X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome võimud: Turu saarestikus peeti kinni Venemaa ja Eesti kodanikud

{{1537800840000 | amCalendar}}
Ettevõttele Airiston Helmi kuuluv Villa Ybbersnäs.
Ettevõttele Airiston Helmi kuuluv Villa Ybbersnäs. Autor/allikas: Ari Welling/Yle

Soome keskkriminaalpolitsei kinnitas, et nädalavahetusel Turu saarestikus kinni peetud isikud on välisriikide - Venemaa ja Eesti - kodanikud. Samuti anti teada, et läbiotsimiste põhjuseks olnud majanduskuritegusid on keskkriminaalpolitsei koostöös maksuametiga uurinud alates käesoleva aasta veebruarist.

Keskkriminaalpolitsei kõrge ametnik Tomi Taskila selgitas esmaspäeval Turu saarestikus toimunud operatsiooni asjaolusid ja ütles, et majanduskuritegusid puudutav juurdlus kestab tõenäoliselt ka järgmise aasta suvest kaugemale, vahendasid Yle ja Helsingin Sanomat.

Taskila sõnul on läbiotsimised praeguseks lõpule viidud ning nende käigus koguti juurdluse jaoks ohtralt materjali.

"Laupäeval ja pühapäeval peeti kinni kolm inimest, kellest üks on vabaks lastud. Kahe puhul ülekuulamine jätkub," märkis ta ja lisas, et tegu on välisriigi kodanikega. Keskkriminaalpolitsei taotleb kahe isiku - Venemaa ja Eesti kodaniku - puhul kohtult vahistamisotsust, sest neid kahtlustatakse rahapesus ja muudes majanduskuritegudes. Üks neist on sündinud 1980. ja teine 1960. aastatel.

Vahistamist puudutav istung toimub teisipäeval Päris-Soome esimese astme kohtus.

Keskkriminaalpolitsei pole endiselt kahtlustatava ettevõtte või kahtlustatud isikute nimesid maininud, kuid Soome meedia kinnitusel keskendus operatsioon Turu saarestikus ettevõttele Airiston Helmi kuuluvale krundile. Juurdluses mainitud kuritegu algas keskkriminaalpolitsei kinnitusel juba 2007. aastal ehk aastal, mil ettevõte Airiston Helmi asutati.

Majanduskuritegude kahtlustused puudutavad näiteks nn musta tööjõu kasutamist.

"Taotluse menetluse alustamiseks on teinud maksuamet. Varimajanduse kontrollkeskus on teinud esialgse juurdluse ja neil on arusaam, et Soome lõunaosas asuvat ettevõtet on põhjust kahtlustada musta tööjõu kasutamises ehitustöödel," lausus Taskila.

Lisaks on ettevõtet politsei hinnangul põhjust kahtlustada raskes rahapesukuriteos, maksupettuses ja muudes raamatupidamist puudutavates rikkumistes.

"Normaalse ulatusega operatsioon"

Taskila rääkis, et keskkriminaalpolitsei on koos maksuametiga uurinud ettevõtte tegevust juba veebruarist saadik.

"Avalikkuses on natuke spekuleeritud läbiotsimiste ulatuse teemal. Sihtmärgid on keerulistes asukohtades ja seetõttu paluti piirivalvelt abi. Politseil ei ole selleks sobivat tehnikat. Sihtmärke oli 17 ja krundid olid väga erinevate suurustega, seega tuli operatsiooniks tagada piisavalt suur personal," selgitas ta.

"Ühe objekti puhul kestis läbiotsimine 12 tundi ja teises ei jõutud valmis isegi 13 tunniga. Need on erakordselt suured objektid, mis nõuab suurt inimressurssi," lisas Taskila.

Endiselt ei võtnud keskkriminaalpolitsei seisukohta sellel teemal, kas nimetatud juurdlus puudutab Venemaad või kinnisvara kokkuostu Vene taustaga isikute poolt. Taskila sõnas vaid, et "teised ametnikud" hindavad seda juhtumit ka sellest vaatenurgast, kui selleks peaks põhjust olema.

Soome kaitsepolitsei Supo teatas pühapäeval, et neil ei ole teema kohta midagi teatada.

RIA Novosti: kinnipeetute seas on üks Vene kodanik

Venemaa uudisteagentuur RIA Novosti edastas, et Turu saarestikus toimunud läbiotsimiste käigus pidasid Soome võimud kinni Venemaa kodaniku.

Venemaa Helsingi suursaatkonna pressiesindaja sõnul on Soome politsei sellest saatkonda ka teavitanud.

Kinnipeetu isikut ei mainita, kuid märgitakse, et suursaatkond on politseiga kontaktis ning kinnipeetul on õigus võtta ühendust saatkonnaga konsulaarse abi
saamiseks.

Soome siseminister: operatsioon toimus vastavalt plaanile

Siseminister Kai Mykkänen ütles esmaspäeval, et ametkondade koostöö Turu saarestiku operatsiooni puhul õnnestus ning kulges planeeritud viisil.

"Operatsioon nädalavahetusel teostati plaanide kohaselt. On oluline, et Soomes järgitaks õigusriigi põhimõtteid kõikide juhtumite puhul, kui lävend läbiotsimiseks on ületatud," kommenteeris minister.

Siseminister kinnitas, et teadis operatsiooni toimumisest juba varem, kuid märkis, et otsene avalik kommunikatsioon selle juhtumi puhul on keskkriminaalpolitsei ülesanne.

"Siseministril on politseiseadusest tulenev õigus ja politsei juhtkonnal kohustus informeerida märkimisväärsetest uurimistest. See (juurdlus] on olnud loomulikult erakordne ja seetõttu on see arutelu toimunud," rääkis Mykkänen.

Mykkänen rõhutas, et ka majanduskuritegu võib tuua kaasa sellist tüüpi ulatusliku läbiotsimiste seeria. "Tean väga hästi, et otsus läbiotsimised korraldada tehti just nende majanduskuritegude tõttu, millest ka avalikkusele teada anti."

Kommenteerides valitsuses ettevalmistamisel olevat eelnõu, mis puudutab strateegilise kinnisvara müüki välismaalastele ning sellega seonduvaid julgeolekukaalutlusi, sõnas Mykkänen, et on valdkondi, kus peaks saama lihtsamalt kasutada eelisostuõigust. "Tuleb kanda hoolt selle üle, et me teame, kelle käis sellised piirkonnad on," ütles siseminister.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: