Von der Leyen: Moldova valis Euroopa tuleviku Vene hübriidtaktika kiuste
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kiitis esmaspäeval Euroopa Liidu meelse suuna võitu Moldova rahvahääletusel. Moldova kodanikud toetasid pühapäevasel referendumil ülinapilt riigi teed Euroopa Liidu liikmesuse suunas, teatas valimiskomisjon esmaspäeval.
Referendumi tulemused näitavad, et moldovlased jagunevad rahvahääletusel EL-iga liitumise püüdluste poolt üpriski võrdselt.
Varasemalt näitasid tulemused edumaad referendumile "ei" vastanute häältele. Hiljem möödusid Euroopa Liidu toetajad napilt liitumise vastastest.
Kui kokku oli loetud 100 protsenti häältest, siis oli 49,61 protsenti vastanud eitavalt ja 50,39 jaatavalt.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kiitis esmaspäeval Euroopa Liidu meelse suuna võitu Moldova rahvahääletusel.
"Seistes silmitsi Venemaa hübriidtaktikaga, näitab Moldova, et nad on iseseisvad, nad on tugevad ja nad tahavad Euroopa tulevikku," kirjutas von der Leyen sotsiaalmeediaplatvormil X.
Moldova Euroopa-meelne president Maia Sandu ütles esmaspäeval, et tema leer võitis Euroopa Liidu referendumil ja presidendivalimiste avavoorus "ausalt ebaausa võitluse".
Moldovas peeti üheaegselt nii presidendivalimiste esimene voor kui rahvahääletus EL-i liikmesuse üle. Riigi võimud olid valimiste eel püüdnud tõrjuda Venemaa katseid hääletustulemusi mõjutada.
Rahvahääletusel küsiti kodanikelt, kas põhiseadust tuleks muuta nii, et EL-iga liitumine oleks riikliku eesmärgina seadusesse kirjutatud.
Samal ajal toimunud presidendivalimistel on samas juhtimas Euroopa Liidu meelne president Maia Sandu, kes on saanud umbes 38 protsenti häältest. Sandu venemeelne põhioponent Aleksandr Stoianoglo on kogunud umbes 30 protsenti häältest.
Presidendivalimiste tulemus otsustatakse tõenäoliselt kahe nädala pärast toimuvas teises voorus, sest ilmselt ei saa kumbki kandidaat vajalikku 50 protsenti häältest.
Sandu teatas pühapäeval, et aset on leidnud enneolematu rünnak riigi vabadusele ja demokraatiale, kui esialgsed tulemused näitasid, et rahvas hääletas Euroopa Liiduga liitumise vastu.
"Moldova seisab silmitsi enneolematu rünnakuga meie riigi vabaduse ja demokraatia vastu nii täna ja ka viimastel kuudel," ütles Sandu toetajatele Chişinăus.
"Kuritegelikud rühmitused on püüdnud õõnestada demokraatlikku protsessi," tõdes riigipea.
Sandu on Venemaad korduvalt süüdistanud püüdes mõjutada Moldova sisepoliitikat ning Moskva kombitsad ulatuvad ka nendele valimistele. Moldova võimud kahtlustavad, et kuni neljandikku valijaist on püütud Vene rahaga mõjutada.
Moldova esitas avalduse EL-iga ühinemiseks vahetult pärast Venemaa tungimist Ukrainasse 2022. aasta märtsis ning liitumiskõnelused algasid mullu juunis. Mõttekoja WatchDog hiljutises arvamusküsitluses toetas ligikaudu 63 protsenti vastanutest Moldova EL-iga integreerumist ja 32 protsenti oli selle vastu.
Moldova politsei paljastas oktoobri algul ulatusliku valimiste mõjutamise operatsiooni. Politseiülema Viorel Cernauteanu sõnul kahtlustatakse Venemaalt pangaülekannete saamises 150 000 inimest.
Toimetaja: Valner Väino, Karl Kivil
Allikas: AFP-BNS/Reuters