisi Iisraeli sõdurite vastu, kes rühmituse väitel tungisid üle piiri Liibanoni territooriumile.
USA hoiatas ÜRO Julgeolekunõukogus Iraani edasiste rünnakute eest
Kui Iraan võtab kasutusele meetmeid USA või Iisraeli vastu, siis võetakse riik vastutusele, hoiatas pühapäeval Ühendriikide asesuursaadik Robert Wood ÜRO Julgeolekunõukogu istungil, vahendas telekanal CNN.
Woodi sõnul peaks nõukogu ühemõtteliselt hukka mõistma Iraani drooni- ja raketilöögid Iisraeli vastu. Woodi hinnangul lasub nõukogul ka kohustus mitte lasta Iraani tegudel vastuseta jääda.
Wood lisas, et USA kavatseb uurida edasisi samme Iraani vastutusele võtmiseks ÜRO ees.
Julgeolekunõukogu kogunes pühapäeval Iisraeli palvel Iraani rünnakute tõttu juudiriigi vastu.
Iraani suursaadik ÜRO juures Amir Saeid Iravani seletas pühapäeval Julgeolekunõukogule, et islamivabariik kasutas oma enneolematus rünnakus Iisraeli vastu loomulikku õigust enesekaitsele.
Iisraeli ÜRO suursaadik kutsus pühapäeval Julgeolekunõukogu üles kehtestama Iraani vastu kõikvõimalikud sanktsioonid pärast islamivabariigi enneolematut rünnakut Iisraeli vastu.
"Täna peab nõukogu tegutsema ja Iraani terrori eest hukka mõistma," märkis suursaadik Gilan Erdan.
"Kutsume üles kehtestama Iraanile kõik võimalikud sanktsioonid enne, kui on liiga hilja," toonitas Erdan.
USA armee: USA väed hävitasid 80 Iraanist pärit ründedrooni
USA keskväejuhatus (CENTCOM) teatas, et USA väed tulistasid alla ligi 80 Iraanist pärit ründedrooni. CENTCOM teatas veel, et riigi väed lasid alla vähemalt kuus ballistilist raketti.
"Iraani jätkuv pahatahtlik ja hoolimatu käitumine seab ohtu piirkondliku stabiilsuse ning USA ja koalitsioonivägede turvalisuse," teatas CENTCOM.
Iisraeli armee teatas pühapäeval, et Iisrael, USA, Suurbritannia, Prantsusmaa ja teised liitlased tulid esimest korda kokku koalitsiooniks, et astuda vastu Iraani rünnakule.
"Üheskoos nurjasime Iraani rünnaku. See oli esimene kord, kui selline koalitsioon töötas üheskoos Iraani ohu ja selle esindajate vastu Lähis-Idas," ütles sõjaväe pressiesindaja kontradmiral Daniel Hagari televisioonis vahendatud avalduses.
Hagari sõnul lasi Iraan välja kokku umbes 350 drooni, tiibraketti ja ballistilist raketti.
Iisraeli välisministri Israel Katzi sõnul ütles ta Suurbritannia ja Prantsusmaa välisministritele, et Iraan peab selle rünnaku eest maksma.
Iisrael lükkas vastulöögi andmise edasi
Pühapäeval kogunes Iisraeli sõjakabinet, kuid see pole veel otsustanud, kuidas Iisrael Iraani raketi- ja droonirünnakule reageerib, ütles Iisraeli ametnik.
Telekanali CNN analüütik Barak Ravid ütles, et Iisraeli ministrid Benny Gantz ja Gadi Eisenkot pooldasid kiiret tegutsemist. Siis helistas aga USA president Joe Biden peaminister Benjamin Netanyahule. Seejärel lükkas Iisrael vastulöögi andmise edasi.
Iraani rünnak Iisraeli vastu jõudis juba ka USA sisepoliitikasse. Vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump ütles, et tema juhtimisel poleks taolist eskaleerumist kunagi juhtunud.
Mõned analüütikud eeldavad, et Iisrael võib vastulöögi anda juba esmaspäeval. Korralik vastulöök võib aga kaasa tuua Iraani kättemaksu. Siiski, kui Iisrael ei reageeri üldse, siis võib see kahjustada riigi heidutusvõimet, vahendas The Wall Street Journal.
"Iraan alustas uut etappi. Edaspidi ei saa Iisrael vaikselt istuda ja kõike pealt vaadata," märkis Reichmani ülikooli õppejõud Nadav Pollak.
Netanyahu seisab nüüd keerulise valiku ees. Enne järgmise sammu tegemist peab Iisrael arvestama mitme teguriga. Esiteks mängib olulist rolli geograafia, kuna Iraan on 965 kilomeetri kaugusel. Õhurünnaku korraldamiseks peavad Iisraeli hävitajad lendama veel üle Jordaania ja Iraagi. Iisraelil on olemas võimsad lahingulennukid ja kütuselennukid, kuid selline missioon nõuaks põhjalikku planeerimist.
Iisrael võib rakette välja tulistada ka oma allveelaevadelt, kuid see on võimekus, mida Iisrael ei pruugi tahta paljastada. Samas võib Iisrael füüsilise vastuse andmisest lihtsalt loobuda ja korraldada Iraani vastu küberrünnaku.
Johnson lubas edasi liikuda sõjalise abipaketiga Iisraelile
USA esindajatekoja spiiker Mike Johnson ütles pühapäeval, et tema selle nädala eesmärk on edendada sõjalist abipaketti Iisraelile.
Johnson ei täpsustanud, kas võimalik pakett sisaldab ka toetust Ukrainale.
Varem on USA kongress arutanud muu hulgas paketti, mis oleks lisaks Iisraelile pakkunud tuge ka Ukrainale ja Taiwanile. Senat on selle juba korra heaks kiitnud.
Teheran kutsus esmaspäeval pärast pretsedenditut raketi- ja droonirünnakut Iisraeli vastu lääneriike ""hindama Iraani vaoshoitust" Iisraeli suhtes
"Iraani süüdistamise asemel peaksid (lääne)riigid süüdistama iseennast ning reageerima avalikule arvamusele meetmete suhtes, mida nad on rakendanud seoses Iisraeli sõjakuritegudega," seletas Iraani välisministeeriumi kõneisik Nasser Kanani.
Kanani sõnul peaksid lääneriigid "hindama Iraani viimaste kuude vaoshoitust".
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: CNN/BNS/WSJ