Süürias lõppes Assadi perekonna võim
Süürias 13 aastat kestnud verine kodusõda jõudis pühapäevaks pöördepunkti, kui islamistlikud mässulised hõivasid pealinna Damaskuse ja seeläbi lõpetasid riiki rohkem kui 50 aastat valitsenud Assadi dünastia võimu. Venemaa uudisteagentuuri Tass andmetel on Assad koos perega Moskvas.
Bashar al-Assad viibib Moskvas ja on saanud Venemaal asüüli, ütles Kremli allikas TASS-ile.
"Assad ja tema pereliikmed saabusid Moskvasse. Venemaa andis humanitaarkaalutlustel neile asüüli," ütles agentuuri allikas.
Assadi perekonna langemine Süüria Araabia Vabariigis tähendaks Lähis-Ida võimujaotuses olulist muutust.
Mässulised teatasid telepöördumises Assadi kukutamisest
Süüria mässulised teatasid pühapäeval televisioonis tehtud pöördumises, et tegid lõpu Bashar al-Assadi 24 aastat kestnud autoritaarsele võimule.
Riigitelevisioon näitas uudistestuudios salka inimesi, kellest üks luges ette "Damaskuse hõivamise juhtimiskeskuse avalduse, mis teatas Damaskuse vabastamisest, türann Bashar al-Assadi kukutamisest ning ebaõiglaselt vangistatute vabastamisest režiimi vanglatest".
On official Syrian television: Rebels announce the overthrow of the regime pic.twitter.com/dj9XlwHLRH
— Niv Calderon (@nivcalderon) December 8, 2024
Avalduses kutsuti võitlejaid ja kõiki kodanikke kaitsma "vaba Süüria riigi omandit".
Süüria armee juhtkond teatas pühapäeval ohvitseridele, et Assadi režiim on lõppenud, ütles Reutersile üks Süüria ohvitser.
Kuid Süüria armee teatas siiski hiljem, et jätkab Hama ja Homsi linnades ning Deraa maapiirkondades operatsioone "terroristlike rühmituste" vastu.
Damaskus langes mässuliste kätte
Süüria valitsusväed jätsid ööl vastu pühapäeva pealinna Damaskuse maha ning opositsiooni üksused sisenesid linna.
Tuhanded inimesed kogunesid jalgsi ja autodel Damaskuse peaväljakule, lehvitades lippe ja skandeerides "Vabadus", rõõmustades pool sajandit kestnud Assadi perekonna verise valitsemisaja lõppemise üle.
Ehkki suurematest lahingutest linna ülevõtmisel pole olnud kuulda, teatasid mõned pealinna elanikud siiski tulevahetusest pärast seda, kui Assadi liitlane, Liibanoni šiiarühmitus Hezbollah oma võitlejad positsioonidelt Damaskuse ümbrusest ära viis.
Assad lahkus lennukil
Süüria diktaator Assad oli ööl vastu pühapäeva Damaskusest teadmata suunas ära lennanud, ütlesid kaks kõrget armeeohvitseri Reutersile.
Enne mässuliste Damaskuse lennujaama jõudmist startis sealt väidetavalt Süüria valitsuse lennuk Il-76, mille pardal võis olla Assad. Lennuk suundus alguses ranniku suunas, kuid pööras siis tagasi ja kadus Homsi lähedal radaritelt, teatas Reuters.
Ametlikud andmed Assadi asukoha suhtes puudusid. Laupäeval levisid teated, et Assadi perekond on põgenenud Venemaale. Laupäeva õhtul leidiski see kinnitust.
Assadi pagemist kinnitasid ka mässulised, kutsudes välismaal elavaid kodanikke naasma vabasse Süüriasse ja öeldes, et Damaskus on türannist vaba.
"Türann Bashar al-Assad on põgenenud" ja "me kuulutame Damaskuse linna vabaks", postitasid mässulised sõnumirakendusse Telegram, lisades, et "pärast 50 aastat kestnud rõhumist Baathi partei valitsuse all ning 13 aastat kuritegusid ja türanniat ... teatame täna selle pimeda perioodi lõpust ja Süüria uue ajastu algusest."
Assadi lahkumine leidis aset vähem kui kaks nädalat pärast seda, kui islamistlik rühmitus Hayat Tahrir al-Sham (HTS) alustas oma pealetungi Süüria põhjaosast, esitades väljakutse Assadi perekonna enam kui viis aastakümmet kestnud valitsemisele.
Peaminister koordineerib võimu üleminekut
Süüria peaminister Mohammad Ghazi al-Jalali avaldas vastu hommikut kodus salvestatud videopöördumise, kus teatas, et on valmis tegema koostööd rahva poolt valitud juhtidega ja on valmis toetama valitsemise järjepidevust ning astuma samme võimu üleandmiseks.
Jalali ütles Facebookis edastatud pöördumises, et Süüria "saab olla normaalne riik, mis arendab oma naabritega ja maailmaga häid suhteid". "Kuid selle peab otsustama Süüria rahva valitud juhtkond. Oleme valmis tegema sellega koostööd," lisas peaminister, kelle sõnul ta on "üleandmisprotseduurideks valmis".
Mässuliste juht Ahmed al-Sharaa ütles pühapäeval, et inimestel keelatakse minna avalike institutsioonide lähedusse, mis tema sõnul jäävad "endise peaministri" järelevalve alla kuni nende ametliku üleandmiseni.
Mässuliste koalitsioon teatas pühapäeval, et jätkab tööd Süürias võimu üleandmiseks täieliku täidesaatva võimuga üleminekuorganile.
"Suur Süüria revolutsioon on liikunud Assadi režiimi kukutamise võitluse etapist võitlusse selle nimel, et ehitada ühiselt üles Süüria, mis sobib selle rahva ohvritele," lisati avalduses.
Samuti tegi koalitsioon pöördumise Süüria kurdide juhitud jõududele, et need loobuksid sidemetest igasuguste välismaiste organisatsioonidega.
USA ja Iisrael jälgivad olukorda
Ameerika Ühendriigid ja Süüria naaberriik Iisrael teatasid, et jälgivad seal kujunevat olukorda.
"President Joe Biden ja tema meeskond jälgivad tähelepanelikult erakordseid sündmusi Süürias ja on regionaalpartneritega pidevas ühenduses," ütles USA riikliku julgeolekunõukogu esindaja Sean Savett sotsiaalmeedias.
Biden kohtub pühapäeval oma julgeolekunõunikega, et arutada sündmusi Süürias, kus islamistide-juhitud mässulised tõrjusid võimult president Bashar al-Assadi režiimi, teatas Valge Maja.
Iisraeli relvajõud teatasid, et on tugevdanud oma vägesid piiril.
"Vastavalt hiljutistele sündmustele Süürias, sealhulgas olukorra hindamisele pärast relvastatud isikute sisenemisele puhvertsooni, on Iisraeli kaitsejõud (IDF) paigutanud väed puhvertsooni ja mitmesse muusse oma kaitseks vajalikku kohta, et tagada Golani kõrgendike kogukondade ja Iisraeli kodanike turvalisus," öeldakse IDF-i avalduses.
In accordance with the situational assessment following the recent events in #Syria, including the entry of armed personnel into the buffer zone, the IDF has deployed forces in the buffer zone and in several other places necessary for its defense, to ensure the safety of the… pic.twitter.com/Nsno9GBWB4
— Israel Defense Forces (@IDF) December 8, 2024
"Rõhutame, et IDF ei sekku Süüria sisesündmustesse," kinnitas Iisraeli armee. "IDF jätkab tegevust seni, kuni see on vajalik puhvertsooni säilitamiseks ning Iisraeli ja selle tsiviilelanike kaitsmiseks."
USA lennukid ründasid Süürias Islamiriigi sihtmärke
USA sõjalennukid tabasid pühapäeval Süürias enam kui 75 terrorirühmituse Islamiriik sihtmärki, teatas Ühendriikide sõjavägi.
Armee teatel olid rünnakute sihtmärkideks rühmituse juhtivliikmed, operatiivtöötajad ja laagrid.
"Lööke anti üle 75 sihtmärgi pihta kasutades muu hulgas õhujõudude lennukeid B-52, F-15 ja A-10," teatas USA keskväejuhatus.
Venemaa lahkus Süüriast
Kinnitamata andmetel saabusid Venemaa Süüria peamisesse lennuväebaasi Khmeimimi mitu suurt transpordilennukeid Il-76 ja An-124, mis viitab seal asuvate Vene sõjaväelaste evakueerimisele.
Venemaa saatkond Egiptuses teatas oma riigi poolt tehtud esimeses kommentaaris, et Damaskuse on hõivanud USA juhitud väliste jõudude toetatud terroristid, vahendas The Wall Street Journal.
Trump: Assad põgenes Süüriast pärast Moskva toetuse kaotamist
USA presidendiks valitud Donald Trump ütles pühapäeval, et Süüria diktaator Bashar al-Assad põgenes kodumaalt pärast Venemaa toetusest ilmajäämist.
"Assad on läinud," ütles Trump oma sotsiaalmeediaplatvormil Truth Social. "Tema kaitsja Venemaa, Venemaa eesotsas Vladimir Putiniga ei olnud enam huvitatud tema kaitsmisest."
SDF-i juht tervitas Assadi režiimi langemist
USA-toetatud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) juht tervitas pühapäeval Bashar al-Assadi režiimi langemist, nimetades seda ajalooliseks.
"Elame Süürias ajaloolistel hetkedel, oleme tunnistajaks autoritaarse režiimi langemisele Damaskuses," ütles SDF-i komandör Mazloum Abdi sotsiaalmeediakanalis Telegram. "See muutus loob võimaluse ehitada üles uus Süüria, mis põhineks demokraatial ja õiglusel ning tagaks kõigi süürlaste õigused."
SDF-is on juhtrollis kurdid, rühmitus kontrollib suuri alasid Süüria kirdeosas.
Süüria mässulised teatasid pealetungist kurdi vägedele
Süüria mässulised teatasid pühapäeval, et on alustanud rünnakut kurdide juhitud vägede vastu Põhja-Süüria linnas Manbijis, selgub pühapäeval postitatud, kuid 7. detsembri (laupäeva) kuupäeva kandnud Süüria ajutise valitsuse kaitseministeeriumi postitusest sotsiaalmeediakeskkonnas X.
Valitsusvägede vastu eduka pealetungi korraldanud rühmituse Hayat Tahrir al-Sham (HTS) juhitud koalitsiooni kõrval sõdisid Süüria põhjaosas Assadi valitsusega ka kurdide üksused.
USA lubas Süüriasse kohale jääda
Ameerika Ühendriigid jätkavad oma kohalolekut Süüria idaosas ja võtavad vajalikke meetmeid, et takistada Islamiriigi (IS) nimelise äärmusliikumise uuesti tugevnemist ja võimuletõusu, ütles USA kaitseministri asetäitja Lähis-Ida teemadel Daniel Shapiro pühapäeval Bahreini pealinnas peetaval Manama dialoogi nimelisel julgeolekukonverentsil.
Rääkides mõni tund pärast seda, kui Süüria mässulised teatasid, et kukutasid Bashar al-Assadi režiimi, kutsus Shapiro kõiki osapooli kaitsma tsiviilelanikke, eriti vähemusi, ja austama rahvusvahelisi norme.
Moskva: Assad astus tagasi ja lahkus pärast kõnelusi opositsiooniga
Süüria president Bashar al-Assad langetas otsuse tagasi astuda ja riigist lahkuda pärast kõnelusi Süüria relvastatud opositsiooniga, Venemaa neil kõnelustel ei osalenud, teatas Vene välisministeerium pühapäeval.
"Jälgime äärmise murega dramaatilisi sündmusi Süürias. Bashar al-Assad langetas pärast kõnelusi rea Süüria relvakonflikti osalistega otsuse tagasi astuda ja riigist lahkuda, olles eelnevalt andnud korralduse viia võimu üleminek läbi rahumeelselt," märkis välisministeerium avalduses. "Venemaa neil kõnelustel ei osalenud."
Macron tervitas Assadi "barbaarse riigi" langemist Süürias
Prantsuse president Emmanuel Macron tervitas pühapäeval Bashar al-Assadi "barbaarse riigi" langemist Süürias ning saatis rahusoovid sõjast räsitud riigi rahvale.
"Barbaarne riik on langenud. Lõpuks," kirjutas Macron sotsiaalmeediaplatvormil X. "Ma avaldan austust süüria rahvale, nende vaprusele, nende kannatlikkusele. Praegusel ebakindluse ajal saadan ma oma soovid rahuks, vabaduseks ja ühtsuseks."
Kallas: Assadi langemine oli positiivne ja kauaoodatud
Euroopa Liidu uus välispoliitikajuht Kaja Kallas tervitas pühapäeval Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi langemist ning märkis, et see näitas ka mõnede tema toetajate, nende seas Venemaa nõrkust.
"Assadi diktatuuri lõpp on positiivne ja kauaoodatud areng. See näitab ka Assadi toetajate, Venemaa ja Iraani nõrkust," ütles Kallas sotsiaalmeediaplatvormil X.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Reuters, AFP, ERR, BNS