Vene sõjalennukid rikkusid Eesti ja Soome õhupiiri ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1475808408000 | amCalendar}}
Soome õhujõudude foto Soome õhuruumis viibivast Vene hävitajast.
Soome õhujõudude foto Soome õhuruumis viibivast Vene hävitajast. Autor/allikas: Suomen Ilmavoimat

Soome kaitseministeerium teatas neljapäeval ja ööl vastu reedet Vene sõjalennukite kahest õhupiiririkkumisest, pärastlõunal teatas Eesti kaitsejõudude peastaap sarnasest rikkumisest Vaindloo saare lähedal.

Peastaap ütles pressiteates, et öösel kell 2.38 sisenes ilma loata Eesti õhuruumi Vaindloo saare piirkonnas Venemaa Föderatsiooni relvajõudude hävituslennuk Su-27.

"Lennuk viibis Eesti õhuruumis alla minuti. Lennuki transponder oli välja lülitatud, lennuplaan oli esitamata ning lennukil ei olnud raadiokontakti Eesti lennuliiklusteenindusega. Välisministeerium kutsus täna välja Venemaa suursaadiku Eestis ja andis üle noodi," seisab teates.

Vene hävitaja Su-27 sisenes neljapäeva õhtul kell 21.33 Porvoost lõunas Soome lahe kohal Soome õhuruumi, teatas kaitseministeerium.

Esimest korda sisenes Vene hävitaja Su-27 neljapäeval Soome õhuruumi kell 16.43 ja viibis seal umbes minuti. Vene lennuk sisenes Soome õhuruumi Porvoost lõunas ja liikus kilomeetri sügavusel Soome territooriumil.

Soome kaitseminister: kaks õhupiiririkkumist ühe päevaga on ebaharilik

Soome suhtub alati väga tõsiselt oma territoriaalse puutumatuse rikkumistesse, ütles kaitseminister Jussi Niinistö reedel, kommenteerides kaht neljapäeval aset leidnud arvatavaid õhupiiririkkumisi.

"Siin on ebaharilik see, et tegemist oli kahe hävitajaga ühe päeva jooksul. Mõlemast saadi fotod ja (Soome) õhujõud avaldasid need Twitteris," ütles Niinistö.

Kaitseministri sõnul uuritakse mõlemat juhtumit ja reageeritakse neile. "Välisministeerium on kontaktis Venemaa suursaatkonnaga," ütles ta.

Niinistö ei soostunud kommenteerima, kas arvatavad õhupiiririkkumised võivad olla seotud Soome ja USA reedel sõlmitava kaitsekoostöö arendamise leppega või Soome õhujõudude järgmisel nädalal toimuvate õppustega.

"On võimatu öelda, mis on nende võimalike õhupiiririkkumiste põhjus või seda, kas need olid isegi tahtlikud. Ainus, mida me teame, on see, et need leidsid aset USA asekaitseministri (Robert) Worki visiidi ajal," sõnas ta.

Allikas: STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: