Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi tulistas alla Vene sõjalennuki, Moskva eitab õhupiiri rikkumist

{{1448352207000 | amCalendar}}
Autor/allikas: ekraanitõmmis CNN-i Twitteri kodulehelt

Täna lasid Türgi F-16 hävitajad alla sõjalennuki, mis oli riigi õhuruumi tunginud, teatasid Türgi võimud. Tegemist oli Venemaa õhujõudude ründelennukiga Su-24, mis kukkus Süüria territooriumile. NATO riikide suursaadikud kogunevad täna erakorralisele istungile.

Intsident leidis aset Süüria piiril. Türgi presidendi kantseleist teatati, et alla lastud lennuk oli Venemaal valmistatud Su-24, vahendasid CNN, Reuters, Interfax ja BBC.

Türgi armee kinnitusel lähenesid piirile ning tungisid riigi õhuruumi kaks sõjalennukit, millele Türgi hävitajad tegid viie minuti jooksul kümme hoiatust. Seejärel lasti üks lennuk alla.

"Me hoiatasime neid Türgi õhuruumi sisenemise eest, enne kui nad seda tegid. Tegime neile palju hoiatusi. Me tuvastasime selgelt, et Türgi õhupiiri rikuti korduvalt. Ja nad rikkusid seda teadlikult," ütles Türgi esindaja Reutersile.

USA sõjaväe pressiesindaja kinnitas, et Türgi hoiatas enne tulistamist Vene piloote korduvalt, kuid viimased hoiatustele ei vastanud. USA ametniku sõnul usub Washington samas, et Vene lennuki sissetung Türgi õhuruumi kestis tõenäoliselt vaid mõni sekund, enne kui Türgi selle alla tulistas. Ametniku sõnul on tegemist esialgse hinnanguga.

Türgi välisministeerium kutsus täna intsidendi järel välja Venemaa saatkonna diplomaadi. Venemaa kaitseministeerium omakorda vastas Türgi kaitseatašee väljakutsumisega.

Venemaa president Vladimir Putin, kes kohtus täna Sotšis Jordaania kuninga Abdullah II-ga, kinnitas ründelennuki allatulistamist Türgi õhk-õhk raketiga ning nimetas juhtunut "löögiks selja tagant", kuna Vene lennuk polevat tema sõnul Türgi õhuruumis lennanud. Putini sõnul tabas rakett ründelennukit hetkel, kui see lendas Türgi piirist ühe kilomeetri kaugusel ning kukkus alla piirist neli kilomeetrit eemal.

"See sündmus väljub tavalise terrorismivastase võitluse raamidest. Loomulikult, meie sõjaväelased peavad oma elu säästmata kangelaslikku võitlust terroriga. Kuid tänane kaotus on löök selga, mille andsid meile terrorismi mahitajad," arvas Putin.

Putin hoiatas, et Su-24 allatulistamisel on Vene-Türgi suhetele tugev mõju.

Putini pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas lennuki allatulistamist väga tõsiseks intsidendiks, kuid lisas, et praegu on veel vara järeldusi teha.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et jätab ära homseks kavandatud visiidi Türgisse ja hoiatas venelasi Türgisse reisimise eest.

Venemaa kaitseministeerium oli alguses teatanud, et Su-24 lasti alla maa pealt. "Lennuk lendas 6000 meetri kõrgusel. Lendurite saatus on täpsustamisel. Esialgsetel andmetel õnnestus pilootidel katapulteeruda," märgitakse avalduses.

Ühtlasi märgiti, et lennuk viibis kogu aeg Süüria õhuruumis, "mis on objektiivsete kontrollivahenditega fikseeritud".

Video juurde lisatud soovitatavad klipid võivad olla häiriva sisuga.

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu kantseleist teatati, et valitsusjuht kõneles juhtunust riigi armee juhataja ja välisministriga. Ühtlasi andis peaminister korralduse pidada konsultatsioone NATO-ga, mille liige Türgi on. NATO riikide suursaadikud kogunevadki täna õhtul Türgi palvel erakorralisele istungile, et arutada kujunenud olukorda.

Davutoglu kinnitas, et Türgil oli õigus kaitsta oma õhuruumi, kui seda, vaatamata hoiatustele, rikuti.

"Me pole kunagi olnud riik, mis sepitseks midagi teise riigi vastu, kuid igaüks peab teadma, et Türgil on õigus kaitsta oma õhuruumi, kui seda rikutakse vaatamata korduvatele hoiatustele," rääkis Davutoglu.

Tegemist on esimese korraga alates 1950ndatest aastatest, kui NATO liikmesriik tulistab alla Venemaa (Nõukogude) lennuki. USA esindaja kinnitas Reutersile, et USA ei ole lennuki allatulistamisega seotud.

Su-24 kaks pilooti katapulteerusid. Põhja-Süürias tegutsevate türkmeeni mässuliste brigaadi asekomandör Alpaslan Celik ütles, et langevarjudega laskunud Vene piloodid said surma mässuliste tule all.

"Mõlemad piloodid leiti surnult. Meie võitlejad avasid tule õhku ning nad surid õhus," sõnas Celik.

Süüria mässulised saatsid Reutersile video, millel väidetav Vene lendur lebab liikumatult ja raskelt vigastatult maapinnal. Ühe mässulise sõnul on lendur surnud. Video saadeti Süüria loodeosast, kus teadaolevalt tegutsevad mõõduka valitsusvastase rühmituse Süüria Vabadusarmee võitlejad. Teise piloodi saatusest ei teatatud.

Türgi teatas aga, et usub, et Vene hävituspiloodid on elus ja püüab neid Süüria opositsioonimässuliste käest vabastada. "Meie üksused, kes said informatsiooni, et kaks Vene pilooti on elus, töötavad selle nimel, et nad opositsioonimässuliste käest turvaliselt kätte saada," ütles Türgi valitsusametnik.

Vene sõjaväeametnik teatas hiljem, et üks Vene piloot tulistati maa peal surnuks ja teine sõdur suri päästeoperatsiooni käigus, vahendasid Vene uudisteagentuurid.

Kardetakse, et tänane vahejuhtum ei too kaasa suhete halvenemise mitte ainult Venemaa ja Türgi, vaid ka Venemaa ja NATO vahel, mille liige Türgi on, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mässulised tulistasid alla Vene kopteri

Türgi uudisteagentuuri Dogan andmetel saadeti Süürias paiknevad Vene sõjaväekopterid lendureid otsima, kuid maa peal toimuv sõjategevus ei võimaldanud neil maanduda. Süüria aktivistide teatel tulistasid mässulised täna Latakia provintsis lendureid otsinud Vene sõjaväekopterit, mis oli sunnitud hädamaanduma. Teadaolevalt tabas kopterit USA päritolu Tow tankitõrjerakett.

Süüria ja Venemaa sõjalennukid on viimasel ajal pommitanud teisel pool piiri Süürias asuvaid mässuliste tugipunkte.

Türgi on kutsunud kokku ÜRO julgeolekunõukogu, et arutada Venemaa õhujõudude rünnakuid Süürias asuvatele türkmeenidele. Eelmisel nädalal kutsus Ankara välja Venemaa suursaadiku.

Ankara teatas eelmisel kuul, et Türgi F-16 hävitajad eskortisid Vene sõjalennukit, mis oli riigi õhupiiri rikkunud. Samuti teatati, et tundmatu päritolu hävitaja Mig-29 häiris Türgi sõjalennukeid.

Süürias asuvad Venemaa õhujõud on alates septembri lõpust pommitanud president Bashar al-Assadi vastaste positsioone. Kui Venemaa kinnitusel on lennukid pommitanud äärmusrühmituse Islamiriik käes olevaid alasid, siis aktivistide sõnul pommitavad Vene lennukid pigem mõõdukaid valitsusvastaseid.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: