Kantar Emor: kuuga sai enim toetust juurde Isamaa
Eesti erakondade reitingute edetabelit juhib endiselt Isamaa, mille toetus kasvas ERR-i tellitud Kantar Emori aasta viimases küsitluses 27 protsendile.
Isamaa on olnud Kantar Emori uuringutes populaarseim partei alates novembrist 2023. Erakonna toetus on olnud sel perioodil vahemikus 22 kuni 28 protsenti.
Kuises võrdluses tõusis Isamaa toetus novembrikuu 24 protsendilt detsembris 27 protsendile ja see oli suurim muutus erakondade toetustes.
Teisel kohal jätkab Reformierakond 18 protsendi suuruse toetusega. Peaministripartei toetus on olnud sel tasemel alates augustist. Aasta jooksul on Reformierakonna toetus kõikunud vahemikus 15 kuni 19 protsenti.
Järgnevad üsna võrdse toetusega Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja EKRE. Keskerakonda toetas detsembris 14, SDE-d 13 ja EKRE-t 12 protsenti.
Aasta jooksul on Keskerakonna toetus olnud üsna stabiilne ja seda vahemikus 12 kuni 15 protsenti.
SDE toetus oli kõrgem aasta esimeses pooles (17-18 protsenti), kuid on olnud alates septembrist stabiilses langustrendis. Detsembri 13 protsenti oli SDE jaoks kõige kehvem tulemus 2024. aastal.
Ka EKRE reiting on võrreldes aasta algusega (jaanuaris 17 protsenti) oluliselt madalam (detsembris 12 protsenti), kuid enam mitte nii madal kui pärast osade liikmete lahkumist suvel (augustis 10 protsenti).
Parlamendiparteidest madalaima toetusega on endiselt Eesti 200, mida toetas detsembriküsitluses neli protsenti. Suve lõpus erakonna esimeest vahetanud Eesti 200 reiting on olnud alla valimiskünnise alates juunikuust.
Parlamendiväliste Parempoolsete toetus on püsinud viimasel kolmel kuul stabiilselt kuue protsendi ringis.
EKRE-st lahkunute baasilt tekkinud erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid (ERK) toetus oli detsembris kolm protsenti, rohelistel kaks protsenti ja erakonnal Koos üks protsent.
Valitsusparteide kogutoetus oli detsembris 34 ja opositsioonil 53 protsenti.
Toetused koos "ei oska öelda" vastajatega
Oma eelistust ei osanud detsembris välja tuua 29 protsenti küsitlusele vastajatest. Kui neid vastanuid arvesse võtta, siis toetas Isamaad 19 protsenti, Reformierakonda 12 protsenti, SDE-d 10, Keskerakonda ja EKRE-t mõlemat üheksa ja Parempoolseid viis protsenti.
Eesti 200 toetus oli koos eelistuseta vastajatega küsitluses kolm, ERK-l kaks, rohelistel kaks ja erakonnal Koos üks protsent.
Eestlastest vastajate seas oli suurima toetusega Isamaa, mida toetas 32 protsenti. Eestlastest vastajate seas oli Reformierakonna toetus 20 protsenti, SDE-l 14 ja EKRE-l 13 protsenti.
Parempoolsete reiting oli eestlastest vastajate seas seitse protsenti. Keskerakonna, Eesti 200 ja ERK toetus eestlastest vastajate seas oli kõigil võrdselt neli protsenti ja rohelistel kolm protsenti.
Muust rahvusest vastajate seas kogus Keskerakond 54 protsenti toetust. SDE ja EKRE mõlemad 11 protsenti.
Tallinnas on suurim toetus Keskerakonnal
Tuleva aasta kohalike valimisi silmas pidades oli Tallinnas suurim toetus Keskerakonnal, mille reiting oli pealinnas 24 protsenti. Isamaa ja Reformierakond said mõlemad 19 protsenti toetust.
SDE reiting Tallinnas oli 14 protsenti, Parempoolsetel üheksa, EKRE-l kaheksa ja Eesti 200-l viis protsenti.
Kantar Emor küsitles veebi- ja telefoni teel 4.–11. detsembrini 1537 valimisealist kodanikku üle Eesti. Antud valimi suuruse juures on maksimaalne võimalik viga ± 2,2 protsenti. Lähemalt saab toetustest eri vastajarühmade seas lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.
Kell 11 kommenteerivad ERR-i portaali erisaates värskeid reitingutulemusi Aivar Voog Kantar Emorist ning ERR-i ajakirjanikud Huko Aaspõllu ja Urmet Kook.
Toimetaja: Urmet Kook