Supo: Vene kodanike poolt ostetud kinnisvara võidakse kasutada "roheliste mehikeste" majutamiseks

Foto: AFP/Scanpix

Soome kaitsepolitsei (Supo) leiab parlamendile esitatud julgeolekuülevaates, et välisriikide kodanike poolt riigis ostetud kinnisvara võidakse kriisiolukorras kasutada tunnuseid mitte kandvate võitlejate majutamiseks.

Kaitsepolitsei ülevaates, millele on kirjutanud alla asutuse juht Antti Pelttari, nenditakse, et jätkuvalt on märgata samme, millega tehakse ettevalmistusi, et võimalikus kriisiolukorras mõju avaldada. Otseselt on selle all mõeldud näiteks Venemaa kodanike poolt Soomes ostetud kinnisvara. Lisaks võitlejate majutamisele võidakse seda kinnisvara mõnel juhul kasutada ka liikluse sulgemiseks, vahendas Iltalehti.

Supo hinnangul torkavad selles valguses silma näiteks tehingud, kus kinnisvara ostmisel ei paista olevat mingit majanduslikku või tavapärase kinnisvara kasutamisega seotud loogikat. "Võõrriigi huvides tegutsev maaomanik võib aga samal ajal krundile ehitada objekte, mida välisriik võib kriisilukorras kasutada ära transpordisõlmede sulgemiseks või embleemideta üksuste majutamiseks," kirjutatakse ülevaates.

Varem pole Supo kunagi Vene kodanike kinnisvaratehingute kohta nii jõulisi kommentaare esitanud.

Lisaks tuuakse ülevaates välja, et Soome territooriumil tegutseb palju välisriikide agente ning Soomes alaliselt tegutsevate luureohvitseride arv on "üks läänemaailma suuremaid".

Samuti tekitab Supo ametnikes küsimusi Vene ja Soome topeltkodakondsust omavate isikute õiguslik seisund Venemaa seadustes.

"Näiteks on Venemaa kodanikud - oma topeltkodakondsusest sõltumata - kohustatud Venemaa seaduste kohaselt aitama Venemaa julgeolekuametnikke," seisab ülevaates.

Nn trollimisest ehk palgaliste isikute abil veebiruumis meelsuse mõjutamist Supo niivõrd suureks ohuks siiski ei pea. Kaitsepolitsei hinnangul on trollimise tegelik mõju Soome-laadses kõrge haridustasemega riigis väiksem, kui selle nähtuse poolt saadav meediakajastus. Hoopis tõsisem oht olevat aga otsustavatel ametikohtadel olevate inimeste otsene isiklik mõjutamine.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: