Obama Ateenas: kui Kreeka suudab oma kohustusi NATO ees täita, peaksid seda suutma ka teised liitlased

Barack Obama ja Alexis Tsipras 15. novembril Ateenas.
Barack Obama ja Alexis Tsipras 15. novembril Ateenas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Oma ametiaja viimasel Euroopa ringreisil viibiv USA president Barack Obama ütles Ateenas, et kui majanduskriisiga võitlev Kreeka suudab anda oma nõutud panuse NATO allianssi, siis on selleks võimelised ka teised liikmesriigid.

NATO on seadnud eesmärgiks, et iga liikmesriik eraldaks kaitsekuludeks 2% SKP-st. Hetkel on selle verstapostini või selle ületamiseni jõudnud vaid viis liikmesriiki - USA (3,6% SKP-st), Kreeka (2,4%), Suurbritannia (2,2%), Eesti (2,2%) ning Poola (2%). USA on aastaid teatanud, et Euroopa liitlased peavad NATO kaitsepoliitikasse rohkem panustama - seda on varem öelnud nii George W. Bush kui ka Barack Obama ning eriti teravalt kritiseeris olukorda käesoleva aasta valimiskampaania ajal vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump, vahendas Politico.

Põhimõttelist seisukohta kordas teisipäeval ka Obama, kui ta pärast kohtumist Kreeka peaministri Alexis Tsiprasega ajakirjanike ette astus.

"Ma tahan kasutada seda võimalust, et kiita Kreekat selle eest, et ta on üks viiest NATO liitlasest, kes kulutab 2% SKP-st riigikaitsele. Eesmärgile, mille me oleme järjekindlalt seadnud, kuid milleni igaüks pole jõudnud," rääkis USA president. "Kreeka on teinud seda isegi majanduslikult raskel ajal. Kui Kreeka suudab oma kohustusi NATO ees täita, peaksid selleks olema suutelised ka kõik teised meie NATO liitlased."

Trumpi suhteid NATO-ga mainis Obama ka esmaspäeval Valges Majas toimunud pressikonverentsil, kus ta rõhutas, et Trump on hoolimata valimiskampaania retoorikast NATO-le pühendunud.

"Kui ma valimiste võitjaga rääkisin, pööras ta suurt tähelepanu meie strateegilistele liitlassuhetele. Seega - üks sõnumitest, mille ma edastada saan, on tema pühendumine NATO-le ja Atlandi-ülesele liitlassuhtele," selgitas Obama.

Lisaks Kreekale külastab Obama oma ametiaja viimase Euroopa reisi raames ka Saksamaad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: