Meedia: läbirääkijad jõudsid Kallase ametisse määramises kokkuleppele

Veebiväljaanne Politico kirjutab, et Euroopa Liidu (EL) läbirääkijad jõudsid tippametite jagamises kokkuleppele ning sõelale jäid Ursula von der Leyen, António Costa ning Kaja Kallas. See tähendab, et eestlane Kaja Kallas saab kõrge välisesindaja koha.
Läbirääkimisi pidasid kuus EL-i valitsusjuhti, kes esindavad kolme poliitilist perekonda. Need poliitilised perekonnad on tsentristlik blokk EPP, sotsialistid ja liberaalide fraktsioon Renew.
EPP poolel pidasid läbirääkimisi Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis ja Poola peaminister Donald Tusk. Sotsialiste esindasid Saksa kantsler Olaf Scholz ja Hispaania peaminister Pedro Sanchez. Liberaalide fraktsiooni esindasid Prantsuse president Emmanuel Macron ja Hollandi peaminister Mark Rutte.
Politico teatas, et need kuus valitsusjuhti jõudsidki kolme nime osas kokkuleppele. Üllatusi pole, Euroopa Komisjoni presidendiks peaks saama Ursula von der Leyen (EPP), Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja ametikoha saab António Costa (sotsialistid) ja liberaalide perekonda kuuluv Kallas peaks saama EL-i välispoliitika juhiks.
Järgmise sammuna esitatakse need kolm nime kinnitamiseks ülemkogule, mis algab 27. juunil. Siis peaks selguma ka ametlikult, kas Kallas saab kõrge välisesindaja koha või mitte.
Kallas, von der Leyen ja Costa olid juba varem favoriidid, kuid viimasel tippkohtumisel jäid ametid jagamata. Väidetavalt polnud asjadega arenguga siis rahul Itaalia peaminister ja Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsiooni (ECR) liider Giorgia Meloni.
Meloni jäeti toona tippametite jagamise arutelult kõrvale ning seekord juhtus see jälle. Üks asjaga kursis olev ametnik ütles, et Meloni pole rahul, et ta (jälle) läbirääkimistel ei osalenud. Sellegipoolest peaks Itaalia saama järgmises Euroopa Komisjonis väga kõrgetasemelise portfelli.
"Nüüd, kui nad on nõus, peaks see ülemkogus päris kergesti läbi minema," ütles asjaga kursis olev ametnik.
Viimaste sündmuste arengut jõudis aga juba kritiseerida Ungari peaminister Viktor Orban. Ta pole rahul, et EPP sõlmis tehingu sotsialistide ja liberaalidega. Orban seletas, et EL-i tippametnikud peaksid esindama kõiki liikmesriike, mitte ainult vasakpoolseid ja liberaale.
Millal europarlament hääletab ametisse Euroopa Komisjoni presidendi, pole veel selge. Suure tõenäosusega toimub see hääletus juuli lõpus. Kui von der Leyen saab seal vajalikud hääled kokku, siis 1. novembri paiku peaks uus Euroopa Komisjon ametisse astuma.
Toimetaja: Karl Kivil