Toetusavaldused Harrisele on demokraatide pooldajatele uut lootust andnud
Sügisestel presidendivalimistel kandideerimast loobunud USA president Joe Biden soovitab demokraatide presidendikandidaadiks valida asepresident Kamala Harrise. Tema kandidatuurile on toetust avaldanud suurem osa nimekaist demokraatidest.
Joe Bideni loobumine ja toetusavaldus Kamala Harrisele on juba andnud demokraatide pooldajaile uut lootust. Seda on näha parteile tehtavatest annetustest, mis vähem kui ööpäevaga madalseisust väga kõrgele tasemele tõusid.
"Kindlasti hääletan Kamala Harrise poolt, kindel see, kindel see. Kelle tahes, aga mitte Donald Trumpi poolt, kui aus olla. Kamala on ka üsna minu moodi," rääkis demokraatide valija Bryce.
"Ta on naine, kuid loodan ka, et tema toob meile ükskord ometi muutused. Neid me ju vajame. Palju muutusi. Kindlasti vajame ka pisut rahu," ütles demokraatide valija Tyese.
Vabariiklaste kandidaadi Donald Trumpi sõnul on tal valimistel Kamala Harrist hoopis kergem seljatada kui olnuks Joe Bidenit.
India päritolu Harris on naine ja ei ole ka valge nahavärviga ning suur osa USA ühiskonnast on Barack Obama kahest ametiajast hoolimata üsna ksenofoobne ja misogüünne. Miks mustanahaline ekspresident Harrist pooldama pole asunud, tekitab USA ühiskonnas parasjagu spekulatsioone. Arvatakse, et ta ootab oma abikaasa Michelle Obama kandideerimist, samas on viimane üsna selgelt välja öelnud, et temal valimisvõitluses osaleda plaanis pole.
Euroopas suhtutakse Bideni otsusesse mõistvalt ning soovitakse võimalikule uuele kandidaadile ehk Kamala Harrisele palju jõudu.
"Bideni loobumine ei tähenda Trumpi võitu. Kõigepealt tuleb öelda, et Biden tegi head tööd palju, palju aastaid. See oli julge otsus. Ma soovin kõike head Kamala Harrisele, kes võtab nüüd demokraatide juhtimise enda peale. Ta on naine, tugev naine ja soovin talle parimat," rääkis Belgia välisminister Hadja Lahbib.
Venemaa on teatanud, et Bideni loobumine neile üllatusena ei tule ning Harrise võimalik kandideerimine ei tähenda suurt midagi. Samasugust reaktsiooni võib kohata aga mujalgi maailmas. Näiteks Palestiinas ollakse veendunud, et saagu USA presidendiks kes iganes, on ta niikuinii Iisraeli sõber.
"Me oleme sõja ajal näinud, kuidas USA toetab Iisraeli relvadega. Oleme näinud massimõrvu, mida Iisrael USA relvadega toime paneb. Oleme näinud, kuidas USA paneb veto igale Palestiina rahvast toetavale otsusele, relvarahule," ütles Palestiina elanik Abdel Nasser Mahmoud.
Mis edasi juhtub ning kas Harrisest saab demokraatide presidendikandidaat, selgub Demokraatliku Partei kongressil, 19. kuni 22. augustini Chicagos.
Mida arvavad kohalikud elanikud?
ERR-i USA korrespondent Laura Kalam küsis Valge Maja juures inimestelt, mida nemad arvavad Joe Bideni taandumisest ja võimalusest, et Kamala Harrisest võib saada demokraatide presidendikandidaat.
"Ma tundsin suurt kergendust. Ma olen olnud Joe Bideni fänn aastaid, ma arvan, et ta on olnud imeline president, aga tundub, et tema võimalus need valimised võita oli väga-väga väike," sõnas Robert.
"Eile hommikul olin ma masenduses ja valmis poliitikast loobuma, arvestades sisevõitlust ja Trumpi käitumist. Kui Biden ütles, et ta taandub, siis andis see kõvasti energiat ja tõi kergenduse," ütles Bob.
"Mul on hea meel näha, et ta (Kamala Harris) võtab kampaania üle. Sest mul on suured kahtlused Bideni tervisega seoses. Mul ei olnud hea meel hääletada inimese poolt, kelles ma ei olnud enam kindel, aga samal ajal Trumpi poolt hääletada olnuks mõeldamatu," rääkis Ann.
"Ma arvan, et tal (Kamala Harrisel) ei ole (Donald Trumpi vastu) mingit šanssi. Ma ei usu, et ta suudaks teda võita. Mina valin Trumpi, ma oleksin niikuinii tema poolt hääletanud. Paljud inimesed valivad Trumpi, kas nad tunnistavad seda või mitte. See riik peab edasi liikuma, me peame tagasi õigele teele saama," rääkis Jill.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"