Euroopas oli rekordiliselt soe märts

Äsjalõppenud märts oli Euroopas kõige soojem märts alates ametlike mõõtmiste algusest, teatasid Euroopa Liidu kliimateadlased teisipäeval.
Ülemaailmselt oli eelmine kuu varasemate märtsikuudega võrreldes keskmise temperatuuri tasemelt teine – sellest soojem on olnud ainult 2024. aasta märtsis, teatas Euroopa Liidu Copernicuse kliimamuutuste teenistus (C3S) oma igakuises bülletäänis.
Märtsis jätkus erakordne kuumus, mil 20 kuud viimasest 21 kuust oli keskmine globaalne temperatuur üle 1,5 kraadi Celsiuse järgi (35 kraadi Fahrenheiti) kõrgem tööstusajastu eelsest temperatuurist. Eelmine aasta oli planeedi kõige kuumem alates ametlike mõõtmiste algusest.
Märtsi maailma keskmine temperatuur oli 1,6 kraadi Celsiuse järgi kõrgem kui tööstusajastu eelsel ajal.
Kliimateadlaste teadusliku konsensuse põhjal on kliimamuutuste peamine tõukejõud fossiilkütuste põletamisel tekkivad kasvuhoonegaasid.
C3S-i teenust haldava Euroopa keskpika ilmaprognoosi keskuse strateegiline juht Samantha Burgess märkis, et Euroopas esines märtsis kliimamuutustele omaseid erinevaid äärmuslikke ilmanähtusi nii tugeva vihma kui ka põua kujul.
Euroopas registreeriti eelmisel kuul paljudes piirkondades rekordiliselt kuiv märts ja teistes piirkondades vähemalt viimase 47 aasta kõige sajusem märts, ütles Burgess.
Kliimamuutused muudavad mõned piirkonnad kuivemaks ning tekitavad kuumalaineid, mis võivad põuda veel karmimaks muuta, suurendades aurustumist, kuivatades pinnast ning kahjustades taimestikku.
Kuid planeedi soojenemine süvendab ka tugevat vihmasadu, mis võib põhjustada üleujutusi. Selle põhjus on asjaolu, et soojem õhk suudab rohkem niiskust siduda nii, et tormipilved on raskemad, enne kui nad lõpuks endas sisalduva vee sademetena maapinnale lasevad.
C3S teatas, et Arktika merejää ulatus langes eelmisel kuul oma madalaima igakuise ulatuseni mistahes märtsikuu jooksul 47-aastase satelliidiandmete kogumise aja jooksul. Ka eelnenud kolm kuud olid kõik vastaval kuul rekordmadalad.
C3S temperatuuriandmed ulatuvad 1940ndatesse ning neid võrreldakse 1850. aastani ulatuvate ülemaailmsete temperatuurinäitajatega.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Reuters